Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (12. 10. 2011)

12. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme novinku ve světě správy souborů, nástroj pro sledování digitální televize, jednoduchý systém pro detekci průniků a groupware pro správu tabulek. Pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Emperor

Emperor je klasický dvoupanelový správce souborů. Styl ovládání je podobný jako u Midnight Commanderu, Krusaderu a desítky dalších klonů. I zde k mazání slouží F8, pozor na tu nebezpečnou klávesu! Grafické rozhraní je ve stylu GTK a určitě nikoho neoslní. Ale o to tady vlastně ani nejde. Hlavní předností je využívání nativních Gnome technologií jako GIO a GVfs – podobně jak to dělá třeba Nautilus. Krom standardních operací se soubory Emperor zvládne připojování oddílů a také procházení archívů. Dodám jen, že implementační jazyk je zde Vala. Za tip děkuji a zdravím do cubiclu 8B k oknu.

code.jollybox­.de/emperor.xhtml, 0.1.1, GPLv3+

Gnome DVB Daemon

Gnome DVB Daemon je démon napsaný v jazyce Vala (nějak se s tím roztrhl pytel) starající se o ladění digitální televize (DVB-C, DVB-S, DVB-T), automatické nahrávání pořadů a procházení EPG dat. Lze jej ovládat přes D-BUS, ale to mi přijde praktické jak tahat sáňky v létě na Praděd. Naštěstí existuje wrapper pro Python včetně nápovědy. Gnome DVB Daemon podporuje UPnP/DLNA, hotpluging a také lze pořady sledovat díky Totemu. Nejedná se o žádnou horkou novinku, nicméně pokud sledujete televizi na počítači a MythTV je moc, mplayer zase málo – Gnome DVB Daemon může být akorát.


live.gnome.or­g/DVBDaemon, 0.2.5, GPLv3

Afick

Afick je jednoduchý IDS – Intrusion Detection System. Česky – systém pro odhalení průniků. Sleduje, zda se nečekaně nemění soubory. A nabízí hned 2 způsoby – pravidelné skenování a sledování v reálném čase démonem běžícím na pozadí. Součástí balení je CLI nátroj pro ovládání, webové rozhraní a grafické rozhraní. Nečekejte nic světoborného, k Tripwire má opravdu daleko, nicméně sledování změn zvládá s přehledem. Napsaný je v Perlu a potěší, že jej rozběháte nejen na všech hlavních linuxových distribucích, ale také na MS Windows, HP-UX a AIXu.

afick.sourcefor­ge.net, 2.18, GPL

Tomuss

Hledáte-li způsob, jak ve více lidech editovat tabulky online, koukněte na Tomuss. Jedná se o webový groupware, napsaný v Pythonu na straně serveru a JavaScriptu na straně klienta. Ovládání je dost neintuitivní, což je důsledek hrozného návrhu (jak grafického, tak uživatelského rozhraní). Budete se také muset smířit s tím, že popisy jsou franglicky. Ehm, tedy většinou francouzsky a pár anglicky. A nejedná se o pravý „spreadsheet processor“, opravdu jen editor tabulek. Závěrem – pokud hledáte hotový nástroj, Google Docs. Tečka. Tomuss je jen editor tabulek a spíše základ pro vývoj vlastní aplikace než hotový nástroj. Vše si můžete vyzkoušet díky živému demu.

www710.univ-lyon1.fr/~exco/TO­MUSS/home.html, 3.0.8, GPLv2

Blbinka

Útok nadaného scammera.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.