- LinkChecker (nástroje / web)
- Pygmed (vývoj / desktop)
- Clex (správce souborů)
- Jpegoptim (grafika)
- EagleDNS (DNS server)
- Blbinka (blbinka)
LinkChecker
LinkChecker je komplexní nástroj pro kontroly webů na mrtvé odkazy. Jelikož podobných nástrojů je více než dost, přejdu rovnou k přednostem. LinkChecker můžete ovládat přes 3 různé rozhraní – web, CLI nebo GUI klient. Je multiplatformní (napsaný je v Pythonu a C), neměl by tedy být problém jej rozběhat prakticky kdekoliv. Zajímavé jsou pokročilé funkce jako antivirová kontrola, kontrola syntaxe HTML a CSS a také podpora autorizace a cookies. Výstupem je přehledný report, volitelně lze dohledat informace jako hlavičky odpovědi.
linkchecker.sourceforge.net/, 6.7, GPL
Pygmed
Pygmed je grafický editor .desktop souborů. Editování vlastností je ještě zjednodušeno dvoupanelovým rozhraním – pygmed vyhledá podobnou aplikaci a nastavení potom překopírujete. Napsaný je v Pythonu a netahá sebou prakticky žádné další závislosti do systému. I přesto, že je v podstatě multiplatformní, nemá asi moc použití mimo GNU/Linux.
sourceforge.net/projects/pygmed/, 0.1, BSD
Clex
Clex je relativně jednoduchý TUI správce souborů. V panelu zobrazuje obsah adresáře, pod ním shell, v němž budete vykonávat většinu operací. Clex umí doplňování příkazů, historii a doplnění názvu souboru. V terminálech kompatibilních s XTermem lze k ovládání použít i myš. Napsaný je v C s pomocí knihovny Curses.
www.clex.sk, 4.6-test1, GPL
Jpegoptim
Jpegoptim je jednoúčelovka pro optimalizaci JPEG souborů dvěma metodami. Buď bezztrátovou – ta funguje na principu optimalizace Huffmanových tabulek. Druhá možnost je ztrátová, a to nastavením maximální kvality. Implementační jazyk je zde C, uživatelské rozhraní pak CLI.
www.kokkonen.net/tjko/projects.html, 1.2.4, GPL
EagleDNS
EagleDNS je vícevláknový DNS server napsaný kompletně v Javě. Zajímavý je modulární design, díky kterému lze volit např. různé úložiště zónových souborů (databáze, soubory, …) či metody získávání odpovědi. Postavený je nad DNS Java API, spravovat jej lze přes RMI rozhraní.
www.unlogic.se/projects/eagledns, 1.1.1, LGPL
Blbinka
Přehled událostí z poslední konference písem.