Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (1. 12. 2010)

1. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na jednoduchý nástroj pro nahrávání fotek do webových alb Picasa, kreslící inkubátor MyPaint, pro pisálky tu máme textový procesor FocusWriter a jednoduchý manažer stahování. Na závěr samozřejmě nebude chybět Blbinka.

Picapy

Picapy je jednoduchý nástroj pro nahrávání obrázků na webová alba Picasa. Oficiální linuxový klient není nativní a také to podle toho vypadá, pokud si tedy chcete se svými alby na Picase poradit bez klienta nebo webového rozhraní, může Picapy přijít vhod. Potěší především svým jednoduchým rozhraním, potřeba je jen vložit uživatelské jméno a heslo, následně už se zobrazí seznam alb na Picase. Picapy umí obrázky hromadně nahrávat do alb, přidávat nová alba nebo stávající alba mazat. Po pravém kliknutí a vybrání nabídky Help se zobrazí základní informace o obrázku spolu s odkazy na plnou velikost a jeho náhled. To je z výčtu funkcí vše, Picapy bohužel nenabídne možnost zmenšení obrázků při nahrávání, ani automatickou synchronizaci.

code.google.com/p/pi­capy/, 0.6, GPLv3

MyPaint

MyPaint je bitmapový editor obrázků, editor nejspíš není to správné pojmenování, MyPaint se soustředí totiž především na tvorbu, tedy samotné kreslení. Z tohoto důvodu je v MyPaint nepřeberné množství štětců. Štětec představuje druhy nástrojů pro kreslení, můžete zde najít štětec pro tvorbu voskového vzoru, vodové barvy, tuš nebo vzor traviny a mnoho dalších. Pro úpravu obrázků tedy rozhodně neslouží, je navržen pro tvorbu a v této oblasti má co nabídnout. Práci může značně ulehčit podpora vrstev kterým je také možné nastavit krytí, jako jsme zvyklí z jiných editorů. Program je multiplatformní a pomocí tabletu s ním lze kreslit krásná díla.

mypaint.intili­nux.com/, 0.9.0, GPLv2

FocusWriter

FocusWriter je textový procesor a klade důraz na samotný text. Autora psaného textu by měl být soustředěn právě na text a proto tento program pracuje v celoobrazovkovém režimu, text je vystředěn a okolí není nijak rušivé. Nabídka je zasouvací, proto ji uvidíte opravdu jen pokud je potřeba.  Je možné využívat různých počítadel, od počtu písmen až po počet stran, případně si nastavit pracovní režim, tedy kolik slov/času je třeba projektu denně věnovat. Samoz­řejmostí je pak funkce najdi a nahraď, automatické ukládání nebo navrácení k poslednímu textu při novém spuštění programu. Psací podklad lze měnit a ukládat si vlastní šablony. Při psaní textu jistě potěší česká kontrola pravopisu. Text se ukládá v txt formátu.  

gottcode.org/fo­cuswriter/#abou­t, 1.3.1, GPLv3

Steadyflow

Steadyflow je jednoduchý manažer stahování pro GNOME. Manažer pomocí notifikací upozorní na dokončené stahování, při vkládání stahovaní je možné vybrat umístění a akci po stažení (otevřít soubor, otevřít složku se souborem). Stahování lze pozastavovat, samozřejmě pouze v případě, že je to podporované ze strany, odkud se stahuje. Krom samotného manažeru nabízí autor také balík Emphyflow, což je zásuvný modul pro Epiphany, který zajistí integraci s tímto prohlížečem.

skoleni

edge.launchpad­.net/steadyflow, 0.1.5, GPLv3

Blbinka

Tablety mají širší využití, než by se mohlo zdát…

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.