Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (1. 6. 2011)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vylepšený grep, zkontrolujeme si, jak je Linux kompatibilní s našim hardwarem, ukážeme si nástroj pro práci s statistickými daty a nakonec nás čeká jeden Twitter klient. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

Ack

Pokud používáte grep na více než jednoduché hledání řetězce v jediném souboru, podívejte se na Ack. Je dost možné, že vám ušetří slušných pár úderů do klávesnice. A nemusíte se učit nic nového. Ack totiž automaticky hledá rekurzivně ve stromu souborů, ale při tom používá „hlavu“. Přeskakuje adresáře verzovacích systémů, podporuje kompletní sadu regulárních výrazů (Perlovské regulární výrazy) a díky již zmíněnému Perlu běží bez problému na kdejaké platformě. Při tom přepínače jsou často stejné, jako grepu.

betterthangrep­.com/, 1.9.4, licence nezjištěna

Hardware4linux

Hardware4linux je nástroj, pro vyhledávání a reportování hardwaru kompatibilním s GNU/Linuxem na server hardware4linux­.info. Ovládání je opravdu jednoduché – prostě spustíte v terminálu. Implementační jazyk je zde C a Python.

hardware4linux­.info, 0.11.0, GPL

RKWard

RKWard je grafické vývojářské rozhraní pro jazyk R. V rychlosti ohledně R – jedná se o jazyk pro práci se statistickými daty. Jednoduše se tak dá počítat průměrnou hodnotu stejně jako generovat náhodná data. RKWard, i když zatím nedokončený, je užitečný pomocník pro jednoduchou práci s daty. K dispozici je jak pro UNIXové systémy, tak pro MS Windows.

rkward.source­forge.net, 0.5.6, GPL

Tyrs

Tyrs je textový Twitter klient napsaný v Pythonu a NCurses. Podporuje UTF-8, sledování/odsle­dování tweetu, hledání, zprávy, barevné rozhraní i klávesové zkratky. I když výčet vlastností může působit stroze, co by člověk chtěl od služby, která se snaží být minimalistická?


tyrs.nicosphe­re.net, 0.2.4, GPLv3

Blbinka

Konečně někdo vyřešil, jakým způsobem Linux porazí Windows a OS X

Našli jste v článku chybu?
1. 6. 2011 4:06
dave_007 (neregistrovaný)

Statistical R je statisticky skriptovaci jazyk vyvijeny svetovou komunitou statistiku. Diky tomu toho zvlada asi tak 10^9 vice nez jen spocitat prumernou hodnotu. Za jeho nejvetsi vyhody povazuji neuveritelne rozsahle schopnosti a abstrahovany pristup k praci se statistickymi vzorky jakoz i operacemi nad nimi.

2. 6. 2011 19:48

Mně to hlavně přišlo jako dost brutální zjednodušení toho, co je vlastně statistika... Jak kdyby šlo jen o výpočet průměrů... :-)

To bych raději napsal, že R je balíček pro statistické výpočty s velmi bohatými možnostmi dalšího rozšíření... Pokud někdo neví, co to je "statistika", nemá asi smysl se mu to snažit objasňovat v jedné větě. Pak to dopadne jako "počítání průměru". :o)