Hlavní navigace

Samsung prohrál proti Apple: za které patenty zaplatí?

27. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kalifornský soud rozhodl v případu Apple vs. Samsung. Jihokorejská firma nyní musí svému rivalovi zaplatit odškodné ve výši jedné miliardy dolarů. Porušila totiž několik různých patentů týkajících se designu telefonu iPhone. Na základě jakých důkazů porota rozhodla a o jaké patenty nakonec přesně šlo?

Ostře sledovaný případ Apple vs. Samsung má svůj výsledek. Porota potvrdila, že Samsung porušil řadu patentů vlastněných společností Apple. Za to musí Samsung zaplatit Apple 1,05 miliardy amerických dolarů, tedy asi 20 miliard českých korun. Samsung proti tomu nevysoudil na Apple ani dolar.

Případ běžel mnoho měsíců, během kterých se Samsung bránil řadou různých argumentů. Představil své plány z doby před iPhone, ukázal nabídku patentové licence, vytáhl na světlo průzkum firmy Apple a nakonec vyrukoval s vlastními patenty. Nebylo mu to ale nic platné a soudkyně předem varovala, že by se firmy měly dohodnout, jinak může být rozhodnutí velmi nepříjemné. Nakonec stačily jen tři dny a porota došla k výsledku: Samsung vědomě kopíroval iPhone.

Porotci v pátek 24. srpna rozhodli, že firma porušila šest ze sedmi patentů Apple. Všech sedm patentů je podle soudů nadále platných, přestože se Samsung pokoušel prokázat opak. Naopak Apple prý neporušil žádný z pěti patentů, které vlastní Samsung a snažil se je u soudu použít.

Platba tedy bude jednosměrná: Samsung zaplatí miliardu dolarů firmě Apple. Je to sice méně než polovina původně požadovaných 2,5 miliard dolarů, ale je to výrazně více, než kolik Samsung i většina jeho podporovatelů očekávala. Podle Samsungu se rozhodnutí dotkne celého trhu s Androidem. Dnešní rozhodnutí by nemělo být vnímáno jako vítězství firmy Apple, ale jako porážka amerického zákazníka. Povede k menší možnosti výběru, menšímu množství inovací a potenciálně i k vyšším cenám, říká se v oficiálním prohlášení Samsungu.

Hora důkazů předložených během soudu ukazuje, že Samsung kopíroval mnohem více věcí, než jsme tušili, řekl mluvčí Apple. Přestože rozhodnutí neovlivní zařízení na současném trhu, určitě zasáhne do budoucí podoby chytrých telefonů a tabletů s Androidem. Pro Apple jde o velké vítězství proti rivalovi, se kterým si dlouhodobě šlapou na paty.

Šest patentů ze sedmi

O jaké patenty konkrétně šlo? Jediným patentem, jehož porušení se Apple prokázat nepodařilo, je patent D504,889, který se týká designu tabletů. Hovoří o vnější podobě tabletů a Apple se snažil dokázat, že dnešní podoba tabletů byl původně jeho nápad. Vědomé porušení Samsungem se ale prokázat nepodařilo, takže tablety Galaxy Tab jsou v bezpečí.

Nejúspěšnějším byl patent 7,469,381, který Samsung porušuje ve všech svých zařízeních. Týká se zobrazování a rolování obsahu na dotykových displejích. Hlavním bodem patentu je takzvaný „bounce back“ tedy odražení dokumentu ve chvíli, kdy dorolujete k jeho konci. Tuto vlastnost si Samsung do Androidu přidal a vědomě tím prý okopíroval technologii Apple.

Patent číslo 7,844,915 se také týká rolování po dotykovém displeji. Řeší ale rozdíl mezi použitím jednoho prstu pro posun v dokumentu a dvou prstů pro zoomování. Samsung tento patent porušil ve všech telefonech kromě Ace, Intercept a Replenish. Není se čemu divit, tento způsob ovládání software na dotykových displejích je velmi rozšířený napříč systémy a značkami.

Následující patent číslo 7,864,163 je příbuzný k patentu předchozímu a týká se automatického zvětšení obsahu na šířku displeje po poklepání. Tento způsob zoomování je k dispozici snad ve všech webových prohlížečích v Androidu. Tento patent porušují všechny přístroje kromě Captivate, Indulge, Intercept, Nexus 4G, Transform a Vibrant.

