"Pokud dojde k výpadku hlavního serveru (v sítích NT docela běžný jev ;-)"
Ackoliv je tam smailik, musim to napsat. Panove Linuxari, nedivte se ze neustale vznikaji trenice az nenavistne spory mezi Vami a Microsoftaky. I kdyz je tam ten smailik, tak je to naprosto zbytecna narazka na stabilitu Windows NT Serveru, ktera je neopodstatnena. Ja a more dalsich lidi Vam rekne ze nic takoveho neni pravda a zase se budeme hadat. A pak kdo to dela, ze.
Jinak nemam vyhrady proti tomu clanku :o)
Priznavam, ze ten smajlik mohl naznacovat neco jako
narazku na stabilitu NT, ale vazne to tak nebylo myslene.
On totiz neni vypadek jako vypadek. Kazdy server je nutne obcas odstavit kvuli planovane udrzbe, updatum ci
jinym duvodum. Nemusi to byt zrovna nestabilitou nebo padem OS. Zkusenost z me praxe je takova, ze jsem
schopen tyto technicke prostoje minimalizovat u vsech
pocitacu s Linuxem a naopak casto nepredvidatelne
narustaji u pocitacu s Windows. Zatimco v Linuxu jsem
schopen nainstalovat napr. novou verzi nektereho demona
bez restartu pocitace, NT potrebuji k provedeni tehoz teply start. A tak by se dalo pokracovat.
Protoze autor je zly, zere male deti a nema rad ostatni lidi kolem sebe :-). Navic urcite jako dite se koukal na sovetske pohadky (Mrazik a Finist jasny sokol) a tudiz nemuze mit rad nic, co osklivy Mrkvosoft vytvoril. A kdyby mel kulomet, tak by urcite sel skalni fandy M$ strilet. Z cehoz vyplyva, ze by jste mel byt docela rad, ze tam dal jen smajlik a ne odjisteny granat.
A z jinaho soudku - jeste jsem nevidel NT server, kterej pri bezne zatezi vydrzi bezet bez nutnosti restartu dyl jak pul roku. Asi mam proste hol smulu. A jestli je pro Vas neco jako stabilita serveru nepodstatna, tak nevim, co by Vam na to rekli treba v atomove elektrarne :-(((.
> A jestli je pro Vas neco jako stabilita serveru
> nepodstatna...
pan Gallina (doufam ze oceni presnost a peclivost se kterou pristupuji k jeho jmenu) jiste nemyslel 'neopodstatnela' ve smyslu 'nepodstatna'. to znamena, ze jiste dokaze spravne rozlisit vhodnost a nevhodnost toho ktereho reseni pro danou situaci (a mam-li byt uprimny ja bych napr. svuj zivot nesveril ani linuxu). ale chtel pouze poukazat na neprokazatelnost toho ze M$ produkty jsou mene security a mene stabilni. coz se skutecne tezko prokazuje, proze pokud uvedete argument ze Vam wokna padaji s frekvenci 3/den, tak jiny muze rict ze jemu to nedela a muze mit i pravdu. ja mel zkusenost, ze pokud se clovek o wokna radne staral a neistaloval kazdou blbost stazenou z inetu tak mi nekdy ten den vydrzeli, nikdy jsem si s nima nedovolil (jako se stavajicim OS) ten luxus nechat je bezet pres noc.
co se tyce argumentu, je na nich vic hacku, vic si na ne lidi stezujou vic .... a tak dale, muze byt stejne zavadejici jako tvrzeni ze boingi jsou nejnebezpecnejsi letadla, protoze nejvic padaj. coz je pravda, ze jenvic padaj, ale je to tim ze letadel boing je statisticky nejvic.
PS: to ovsem neznamena ze Windows povazuju za operacni system ;-)
Zatim jsem od Vas vzdycky cetl, ze Windows jsou stabilni. Vyvalte tedy konkretni udaje: Jaky mate uptime jakeho serveru, jaky je HW a jake jeho zatizeni? Pak se muzeme bavit konkretne. Zatim jsem od ZADNEHO win-sprateleneho cloveka neslysel konkretni udaje. Mate tedy sanci. Predem dekuji za odpoved, protoze popis HW a SW konfigurace fungujiciho Win-serveru ma hodnotu zlata.
Compaq Proliant.
2x Pentium III Xeon 800 MHz
256 MB RAM
2x UltraSCSI 18 GB IBM
WinNT 4.0 SP6a, StandAlone, DB2 ver 2
Pentium II 255 MHz
256 MB RAM
2x SCSI 10 GB SEAGATE
Windows NT 4.0 SP6a, BDC, Exchange 5.5, NAV 7
Pentium II 300 MHz
128 MB RAM
2x SCSI 10 GB SEAGATE
2x IDE 18 GB WD
Windows NT 4.0 SP6a, BDC, NAV 7, RAS, FileServer
Uptime 3 mesice, kvuli vypadku proudu. Predtim jely cca 6 mesicu v kuse. Problem je jen s DB2, ktera coby stary DBstroj ma problemy s transakcnimi logy a nikdo nevi jak to vyresit (ani IBM :O(((( )
Vim, nejsou to roky, ale jednak neverim ze Vam nekomu bezi server rok bez restartu a pak to nikdy nebyl restart kvuli nestabilite ci vykonu NTcek ale vzdy to bylo kvuli vypadku proudu nebo vnitrnim problemum DB.
Hmmm. Teda cumim. A jestli Vam to fakt jede jak pisete, pak klobouk dolu. Porad jsem doufal, ze problemy u nas jsou (byly) zpusobeny tim, ze nemame znackove PC. Ale vidim, ze to neni pravda, ze NT4 jedou i na neznackovem... Naoplatku Vam zase popisu, jak dopadl nas server. Asi 100 PC pripojenych k fileserveru. Win NT s poslednim SP (toto je situace asi pred rokem.) Vysledek: Zatuhnuti po mesici po instalaci, reboot, zatuhnuti po par tydnech, reboot, pak celkem pravidelne tuhnul asi po 10-15 dnech (ne pracovnich, tedy i takovych, kdy se na nem absolutne nic nedelo.) Nas sitar to vyresil tak, ze preventivne kazdy patek rebootoval. (Samozrejme az pote, co nekolikrat preinstaloval uplne vsechno.) Protoze se ukazalo, re vytuhnuti nezalezi na uptimu a server tuhnul libovolne dal (ano, ma kvalitni UPS, byl zkousen jiny hardware), nas sitar na nej preinstaloval Linux. Od te doby nemame se serverem vubec zadne problemy. Zaver: Verim Vam, ze milujete Windows, protoze Vam krasne jedou. Ale: Verte nam, ze milujeme Linux, protoze nam krasne jede. :-)
No, jelikoz konfiguraci zminovanou Lukasem Gallinou znam (konkretne pro tuhle firmu jsem jeden cas delal) tak vim ze to neni tak horky ;-) Ja jsem restartoval server vzdycky o vikendu, pak byla dost vysoka pravdepodobnost ze Win jely korektne. Jinak k restartu servisu - asi je obecne znamej problem ze spousta servisu od tretich stran (i kdyz od M$ vlastne taky) se po pokusu o zastaveni a opetovne spusteni dostava do nedefinovatelneho stavu kdy nelze ani zastavit ani spustit (konkretne Exchng, vyse zminovana DB2 apod.) Tudiz si o stabilite Win nedelam iluze. Sam M$ na promo W2k uvadel stabilitu WNT serveru na cca 1 restart/2tydny ...
Je otazkou, jestli je nutne se striktne drzet protokolu, ktery si Microsoft (podobne jako NTFS) sysli nekde v trezoru a obcas neco "pusti". Kdyby se Samba vydala cestou nove navrzeneho otevreneho protokolu pro synchronizaci SAM, taky by to byla cesta. Urcite by slo pouzit casti kodu z jinych GNU projektu (rsync, openldap opod). Samozrejme by odpadla moznost kombinaci PDC,BDC(WIN)<->PDC,BDC(SAMBA), ale na druhou stranu, myslite ze by nekdo delal BDC ma W2K nebo NT, kdyz by mu PDC bezel na sambe?
obavam se ze dokud bude na stanicich prevazovat system WinCokoliv, bude nutne se "standardu" M$ drzet.
A k sambe - pouzivam 2.2 asi tak 4 mesice a diky ni se mi podarilo uplne odbourat NT servery. Na klientech s W9x je to uplne bez problemu, W2k pri vytvareni machine accountu chvili trva, ale jinak taky v pohode. Security level je domain (mam tri servery...)
Spise to sem nepatri, ale protoze jsem se jiz neuspesne poptaval jinde, zkusim to. Jde o problem s vetsim poctem uzivatelu.
Provozuji Sambu 2.2.1, kde seznam uzivatelu u Windows 98 najede, ale orezany - obsahuje presne 101 radku (98 uzivatelu + 2 skupiny: Domain admins a Domain users + The world). Namatkou jsem zjistil, ze je zobrazena jen prvni cast obsahu souboru smbpasswd.
Vi prosim nekdo v cem je problem a jak ziskat kopletni seznam uzivatelu?
Jen doplnim, ze u Samby 2.2.0 pri velkem poctu uzivatelu seznam vubec nenajel.
Stalo se mi to take, i kdyz pri mensim poctu uzivatelu.
Pricinou byla mrtva duse v smbpasswd, ktera mela
vymazany zaznam v /etc/passwd (nebylo UID).
Jinak mam pocit, ze je to jeste horka zalezitost.
Vetsinou mi to chodi, ale na jedne stanici (WinNT4
workstation) user-level security nefunguje. Verme,
ze se to brzy zlepsi.
Proste proto, ze je to pravda, wokna jsou stabilni jenom na diaprojektoru. Resp. abych jim nekrivdil uplne, tak kdyz si __NIC__ nenainstalujete (tj. ani veci, ktere potrebujete k provozu serveru/praci) a __NIKDY__ neprovozujete dve veci najednou (vypnout autocad, zapnout word, vypnout word, zapnout autocad) tak s maximalne tremi - ctyrmi aplikacemi bez multitasku s vytizenim CPU tak na 10% dokazi jet, pokud se pravidelne vypinaji, i nekolik let, jenomze auto bez motoru dokaze taky jet - pokud se tlaci... At si autor prispevku, na nejz reaguji, prosim, udela do auta elektronicke zapalovani rizene windowsy ... moc prosim ... chci se smat a nemam cemu/komu ...
U jednoho klienta provozuji nasledujici server:
Compaq Prosignia 400 (to cislo je asi - v kazdem pripade Pentium 120MHz, 64MB RAM, 6GB SCSI), bezi na tom Windows NT 3.51 (HAL je proprietarni od Compaqu). Koupeno v roce 1996(? bud 95 nebo 96).
A ted se drzte - restartovano za dobu provozu dohromady cca 4-5x. Pridavala se sitovka, pak se odebirala, pripojovali se externi HDD a loni na jare jsem tam instaloval nejaky ServPack pro NT 3.51. Od te doby to jede v kuse, jenom jednou za 2-3 mesice prolitnu Event log a mazu ho. Slouzi jako PD a jako fileserver. Sedi tise v koute a maka :-))
Ad. jedna z reakci na muj prispevek - ja nechci bit, ja se chci smat ...
NT 3.51 dokazaly byt za jistych podminek stabilni - jadro napsal apple, pod pohruzkou, ze jestli nenapise stabilni jadro systemu a nevenuje ho Necro$oftu, tak mu nedovoli/neudelaji portaci M$ Offitze. Ma to jedinou nevyhodu - umyslne na tom nefunguji zadne novejsi aplikace - jednou (prez dva roky tomu nazad) se mi na nich nepovedlo ani nainstalovat sw k (tehdy ne uplne nove) SCSI vypalovacce Yamaha (coz se dost blizi standartu) radic byl samozrejme Adaptec. Takze tento system, ac pomerne stabilni, je dneska prakticky velmi omezene pouzitelny.
Yokotashi
P.S. doufam, ze mi nejaky inteligent zase napise, ze kdyz se aplikuje tamhleten crack z ruska a tenhle z ciny a seriove cislo BIOSU je prvocislo a v Tokiu sviti slunicko, tak mu na NT3.51 funguje nejnovejsi verze Duka Nukema nebo neco podobnyho ...
Mam ruzne zkusenosti se servery na platforme i86. "Zdedil" jsem napriklad do spravy jeden cisty domenovy & fileserver, ktery je chudinka zamceny na TF ustredne, kam se "postavil a jede" bez provozem vynucenych restartu uz tretim rokem. Verte neverte. Pripoustim, ze nema zadne zvlastni SP, nebezi na nem zadne jine aplikace, zadna posta. Jedna se o neznackovy, u nas na firme staveny stroj bez zvlastniho vyberu komponent.
Na druhe strane, kde je potreba dalsich sluzeb (napriklad SBS), se to opravdu musi pravidelne opecovavat, jinak byva ouvej. A trikrat beda, je-li ten HW mene kvalitni nebo nema minimalne 1/2 GB pameti ...
To u stroju s LINUXem vubec neznam; pokud jej neshodi nejaka vyssi moc, stoji si tise v koute a zadnou "oplatku" po mne uz nechteji.
Podobne je tomu se zatim jedinym mnou spravovanym Novell serverem, ktery ovsem bezi na znackovem stroji (serveru) DELL. Dalsi takovy uz nejspis do rodinky nepribude. Diky stale silici, rostouci a pritom mene narocne Sambe.
Kdyz jsem tak cetl Vase prispevky, tak se pridam s nasim resenim.
PDC je na WinNT4.0, neplnohodnotny BDC je samba 2.2.?. O udrzovani hesel
se na strane WinNT stara pravidelne spousteny PWDUMP a z jeho vystupu na serveru se sambou
synchronizuji /etc/passwd a smbpasswd. Horsi je to se sychronizaci hesel pro linux, ale to uz nas tolik netrapi.