Hlavní navigace

SecurityProgz (6. 6. 2002)

6. 6. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Týden je za námi a další SecurityProgz před námi. Uplynulé dny byly naštěstí o něco plodnější než v minulém týdnu, takže vám dnes můžeme přinést minirecenze nejrůznějších firewallů a celé řady programů a utilit bezpečnostního charakteru. Věřím, že si vyberete i vy právě to, co potřebujete nebo co vás zajímá. Tak tedy hurá na to...

Uplynulý týden byl rozhodně pro Linux a jeho bezpečnost velmi přínosný. Kromě řady utilit, jejichž nové verze se objevily, proběhl na FEL ČVUT také vynikající OpenWeekend. Na něm jsme se měli možnost dozvědět celou řadu zajímavých věcí a zásad, týkajících se zabezpečování Linuxu a BSD systémů. Věřím, že tyto informace uplatníte i při zlepšování vaší bezpečnostní politiky a při volbě softwaru pro váš systém. A právě malý výčet programů, které mohou napomoci zabezpečení vašeho systému, vám dnes, stejně jako každý týden, předkládáme ve formě krátkých recenzí. Příjemné čtení.

KFLI4L v. 1.0
Download: http://kfli4l­.sourceforge.net/
Platforma: Linux, POSIX

Jako první si v dnešním SecurityProgz představíme nepříliš známou utilitku s názvem KFli4L. Tento program je vlastně kontrolním centrem pro floppy ISDN router pro Linux, tedy fli4L. Je určen pro grafické rozhraní X Window System a umožňuje přehledně zobrazovat všechny možné statistiky, které vás mohou zajímat – například zatížení sítě v konkrétním okamžiku apod. Jistě se hodí. Hlavně se ale jedná o poměrně zajímavý projekt.


SECURA v. 1.0
Download: http://www.chec­ksum.org/
Platforma: Java

Tento pěkný prográmek slouží k zajištění bezpečnosti souborů na vašem systému formou šifrování (CBC mód). Můžete jej využít jak k šifrování, tak i k dešifrování datových a textových souborů. Díky tomu, že je napsán v Javě, je zajištěna plná přenositelnost na různé platformy, které Javu podporují. Ještě bych doplnil, že k tomuto programu je dodávána poměrně přehledná dokumentace, která jistě stojí za pozornost.


THE LOGGING PROJECT v. 0.3
Download: http://condor­.gmu.edu/~jason/log­ging/
Platforma: POSIX

The Logging Project (dříve Salt) je balík utilit, které zajišťují centralizované a hlavně velmi podrobné logování a vedení bezpečnostního auditu. Podporováno je TLS a spolupráce se systémovými auditními nástroji. Výstupní soubory jsou komprimovány do nejčastějších formátů (bzip, gzip,…). Vřele doporučuji.


WALLFIRE WFLOGS v. 0.0.3 & WFCONVERT v. 0.1.2
Download: http://www.wa­llfire.org/
Platforma: Linux, POSIX

WallFire je jeden veliký projekt, pod nějž spadá řada samostatných utilit, které při použití vcelku dávají dohromady vynikající firewall s řadou doplňkových funkcí. Tento projekt je založen na NetFilteru. Samotná utilita WFlogs slouží k analýze a výpisu výstupních souborů (logů) a WFconvert nachází své upotřebení tam, kde potřebujeme importovat nebo exportovat nastavení z/do jiného firewallu, se kterým je WallFire schopen komunikovat.


FIAIF IS AN INTELLIGENT FIREWALL v. 0.9.0
Download: http://fiaif.fug­mann.dhs.org/
Platforma: Linux, POSIX

CS24_early

Přiznám se, že tento program mě nezaujal ani tak svými funkcemi, jako spíše svým jménem. Podobně jako „GNU“, což znamená, jak jistě každý čtenář Rootu ví, „GNU's Not Unix“, totiž zkratka „FIAIF“ znamená „FIAIF IS AN INTELLIGENT FIREWALL“, jak prosté. O co ale jde… Jak už sám název napovídá, jedná se o firewall. Přesněji pak o vysoce kvalitní a přizpůsobivý firewall založený na iptables. Hlavním prvkem programu je ovládací skript, pomocí něhož budete firewall řídit, spouštět a především konfigurovat. Celé ovládání FIAFu je řešeno tak, aby si s ním poradil i člověk, který s instalací a správou firewallu nemá žádné zkušenosti a pojem iptables mu nic neříká. To vše činí z tohoto program vhodné řešení pro každého, kdo si chce svůj systém efektivně a snadno zabezpečit a přitom je v této oblasti spíše nováčkem.


A to by bylo pro tento týden vše. Doufejme, že v příštích dnech bude produkce utilit a programů ze světa počítačové – a především linuxové – bezpečnosti dále narůstat, abychom se za týden mohli sejít u dalšího pokračování SecurityProgz nabitého zajímavými minirecenzemi zajímavých programů. Prozatím se s vámi tedy loučím…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku