Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (12. 10. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme novinku ve světě správy souborů, nástroj pro sledování digitální televize, jednoduchý systém pro detekci průniků a groupware pro správu tabulek. Pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.
David Kovalský 12. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Emperor

Emperor je klasický dvoupanelový správce souborů. Styl ovládání je podobný jako u Midnight Commanderu, Krusaderu a desítky dalších klonů. I zde k mazání slouží F8, pozor na tu nebezpečnou klávesu! Grafické rozhraní je ve stylu GTK a určitě nikoho neoslní. Ale o to tady vlastně ani nejde. Hlavní předností je využívání nativních Gnome technologií jako GIO a GVfs – podobně jak to dělá třeba Nautilus. Krom standardních operací se soubory Emperor zvládne připojování oddílů a také procházení archívů. Dodám jen, že implementační jazyk je zde Vala. Za tip děkuji a zdravím do cubiclu 8B k oknu.

code.jollybox­.de/emperor.xhtml, 0.1.1, GPLv3+

Gnome DVB Daemon

Gnome DVB Daemon je démon napsaný v jazyce Vala (nějak se s tím roztrhl pytel) starající se o ladění digitální televize (DVB-C, DVB-S, DVB-T), automatické nahrávání pořadů a procházení EPG dat. Lze jej ovládat přes D-BUS, ale to mi přijde praktické jak tahat sáňky v létě na Praděd. Naštěstí existuje wrapper pro Python včetně nápovědy. Gnome DVB Daemon podporuje UPnP/DLNA, hotpluging a také lze pořady sledovat díky Totemu. Nejedná se o žádnou horkou novinku, nicméně pokud sledujete televizi na počítači a MythTV je moc, mplayer zase málo – Gnome DVB Daemon může být akorát.


live.gnome.or­g/DVBDaemon, 0.2.5, GPLv3

Afick

Afick je jednoduchý IDS – Intrusion Detection System. Česky – systém pro odhalení průniků. Sleduje, zda se nečekaně nemění soubory. A nabízí hned 2 způsoby – pravidelné skenování a sledování v reálném čase démonem běžícím na pozadí. Součástí balení je CLI nátroj pro ovládání, webové rozhraní a grafické rozhraní. Nečekejte nic světoborného, k Tripwire má opravdu daleko, nicméně sledování změn zvládá s přehledem. Napsaný je v Perlu a potěší, že jej rozběháte nejen na všech hlavních linuxových distribucích, ale také na MS Windows, HP-UX a AIXu.

afick.sourcefor­ge.net, 2.18, GPL

Tomuss

Hledáte-li způsob, jak ve více lidech editovat tabulky online, koukněte na Tomuss. Jedná se o webový groupware, napsaný v Pythonu na straně serveru a JavaScriptu na straně klienta. Ovládání je dost neintuitivní, což je důsledek hrozného návrhu (jak grafického, tak uživatelského rozhraní). Budete se také muset smířit s tím, že popisy jsou franglicky. Ehm, tedy většinou francouzsky a pár anglicky. A nejedná se o pravý „spreadsheet processor“, opravdu jen editor tabulek. Závěrem – pokud hledáte hotový nástroj, Google Docs. Tečka. Tomuss je jen editor tabulek a spíše základ pro vývoj vlastní aplikace než hotový nástroj. Vše si můžete vyzkoušet díky živému demu.

MIF obecny

www710.univ-lyon1.fr/~exco/TO­MUSS/home.html, 3.0.8, GPLv2

Blbinka

Útok nadaného scammera.