Hlavní navigace

Shank 2: oživlý komiksový masakr

18. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jižní Amerika je drsný světadíl. Pokud nejste testosteronem nasáklý bouchač, asi s vámi kdejaký gangster či diktátor rád vytře podlahu. Naštěstí tu máme ochránce nevinných, statečného zachránce okouzlujících děv a milovníka tequily, Shanka. Zahrajte si za nejdrsnějšího akčního hrdinu na Linuxu.

Ohrožuje-li obyčejný lid v Jižní Americe či nějakou hezkou děvu sadistický diktátor, koho zavoláme? Přece nikoho jiného než testosteronem nasáklého alfasamce Shanka. Ten, jako by se narodil s nožem v ruce, dokáže rozpoutat takový masakr, že jeho nepřátelé doslova neví, kam jim hlava letí. S touto prostého lidu ochraňující gorilou jsme se na Linuxu mohli setkat díky akci Humble Bundle. Bohužel, první díl se, na rozdíl od toho druhého, již nedá nikde koupit. Shank 2 nám naštěstí přistál alespoň v Ubuntu Software Centre.

Stejně jako u béčkových akčních filmů, z nichž si Shank 2 bere velkou dávku inspirace, nenajdeme zrovna výživný příběh. Hlavní padouši a jejich poskoci jsou představeny téměř na začátku a už díky jejich nabušené postavě s drsným výrazem ve tváři dávají najevo, že s nimi sranda nebude. Jak je u akčních béček zvykem. Hlavní hrdina se na rozdíl od statečných matláků nepoznajících pistoli od lopaty chce držet od konfliktu co nejdál. Když mu ale zlý, a tím myslím opravdu zlý diktátor, unese jeho nejmilejší, rozjede masakrózní masakr, který se na monitoru počítače jen tak nevidí.

Shank 2 - obrázky ze hry

Shank vám dá vzpomenout na automatové mlátičky

Shank 2 není nic víc než brutální mlátička. Nečekejte ani nějaké revoluční herní mechanizmy. Vše už tu bylo. Nejvíce se Shank 2 blíží automatovým hrám jako Golden Axe. Před hraním tedy klidně odložte mozek na stůl vedle klávesnice a rozcvičte všech deset prstů. Zběsilé mačkání tlačítka pro útok je to jediné, co k postupu hrou potřebujete. Největší hádanka či logický problém, na který narazíte, je dilema, zda vylepšit nepřítelův ksicht motorovou pilou či ho decentně rozstřílet pistolí.

Když už jsem u nepřátel. Máme jich několik druhů. Slabou pěchotu, hrající roli terčů, které jejich velitelé vybavili jen zbraněmi na blízkost. Pak podobné střízlíky s lepšími zbraněmi na dálku či granáty. Hned nad nimi jsou steroidy nadopované supermlátičky. A pak tu samozřejmě máme velké šéfy, většinou čekající na konci úrovně, aby vám pořádně zatopili. Na ty člověk musí jít už s nějakou strategií, protože každý z nich má minimálně jednu výraznou slabinu. Jakmile ji objevíte, vítězství je skoro vaše.

Shank 2 - obrázky ze hry

Zbraně si volíte před misí

K ničení hord nepřátel nebudete mít k dispozici zrovna obří arzenál zbraní. Naráz lze sebou nést pouze tři. Ty si volíte na začátku kapitoly. Kromě nich lze využívat granáty a další bouchavé hračky s omezeným počtem nesených kusů a okolní prostředí. Sem tam se na zemi válí lopata či železná trubka, a ta nemá samozřejmě lepší využití, než políbit tvář vašeho protivníka. Jinak nábojů do kvérů máte nekonečno.

Střelné zbraně vám sice dokáží pomoc snadno držet nepřátele od těla, ale jejich účinnost je proti klasickému noži či příruční motorové pile žalostně malá. Pro rychlejší postup či větší akci se stejně pravděpodobně uchýlíte k tomu nejmužnějšímu způsobu boje, a to v tváří v tvář. Jen kdyby každý útok nedisponoval svým unikátním tlačítkem nebo kombinací tlačítka na klávesnici. Vůbec, ovládání Shanka bez gamepadu je horší než zásah brokovnicí do koulí.

Shank 2 - obrázky ze hry

Optimalizace ovládání je příšerná

Hra není pro osobní počítače z konzolí optimalizovaná ani tak, aby se kurzor myši změnil třeba v zaměřovač nebo něco podobného. Kombinace tlačítek pro útok je příšerná. Hra sama o sobě není tak těžká, ale přemoct ovládání, to chce teda sakra talent! Velmi často se tak stane, že útočíte na jinou stranu, než chcete, kvůli tomu, že jste kurzor zapomněli za hrdinou, ač je otočen čelem k nepřátelům. Tyhle detaily dokáží zábavnost opravdu knockoutovat.

To, co se vývojářům Shanka skutečně povedlo, je kulervoucí komiksová grafika. Ta je podpořena skvělými animacemi a scény někdy vypadají jako v regulérním animáku. Dokonce sem tam i lépe, než příběhové filmečky ve hře, které působí po přepnutí z herního prostředí staticky a ploše. Vše je podpořeno nářezovým soundtrackem a zvuky lámajících se těl na tisíce způsobů. Pro sadistické násilí milujícího jedince je něco podobného asi představa nebe.

MIFtip2

Shank 2 - obrázky ze hry

Střídmý obsah a konečné hodnocení

Velkým kamenem úrazu je ale obsah. Herní kampaň dokončíte ani ne za pár hodin. Jedna z osmi kapitol vám zabere asi kolem 20 minut. Těžší obtížnost či odemykání obsahu je vedlejšák, který pro běžného hráče moc znamenat nebude, a i tak se herní doba natáhne maximálně o pár desítek minut. Dále je tu herní Survival mode, ten je docela dobré si zahrát při nějaké frustraci, ale také u něj dlouho nezůstanete. Za cenu 9.99 dolarů, je to přesto poměrně slušná dávka srandy, i když jsou levnější indiovky s daleko větším obsahem, viz dříve recenzovaný Rochard.

Shank 2 je jedním slovem ztělesněný masakr. Skvěle se za poměrně nízkou cenu hry pobavíte, ale nečekejte nic víc než instantní zábavu. Shank ani větší ambice nemá. Pokud vás podobné řezničiny berou, asi své investice litovat nebudete. Tak tedy: „Masakru zdar!“

Výhody

  • Grafická stránka

  • Soundtrack

  • Masakrální hratelnost

  • Různorodé levely

Nevýhody

  • Ovládání

  • Příběh

  • Množství obsahu