To jsou softwarové patenty, ale i v případě tři designových patentů se Apple podařilo uspět. Patent D604,305 se například vztahuje na rozložení ikon aplikací do mřížky a pevný spodní panel. Toto rozložení používají až na výjimky všechny telefony s Androidem.

Patent D618,677 se týká čelní strany telefonu, kterou kryje skleněný kryt s otvory pro reproduktor a tlačítka. Tento patent Samsung porušil na všech svých telefonech kromě Galaxy Ace.

Poslední patent D593,087 popisuje vzhled iPhone 3GS a jeho porušení se týká umístění home tlačítka a také použití zaoblených rohů přístroje. Samsung je porušuje ve všech svých telefonech kromě Galaxy S, Galaxy S 4G a Vibrant.

Porotce: přesvědčivé byly zejména e-maily

O průběhu rozhodování promluvil pro server CNET jeden z devíti porotců, Manuel Ilagan. Podle jeho slov se porota už během prvního dne shodla na tom, že Samsung poškodil firmu Apple. Přesto ale prý vynesení rozhodnutí předcházelo několik vášnivých debat. Rozhodli jsme ve prospěch Apple kvůli důkazům, které předložil. Bylo zcela zřejmé, že k porušení patentů došlo, řekl Ilagan.

Pokud jde o nejpádnější důkazy, Ilagan odpověděl: Bylo jich několik. Pro mě byly přesvědčivé zejména interní e-maily manažerů Samsungu o tom, které vlastnosti z Apple by se měly implementovat. Dále prý byly důležité obrázky telefonů před a po iPhone. Poslední den také Apple ukázal obrázky telefonů Samsungu zveřejněných před iPhone a po něm. Svému případu také nepomohly videonahrávky lidí ze Samsungu, kteří svou úlohu sehráli mizerně. Představitelé Samsungu vůbec případu nepomohli, vyhýbali se odpovědím na otázky a neodpověděli na ně.

Přestože bylo rozhodnutí poměrně rychlé a jednomyslné, nebylo vše jasné hned zpočátku. Velmi živě jsme debatovali, zejména o ‚bounce back‘ a ‚zvětšení dvojklikem‘, řekl Ilagan. Otázkou také bylo, zda zda nebyly tyto technologie známé už před podáním patentu. Apple řekl, že tyto patenty vlastní, ale debatovali jsme o tom, zda neexistovaly ještě před iPhone.

Porotci nakonec rozhodli během 21 hodin práce ve třech pracovních dnech. Podle porotce se nikdo nesnažil proces uspěchat a porota brala svou práci vážně. Nebyli jsme netrpěliví, chtěli jsme svou práci udělat pořádně a nevynechat žádné důkazy, řekl Ilagan. Jakmile jsme se shodli na tom, že Samsung patenty porušil, šlo to velmi rychle. Jeho produkty jsou prakticky všechny stejné.

Dopad na trh s Androidem bude nepříjemný

Apple má v ruce precedenční rozhodnutí o tom, že jsou jeho patenty platné a že jej zařízení s Androidem porušují. Většina patentů (kromě ‚bounce back‘) se týká většiny konkurenčních telefonů a výrobci budou muset svá budoucí zařízení upravit nebo uzavřít s Apple licenční smlouvu. To bude mít dopad na koncovou cenu androidích telefonů.

Cloud23

Apple pravděpodobně své výhry využije v ostatních patentových sporech, které právě vede (třeba s HTC). Zároveň ho výsledek povzbudí k podání dalších žalob proti firmám prodávajícím zařízení s Androidem. Může tak dojít i ke sporu se samotným Googlem, který Android vyvíjí. Dopad na celý trh tak může být značný.

Podle poroty Samsung vědomě porušil zmíněné patenty ve většině svých zařízení a je tedy vinen. Konkrétní trest ale zatím vynesen nebyl, soud o něm rozhodne 20. září. Teoreticky může dojít až k zákazu prodeje všech přístrojů, které patenty porušují – tedy všech androidích telefonů firmy Samsung.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.