Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 4. 2012)

11. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na implementaci SSH2 protokolu v Javě, historický emulátor terminálu, (ne)minidistribuci zaměřenou na čtyři velké oblasti a správce repozitářů pro YUM. Pochopitelně nebude chybět ani veselá blbinka.

JSch

JSch je implementace SSH protokolu v jazyce Java. Nestaví na klasických SSH knihovnách, jedná se o implementaci „na čisté louce“. Abych byl přesný, využívá jen Java Cryptography Extension (JCM). JSch podporuje všechny hlavní vlastnosti, které běžný smrtelník používá v SSH – forwardování portu, přihlašování klíčem, komprese streamu, X11 forwarding a další. JSch vypadá na vyzrálý projekt, používá jej například Eclipse, Ant, Netbeans a JIRA, což rozhodně nejsou drobečci. Kompletní výčet funkcí a potřebnou dokumentace najdete na domovských stránkách projektu.

www.jcraft.com/jsch/, 0.1.47, BSD Original / BSD Revised

Vintage Terminal

Vintage Terminal je VT100-kompatibilní emulátor terminálu s archaickým vzhledem. Ale to je cílem – Vintage Terminal má napodobovat vzhled terminálů osmdesátých let minulého století. Lze konfigurovat barvy, monochromatický režim a různé typy starých monitorů. Z moderních vlastností si asi všimnete podpory Unicode, podpora pro myš a zobrazení na celou obrazovku. Napsaný je v C++ s podporou knihovny SDL.

4MLinux

4MLinux je minidistribuce zaměřená na multimédia, miniserver (služby spouštěné přes (x)inetd), opravu a obnovení systému a konzolové hry. Vystačíte si s 128 MB RAM pro instalátor, 256 MB RAM pro nastartovaný systém – to je na mini distribuci celkem dost. Na druhou stranu to mají dneska i starší systémy a občas i embedded zařízení. ISO obraz má něco málo pod 100 MB. S drobnými kompromisy se 4MLinux dá použít i jako internetový kiosek nebo obecně – hodně osekaný desktop. Na domovských stránkách jsou v podstatě jen linky ke stažení. O něco více informací najdete na projektové stránce na freecode.com.

CS24_early

4mlinux.com/dow­nload.html, 3.2, GPLv3 / různé

YUMRepoManager

YUMRepoManager je GUI aplikace pro správu repozitářů YUMu. Napsaný je pro Fedoru a nejlépe se zahnízdí právě tam, případně v odvozených distribucích. YUMRepoManager zná nejdůležitější konfigurační volby a dokáže je nastavit. Umí taky vygenerovat repozitář z obyčejného adresáře s RPM balíčky pomocí createrepo. Moc informací na domovské stránce k nalezení není, na druhou stranu je projekt ještě mladý. Tak uvidíme. Pro zvědavce je něco málo k vyčtení na kde-apps.org.

Blbinka

Jak by mohl Linux běžet bez Windows?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.