Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 4. 2011)

13. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na kontrolu odkazů na webu, vývojový nástroj pro desktopáře, jednoduchý správce souborů pro konzoli, modulární DNS server a jednoúčelovku na úpravu a optimalizaci obrázků. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

LinkChecker

LinkChecker je komplexní nástroj pro kontroly webů na mrtvé odkazy. Jelikož podobných nástrojů je více než dost, přejdu rovnou k přednostem. LinkChecker můžete ovládat přes 3 různé rozhraní – web, CLI nebo GUI klient. Je multiplatformní (napsaný je v Pythonu a C), neměl by tedy být problém jej rozběhat prakticky kdekoliv. Zajímavé jsou pokročilé funkce jako antivirová kontrola, kontrola syntaxe HTML a CSS a také podpora autorizace a cookies. Výstupem je přehledný report, volitelně lze dohledat informace jako hlavičky odpovědi.

linkchecker.sou­rceforge.net/, 6.7, GPL

Pygmed

Pygmed je grafický editor .desktop souborů. Editování vlastností je ještě zjednodušeno dvoupanelovým rozhraním – pygmed vyhledá podobnou aplikaci a nastavení potom překopírujete. Napsaný je v Pythonu a netahá sebou prakticky žádné další závislosti do systému. I přesto, že je v podstatě multiplatformní, nemá asi moc použití mimo GNU/Linux.

sourceforge.net/pro­jects/pygmed/, 0.1, BSD

Clex

Clex je relativně jednoduchý TUI správce souborů. V panelu zobrazuje obsah adresáře, pod ním shell, v němž budete vykonávat většinu operací. Clex umí doplňování příkazů, historii a doplnění názvu souboru. V terminálech kompatibilních s XTermem lze k ovládání použít i myš. Napsaný je v C s pomocí knihovny Curses.


www.clex.sk, 4.6-test1, GPL

Jpegoptim

Jpegoptim je jednoúčelovka pro optimalizaci JPEG souborů dvěma metodami. Buď bezztrátovou – ta funguje na principu optimalizace Huffmanových tabulek. Druhá možnost je ztrátová, a to nastavením maximální kvality. Implementační jazyk je zde C, uživatelské rozhraní pak CLI.

www.kokkonen.net/tjko/pr­ojects.html, 1.2.4, GPL

EagleDNS

EagleDNS je vícevláknový DNS server napsaný kompletně v Javě. Zajímavý je modulární design, díky kterému lze volit např. různé úložiště zónových souborů (databáze, soubory, …) či metody získávání odpovědi. Postavený je nad DNS Java API, spravovat jej lze přes RMI rozhraní.

skoleni

www.unlogic.se/pro­jects/eagledns, 1.1.1, LGPL

Blbinka

Přehled událostí z poslední konference písem.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.