Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (10. 6. 2009)

10. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednu odlehčenou distribuci, ukážeme si, jak jednoduše na animované obrázky a budeme vyhledávat soubory na desktopu. Mám tady také nástroj pro správu mirrorů a trošku jiný operační systém. Nebude chybět ani blbinka.

Absolute OS

Absolute OS je distribuce odvozená ze Slackware. Zaměřena je hlavně na desktop a internet, editaci dokumentů a přehrávání multimédií. Snaží se o maximální odlehčení, poběží vám tedy i na starších strojích (zhruba Pentium II a novější) s 128 MB RAM. Instalace je textová, ale velice jednoduchá – moc otázek vám pokládat nebude, výběr balíků je nainstalován najednou. Po rebootu do grafického rozhraní se ukáže prostředí Icewm. Autor se pyšní tím, že na desktop nepoužívá žádné vyžrané Gnome či KDE. Nicméně i mezi pečlivě vybranými odlehčenými balíky najdete tlouštíky jako Firefox, OpenOffice.org a K3B na vypalování CD/DVD, což je minimálně zajímavé. Na závěr věc, která potěší hlavně běžné uživatele – binární kodeky lze jednoduše stáhnout a nainstalovat v prostředí instalátoru

Desktop screenshot

www.absoluteli­nux.org/index­.shtml, 12.2.5, GPL

Gifted Motion

Pokud patříte k těm, co raději sáhnou po animovaném GIFu než po Flashi, podívejte se na GiftedMotion. Tato jednoúčelovka vám usnadní vytváření pohyblivých obrázků. Vytvoření sekvence je otázku jen několika kliknutí. GiftedMotion podporuje obrázky ve formátu PNG, JPG BMP i samozřejmě GIF. Napsaný je v Javě, spustíte jej všude kde dostanete Javu – Linux, Mac OS a MS Windows nevyjímaje.

Gifted

www.onyxbits.de/gif­tedmotion, 1.4, GPLv2

MirrorBrain

MirrorBrain je framework pro správu zrcadel (mirrorů). Řeší klasický problém spousty projektů – nápor požadavků, který je diametrálně větší než co dokáže jeden stroj zvládnout. MirrorBrain obsahuje logiku, která uživatele přesměrovává na mirror, který je „nejlepší“, tedy často nejblíže a je aktuální. Využívá geolokační data, routovací tabulky a vstupy o zatížení (load) mirroru. Celý algoritmus ve své komplexnosti je jednoduše laditelný. Kromě toho umí MirrorBrain generovat statistiky mirrorů, generovat seznamy souborů a další drobnosti.

mirrorbrain.org, 2.8.1, Apache 2.0 / GPLv2

xlocate

Xlocate je GUI nástavba na klasickým slocate v Linuxu či GNU locate. Umí vyhledávat v databázi jak dle řetězce, tak regulárních výrazů, v připojených i odpojených souborových systémech, včetně paměťových karet a USB disků. Napsaný je v C++, k běhu budete potřebovat knihovnu Qt3 nebo Qt4.

xlocate

www.migo.info/xlo­cate/, 0.65, GPL

Blbinka

Pár komiksů na téma UNIX and Linux.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.