Hlavní navigace

Skončila dlouhá podpora pro Fedoru

5. 1. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Před několika dny byl ukončen projekt Fedora Legacy. Znamená to, že už nadále nebude poskytována dlouhodobá podpora pro systém Fedora. Jaký bude mít ukončení dopad na celý projekt? Proč k něčemu takovému došlo? Jak se ukončení projektu dotýká uživatelů? Jak na to zareagoval Red Hat?

Podpora produktů

Doba podpory operačních systémů ze strany výrobců je velmi důležitým parametrem při výběru software. Mnohem důležitější než pro domácího uživatele je pro firemní zákazníky. Pro velkou firmu by bylo velmi nákladné každého půl roku přeinstalovávat veškeré servery, protože vyšla nová verze systému.

Korporace si proto pochopitelně raději zaplatí komerční podporu, která jim garantuje předem stanovenou dobu, po kterou budou dostávat bezpečnostní opravy, záplaty chyb a třeba i nové verze software.

Problém s přechodem na nové verze ovšem netrápí jen firmy. Přestože pro domácího uživatele není takový problém přecházet mezi různými systémy, jedná se o obtěžující krok. Nutně vede k problémům, které neřeší nikdo s nadšením.

Vývojáři se tedy obecně snaží nabízet solidní dobu podpory, která uspokojí obě skupiny. Je logické, že podporovat řadu starších produktů není vůbec jednoduché ani levné. Je tedy potřeba najít jistý kompromis mezi cenou a dobou. Pokud vývoj zajišťují dobrovolníci, obvykle je doba vydávání oprav relativně nízká.

Na opačném konci spektra pak stojí komerční firmy, které jsou schopny zaplatit větší množství vývojářů. V tomto ohledu si například velmi dobře vede firma Red Hat. Ta garantuje svým zákazníkům podporu po období sedmi let. Aktuální RHEL tedy bude podporován až do roku 2012.

Jak u Fedory

Distribuce Fedora je svým způsobem specifická. Vyvíjí ji dobrovolníci z celého světa, ale ochrannou ruku nad ní drží společnost Red Hat. Ta také přispívá na vývoj časem některých svých lidí, kteří se na přípravě distribuce podílejí.

Red Hat ovšem nenabízí komerční podporu pro tento systém. Komunita vývojářů tedy musí udržovat sama starší verze. Tím se Fedora staví do skupiny nekomerčních distribucí. Krátká doba podpory samozřejmě Fedoru znevýhodňuje, čehož jsou si vědomi i sami vývojáři.

Aktuální stav je takový, že nové verze vycházejí přibližně každých šest až osm měsíců. Stejnou dobu pak trvá podpora pro starší verzi. Pokud tedy v březnu 2006 vyšla pátá verze Fedory, čtyřka byla i nadále podporována až do října, kdy vyšla verze 6. V tuto chvíli stále ještě běží podpora pro pětku, která skončí s příchodem Fedory 7. Jako uživatelé, kteří chtějí mít podporovaný systém, tak musíte vynechávat maximálně jednu verzi a každý rok až rok a půl musíte přejít na novou verzi.

Fedora Legacy

Aby bylo možno cyklus podpory prodloužit, byl založen projekt Fedora Legacy. Ten převzal patronát nad opravami starších systémů, které už Red Hat nebo Fedora Project nadále nepodporovaly. Konkrétně z tohoto projektu na začátku vycházely opravy pro Red Hat Linux 7.3 a 9 a také Fedoru Core 1 a 2.

Tyto systémy byly udržovány až do poloviny loňského roku. V případě Red Hatu 7.3 tedy více než čtyři roky a Fedora Core 1 přibližně tři roky. Jejich podpora byla ukončena s příchodem Fedora Core 6 Test 2.

Projekt Fedora Legacy byl čistě komunitní aktivitou a pracovali na něm jen dobrovolníci. Ti se domnívali, že je dobré mít k dispozici rozšířenou podporu ve chvíli, kdy už byla ta oficiální ukončena. Fedora Legacy poskytovala svou práci zcela bezplatně. Bohužel se sen o kvalitní podpoře zdarma nepodařilo naplnit.

Konec dobrého projektu

První oficiální zmínka o ukončení projektu se objevila v pátek 29. prosince 2006. David Eisenstein zaslal do e-mailové konference zprávu, ve které oznámil uzavření projektu. „Z důvodů, které nejsou některým z vás známy, je ukončen projekt Fedora Legacy,” píše Eisenstein.

Oznámení bylo poměrně strohé a dozvěděli jsme se jen, že není možno udržet nadále projekt v chodu. „Aktuální model udržování podpory distribucí byl přehodnocen. V mezidobí nejsme schopni zajistit podporu pro starší vydání Fedora Core, jak jsme plánovali,” dodává ještě David Eisenstein.

Podrobnější vysvětlení nebylo uvedeno. Druhý den se ovšem v mail listu objevily další informace, které zaslal Jesse Keating. Podle nich stojí za uzavřením projektu především nedostatek vývojářů.

„Nikdo neodpovídal na naše prosby o pomoc. Nikdo,” stěžuje si ve zprávě Keating. Na otázku, zda jsou k dispozici statistiky využívání služby, odpověděl Jesse: „Samozřejmě, máme dobrá čísla o uživatelích, lidech, kteří šťastně využívali služeb, dokud projekt neskončil. Přesto nebyli ochotni udělat cokoliv pro pokračování projektu.”

Velkým problémem tedy byl nedostatek zájmu ze strany vývojářů a také nedostatek financí. Silný partner by zřejmě dokázal projekt udržet v chodu. „Kdyby nějaká společnost dodala finance pro další chod Legacy, určitě bychom před ní dveře nezavřeli,” dodal později Keating. Podle něj je hlavním problémem jednosměrnost úsilí. „Bohužel všichni jen berou, berou a berou, ale nikdo nedává,” dodal s lítostí Jesse Keating.

ICTZ23

Co bude dál

Pokud nedojde k nějaké zásadní změně, projekt pokračovat nebude. Zdá se, že původní vývojáři jsou z celé situace nešťastní a znechucení, ale s novou motivací (finanční) by byli ochotní v nevděčné práci pokračovat.

Částečně problém krátké podpory vyřešil Red Hat, který oficiálně oznámil rozšíření doby podpory starších verzí Fedory až na 13 měsíců. Uživatelé, kterým to nestačí, budou muset buďto častěji upgradovat nebo si připlatí za distribuci, která bude podporována déle. Třeba i sedm let.

Jak dlouhou chcete podporu?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.