Hlavní navigace

SecurityProgz (8. 3. 2002)

Martin Kysela 8. 3. 2002

Ač se to zdá sebevíce neuvěřitelné, je to již více než týden od našeho posledního nahlédnutí do světa bezpečnostních programů pro unixy. A právě proto je tu další díl seriálu SecurityProgz. I tentokrát se podíváme na nejrůznější utilitky a prográmky, které zajistí bezinfekčnost našich tučňáků...

Než začnu se samotnými recenzemi, dovolte mi „menší“ off-topic vsuvku. Když jsem psal dnešní díl SecurityProgz, byl jsem donucen použít prostředí MS Windows a editor MS Word. Vlastně šlo o banalitu – z důvodu menších úprav na mém Red Hatu jsem si po delší pauze nabootoval Windows, abych vám mohl včas přinést nejžhavější novinky z pole bezpečnostních programů. Když jsem článek uložil a poslal do redakce, všiml jsem si jedné zajímavé věci – veškeré soubory s příponami TXT, DOC, HTM a XLS se přepsaly stejným obsahem – jakýmisi nesmyslnými znaky. Přišel jsem tak o velkou část mých poměrně důležitých dat (ta nejdůležitější samozřejmě nedávám do Windows a navíc je zálohuju ;-)) Co však bylo zajímavější je fakt, že se nejednalo o vir, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bezprostředně po devastaci mých souborů jsem kontaktoval jistou firmu, zabývající se vývojem antivirového software a požádal je o radu. Bylo mi ale sděleno, že se o žádný virus nejedná a mám se obrátit na Microsoft. To jsem následující den (tedy ve čtvrtek) učinil. Výsledek asi půlhodinového rozhovoru je jasný – „Staré Windows měly nějaké problémy podobného rázu, ale když přejdete na Windows XP, jistě budete spokojen.“. Tuto památnou větu mi klidným hlasem sdělil jakýsi pracovník jejich hot-line. Nějak nevím, co si mám vlastně o společnosti Microsoft myslet. Vlastnosti jejich OS (Windows nemá chyby, ale jen vlastnosti ;-)) zlikvidovaly pro mě dost důležitá data a jediné, čeho se dočkám, je doporučení nové verze jejich systému. Proto mě tak napadá – jak vůbec můžou vznikat dohady na téma Linux vs. Windows? Stalo se vám snad někdy něco podobného v Linuxu? Asi těžko. Rád bych poprosil všechny, kteří mají s Windows a Microsoftem podobné zkušenosti, aby se mi ozvali na mail – zakládám klub „AntiWindowsáků“ a hledám nové členy. :-) Teď už ale k dnešním recenzím…

KISMET v. 1.5
Download: http://www.nerv-un.net/~dragor­n/kismet/
Platforma: Linux

Naše dnešní putování po světě security-software započneme u jednoho pěkného, i když nepříliš známého, projektu. Je jím Kismet – poměrně pěkný síťový sniffer, který má celou řadu pokročilých funkcí. Jejich seznam je k dispozici na stránkách projektu a v poměrně přehledně uspořádané dokumentaci. Pomocí tohoto programu můžete odhalit také celou řadu bezpečnostních děr, například slabé šifrování přenášených dat, apod.


INFLEX v. 1.0.12.2
Download: http://pldani­els.org/inflex/
Platforma: Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Solaris, SunOS

Inflex je emailový scanner, který jistě stojí za pozornost. Prohlíží jak příchozí, tak i odchozí e-mailové zprávy. Provádí antivirovou kontrolu a upozorňuje na podezřelé soubory – EXE, COM, BMP, MPEG. Vývojová verze pro Windows umí pracovat i s MS Oulookem.


SPAM ASSASSIN v. 2.11
Download: http://spamas­sassin.taint.or­g/
Platforma: Perl

Další z řady e-mailových pomocníků. SpamAssassin představuje účinný filtr e-mailových zpráv. Provádí důkladnou heuristickou analýzu hlavy i těla mailu. Rozpoznává spamy a podle předem definovaných pravidel s nimi nakládá (standardně je nastavena volba pro ukládání podezřelých zpráv do zvláštní složky, v níž pak můžete jednotlivé maily prohlížet a sami rozhodnout, zda se skutečně jedná o spam nebo ne). Díky tomu, že byl tento program vytvořen v Perlu, je použitelný na všech platformách s potřebným interpretem.


BUBBLE GUM v. 0.5
Download: http://arbornet­.org/~bjk/bub­blegum/
Platforma: FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, POSIX

BubbleGum je velmi pěkný démon napsaný v C. Jeho primárním (a vlastně i jediným :-)) úkolem je hlídání souborů a sledování jejich změn. Pokud tedy dojde ke změně v souboru, zapíše datum a čas změny. Podle těchto logů se následně můžete řídit při záchraně systému (po napadení virem nebo útočníkem).


BYTES COUNTER v. 0.3
Download: http://www.in­s.com.pl/~alex/bcou­nt/bcount.html
Platforma: Linux, POSIX

Na závěr si uvedeme jednoduchou utilitku, kterou však v praxi možná využijete více než všechny předchozí – a to hlavně v případě, že spravujete nějakou menší nebo středně velkou síť na platformě Linux/POSIX. Bytes Counter poskytuje totiž detailní statistiky přenosu dat v bytech po síti. Po důkladném pátrání můžete objevit i některé moduly, které vám zajistí přehledný výstup v podobě grafu a budete tak mít k dispozici detailní statistiky přenosu dat a zatížení sítě v průběhu celého dne.


To je pro tento týden vše, přátelé. Přeji vám i vašim systémům co nejvíce kvalitních programů a hlavně co nejméně kontaktu s MS Windows. :-)

Našli jste v článku chybu?

19. 3. 2002 19:27

potato (neregistrovaný)

stalo se mi to same s temi soubory...

da se to teda nejak obnovit ?

diq za radu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET