Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 4. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na implementaci SSH2 protokolu v Javě, historický emulátor terminálu, (ne)minidistribuci zaměřenou na čtyři velké oblasti a správce repozitářů pro YUM. Pochopitelně nebude chybět ani veselá blbinka.
David Kovalský 11. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

JSch

JSch je implementace SSH protokolu v jazyce Java. Nestaví na klasických SSH knihovnách, jedná se o implementaci „na čisté louce“. Abych byl přesný, využívá jen Java Cryptography Extension (JCM). JSch podporuje všechny hlavní vlastnosti, které běžný smrtelník používá v SSH – forwardování portu, přihlašování klíčem, komprese streamu, X11 forwarding a další. JSch vypadá na vyzrálý projekt, používá jej například Eclipse, Ant, Netbeans a JIRA, což rozhodně nejsou drobečci. Kompletní výčet funkcí a potřebnou dokumentace najdete na domovských stránkách projektu.

www.jcraft.com/jsch/, 0.1.47, BSD Original / BSD Revised

Vintage Terminal

Vintage Terminal je VT100-kompatibilní emulátor terminálu s archaickým vzhledem. Ale to je cílem – Vintage Terminal má napodobovat vzhled terminálů osmdesátých let minulého století. Lze konfigurovat barvy, monochromatický režim a různé typy starých monitorů. Z moderních vlastností si asi všimnete podpory Unicode, podpora pro myš a zobrazení na celou obrazovku. Napsaný je v C++ s podporou knihovny SDL.

4MLinux

4MLinux je minidistribuce zaměřená na multimédia, miniserver (služby spouštěné přes (x)inetd), opravu a obnovení systému a konzolové hry. Vystačíte si s 128 MB RAM pro instalátor, 256 MB RAM pro nastartovaný systém – to je na mini distribuci celkem dost. Na druhou stranu to mají dneska i starší systémy a občas i embedded zařízení. ISO obraz má něco málo pod 100 MB. S drobnými kompromisy se 4MLinux dá použít i jako internetový kiosek nebo obecně – hodně osekaný desktop. Na domovských stránkách jsou v podstatě jen linky ke stažení. O něco více informací najdete na projektové stránce na freecode.com.

MIF obecny

4mlinux.com/dow­nload.html, 3.2, GPLv3 / různé

YUMRepoManager

YUMRepoManager je GUI aplikace pro správu repozitářů YUMu. Napsaný je pro Fedoru a nejlépe se zahnízdí právě tam, případně v odvozených distribucích. YUMRepoManager zná nejdůležitější konfigurační volby a dokáže je nastavit. Umí taky vygenerovat repozitář z obyčejného adresáře s RPM balíčky pomocí createrepo. Moc informací na domovské stránce k nalezení není, na druhou stranu je projekt ještě mladý. Tak uvidíme. Pro zvědavce je něco málo k vyčtení na kde-apps.org.

Blbinka

Jak by mohl Linux běžet bez Windows?