Hlavní navigace

SecurityProgz (11. 4. 2002)

11. 4. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je to už opět rovný týden, co se na stránkách serveru ROOT.cz objevil poslední díl našeho zpravodajství ze světa unix security software, a je tedy ten pravý čas na další část SecurityProgz. Do dnešního souhrnu se opět dostalo mnoho kvalitního software a já jen doufám, že si v něm vyberete i vy...

LOFIMO v. 1.0.1
Download: http://lofimo­.sourceforge.net/
Platforma: Java

Na úvod dnešních recenzí jsem zařadil slibně vypadající javovský prográmek nesoucí jméno LoFiMo. Pod tímto krkolomným názvem se skrývá velmi pěkně zpracovaný monitor logů pracující v reálném čase. Umožňuje pomocí mnoha vnitřních utilit a filtrů nastavit celou řadu vlastností a pravidel, podle nichž se budou výpisy logů řídit. Mimo jiné můžete například nechávat zobrazovat jen vybrané informace apod. Na změny sledovaných logů můžete navázat nějakou akcí, takže pokud například přijde mail, můžete si nastavit LoFiMo tak, aby zahrál nějaký pěkný zvuk (není tedy určen pouze k pasivní ochraně systému, tj. sledování a hlášení změn systémových logů). Funkcí, které tento program nabízí, je celá řada a jistě vám usnadní a zefektivní práci. Zdůraznil bych ještě fakt, že program je napsán v jazyku Java a může tedy pracovat pod jakýmkoliv operačním systémem s Java platformou.


BLACK HOLE SPAM/VIRUS FILTER v. 0.9.58
Download: http://the.gro­ovy.org/blackho­le.shtml
Platforma: Unix

Další verze legendárního BlackHole je opět zde. Tento vynikající céčkový program umožňuje pomocí řady filtrovacích pravidel oddělovat spamy od běžné pošty. Mimo to také scannuje příchozí poštu na virové řetězce. Aby toho nebylo málo, umí dokonce kontrolovat poštu pocházející z vaší vnitřní sítě, takže můžete pohodlně odhalit nějakého zvrhlého spammera, prohánějícího se po vaší síti. Ale to ještě pořád není všechno! Můžete také zakázat odesílání pošty z vaší sítě na předem definované adresy ( ⇒ kdo ví, jestli právě BlackHole nepoužívají v Číně k cenzurování Internetu ;-)). Veškeré akce jsou samozřejmě podrobně logovány.


ANUBIS v. 2.0.0beta
Download: http://anubis­.sourceforge.net/
Platforma: Linux, BeOS, MS Windows 95/98/2000/NT, AmigaOS

Tento program s poněkud netradičním záběrem operačních systémů slouží k odesílání anonymních e-mailů. Podporuje WinGates, SOCKS Proxy (pokud potřebujete pracovat za firewallem, je tato vlastnost velmi užitečná), šifrované TLS/SSL spojení, ESMTP autentizaci, zasílání souborů spolu se zprávou, přeposílání doručené pošty, anonymní přispívání na news servery a mnoho dalšího. Dokonce umí i využívat některé starší chyby v Sendmailu. Zkrátka skvělá hračka pro nejrůznější lamery. :-)


LINUX SECURITY AUDITING TOOL v. 0.1.6
Download: http://www.dim­light.org/~num­ber9/lsat/
Platforma: Linux, POSIX

O tomto programu bylo v poslední době už mnoho řečeno. Od verze 0.1.0 se jedná o velmi cenný nástroj pro správu systému – nebo spíše pro jeho kontrolu po stránce bezpečnosti. Linux Security Auditing Tool totiž provádí kontrolu klíčových částí systému, tedy například linuxového jádra nebo souborů s příznakem setuid/setgid. V systému také vyhledává a upozorňuje na soubory .exrc a .forward. Veškeré výstupní informace jsou pak přehledně zapsány do logu, ze kterého si je můžete kdykoliv zpětně vyvolat. Program je koncipován tak, aby jej bylo možné jednoduše rozšiřovat. A nutno říci, že bude o co, protože autoři mají v plánu ještě mnoho zajímavých vylepšení.


VIRUS NOTIFICATION v. 1.14.2
Download: http://heavyk­.org/virusNoti­fication/
Platforma: Unix

CS24_early

Tento vynikající skript napsaný ve vynikajícím jazyku – v Perlu – slouží k detekci nových updatů pro McAfee Antivirus. Jakmile je nový datový soubor k dispozici, může být stažen a následně je zaslána notifikace o úspěšném provedení updatu. Záleží na tom, jak si program nastavíte. Standardní nastavení je takové, že skript pouze zjistí, zda existují aktuální patche, resp. updaty, a v případě, že ano, odešle mail, který obsahuje odkaz na jejich umístění a výpis změn oproti předchozí verzi. Rozhodně zajímavá věc, pokud používáte antivirové systémy od McAfee Antivirus Software.


A to je pro tento týden vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku