Rád bych předem trochu vyrovnal neodvratnou smršť negativních reakcí (tedy pokud se všichni už nevyčerpali minule).
Ano, bývaly časy kdy se zde objevovaly erudované články o odborných tématech, ale ty jsou dávno pryč. V dnešní době je pohled od "amatérského bastliče" který dělá užitečné věci mnohem zajímavější a nesrovnatelně přínosnější než stopětadvacáté hádky o to kdo je blbější, tupější a nevzdělanější (o americkém imperialismu ani nemluvě).
Dovolim si zacit statistikoiu. Na každého profesionálního softwarového vývojáře připadají čtyři další bastlici. Lide, kteří nepotrebuji vytvářet robustní aplikace, nepracují na codebase o desítkách tisíc řádku zdrojového kódu a, priznejme si to, obvykle taky nejsou tak dobře placeni. Jedna se o lidi, kteří ač třeba programují denně, jejich programy maji dejme tomu 20 řádku, 100 řádkový program uz je pro ne "velká aplikace". Většina jejich programu pak na konci dne skončí v kosi, obrazně řečeno.
Obsah předchozího odstavce je moje shrnutí části přednášky "Helping Everyone Create with Computing", http://youtu.be/wIkRUW6BEBc
Takže na jednu stranu uznáván, ze vzhledem ke svému poctu tihle lide predstavuji relativně početnou čtenářskou komunitu, která může, pro někoho negativním způsobem, ovlivňovat směřování odborných portálu jako root.cz. Ona ta demokratizace ma totiž i stinné stránky a jakési snížení průměrně úrovně participujicich je jedna z nich.
Na stranu druhou, tihle lide maji co se týče programování docela značně mezery ve vzdělání (protože a studovali něco jinyho, b protože to co potrebujou vědět by se na fakultě informačních technologii stejně nenaučili), takže psát články pro ne je potřeba.
iPython je naprosto úžasny nastroj pro tyhle typy úloh. Ja sam jsem ho objevil loni na podzim v blogu http://ondrejcertik.blogspot.com/2013/07/my-impressions-from-scipy-2013.html a za článek, ktery ho umožní poznat i dalším lidem, treba i nejakym dalsim novinarum ;) jsem rad.
Opět to neni z me hlavy, ale situce, kdy novinář jen publikuje tisková prohlášení, kterými ho před tím někdo nakrmil, je značně děsivá. Ten, kdo krmí novináře, fakticky určuje, o čem se bude psát. Kdyz se mu to hodí, vytáhne nějakou statistiku o reznicich, kdyz se mu to nehodí, nevytahne. Ted si vemte, jak je super, kdyz se novinar umi "nakrmit sam" Tech 20 zbastlenych řádku v Pythonu v tomhle kontextu nabývá zcela jiný rozměr.
"Za cca dvě hodiny běhu Azure medium instance, které jsem nad veterinárními daty strávil, jsem zaplatil necelých 15 korun. Domlouvat se s adminy sítě na instalaci Anaconda distribuce Pythonu, vysvětlovat důvod, čekat na provedení, to vše by vyšlo v lidských nákladech dráž."
Nevím, jestli toto vypovídá o výhodnosti Azure nebo o přebujelé byrokracii ve vaší redakci. ;)
Stale ale nechapem, preco zaplatit 15 korun, ked uz kua zelezo mam. Mam notebook, z ktoreho pisem, mam mobil, mam kalkulacku... Preco nepustit danu aplikaciu naexistujucom zeleze, ktore vlastnim a mam plne pod spravou? Alebo to na firemnom notebooku nemozem mat virtualbox, alebo inu srandu?
Je rok 2018 a MS nabizi Jupyter notebooky zdarma, staci mit nejaky ucet u MS a prihlasit se na https://notebooks.azure.com