Hlavní navigace

Slax: tisíc balíčků aplikací a automatické aktualizace

17. 12. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přesně před týdnem vyšla nová verze populární živé distribuce Slax. Její autor, Tomáš Matějíček, ovšem říká, že tím to nekončí. Naopak je podle něj nové vydání jen začátkem celého projektu a ještě zbývá udělat mnoho věcí. Nyní představil novinky, které se na uživatele v nejbližší době chystají.

V pondělí 10. prosince vydal Tomáš Matějíček sedmou verzi své distribuce Slax. Ta je poprvé financována dvěma švýcarskými firmami a má vlastní byznys model. Samotným zveřejněním nové verze ale vývoj Slaxu nekončí, ještě je třeba vyvinout několik přidružených služeb, připravit balíčky s aplikacemi a vytvořit nové rozhraní pro jejich instalaci. Tak alespoň vypadá plán na příští vývoj Slaxu.

Tisíc balíčků s aplikacemi

Slax v současné podobě může fungovat jako záchranné médium nebo systém pro skutečně základní uživatelské potřeby. Většina uživatelů má ale zájem si jej nějakým způsobem upravit, vylepšit a přidat další aplikace. Úplně třeba chybí kancelářský balík, někdo by chtěl mít LaTeX a jiný třeba Gimp. Předchozí verze Slaxu umožňovaly doinstalaci balíčků, které jsou ale se sedmičkou nekompatibilní.

Balíčky zatím nejsou

Systém jako takový je už teď připravený pro instalaci i tvorbu nových programů pomocí takzvaných buildskriptů. Jde vlastně o informace ke každému balíčku, včetně postupu k jeho strojovému sestavení. Uživatelé tak budou do centrální služby nahrávat tyto skripty a server na základě nich pak vytvoří balíček. Ten se objeví spolu s ostatními v integrovaném správci software, kde jej bude možné jedním kliknutím přidat do systému.

Sestavování balíčků bude probíhat na serveru, kde poběží plnohodnotný Slax ve virtuálním prostředí. V něm se software stáhne, zkompiluje, připraví a nakonec se z něj sestaví balíček, který už bude možné distribuovat k uživatelům.

Centrum software je připravené, čeká jen na balíčky

Tomáš Matějíček plánuje na začátku zveřejnit více než tisícovku „oficiálních“ balíčků pro Slax, které vycházejí z balíčků distribuce Slackware. Ty budou sloužit jako základ zmíněné databáze ve správci software a půjde o prověřený a zcela bezpečný software. Balíčky a celá služba kolem nich budou podle Tomáše k dispozici už během následujících několika dní.

Automatické inkrementální aktualizace systému

Další chystanou novinkou jsou inkrementální aktualizace systému. V budoucnu by měl Slax vycházet velmi často, aby uživatelům přinesl nejčerstvější novinky a vylepšení. Aby nebylo nutné stále dokola stahovat a instalovat nové a nové obrazy, bude k dispozici automatický aktualizační systém.

Slax bude vždy aktuální

Integrovaný správce software si bude sám hlídat, zda není k dispozici nová verze, a pokud ji na serveru objeví, nabídne stažení balíčku diffbundle, který v sobě bude obsahovat všechny změny mezi posledními verzemi. Připojení tohoto balíčku do systému pak bude probíhat při každém bootu, takže bude stále k dispozici nejnovější verze Slaxu. Výhodou také je, že balíčky budou poměrně malé, protože budou obsahovat jen rozdíly mezi verzemi.

Požádejte si o svou novinku

S vydáním nové verze se samozřejmě začaly kupit požadavky uživatelů na vylepšení toho a přidání tamtoho. Tomáš se proto rozhodl vytvořit na webu Slax.org novou sekci „Requests“ (Požadavky), kam bude možné vkládat žádosti o pomoc například s tvorbou neexistujícího balíčku či o radu s konkrétním problémem.

Zároveň bude možné (volitelně) za tuto službu nabídnout libovolnou finanční částku. Poté se přihlásí uživatelé ochotní pomoci a žadatel si jednoho z nich vybere. Ten pak úkol splní a slíbenou částku obdrží. Zní to jako velmi zajímavá možnost motivovat šikovné uživatele, aby přispěli do Slaxu za peníze jiných uživatelů.

cybersecurity22

Podobné „zakázky“ se chystá vypisovat i sám Tomáš Matějíček, protože sám prý není schopen ve Slaxu dělat úplně vše a připravovat všechny novinky. Nabídne tak uživatelské veřejnosti možnost podílet se za peníze i na samotném Slaxu.

Zhruba za měsíc

Je příjemné vidět, že nedošlo jen k vydání jednoho ISO obrazu, ale že se rozeběhlo podstatně více různých procesů a projekt opravdu ožil. Vidět je to i na uživatelích, kteří nešetří chválou a vyjadřují nadšení z chystaných novinek. Výše zmíněných novinek bychom se měli dočkat přibližně do měsíce.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.