Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 6. 2012)

Petr Němec

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes sklidíme užitečné rozšíření pro Nautilus, nástroj pro automatické třídění souborů, výkonný nelineární video editor a zrychleného brášku apt-get, který umí stahovat balíčky paralelně z několika zrcadel. Závěru bude tradičně dominovat blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Nautilus Columns

Nautilus Columns je užitečné rozšíření pro výchozího správce souborů v prostředí GNOME – Nautilus. Díky tomuto rozšíření je možné přímo v okně se soubory zobrazit dodatečné informace u fotografií a obrázků zaznamenaných v EXIF, informace o hudebních souborech nebo dodatečné informace pdf dokumentů. Nautilus Columns byl upraven pro Nautilus ve verzi  3.4. Mezi závislosti patří python-nautilus, python-mutagen, python-pyexiv2, python-kaa-metadata, libnautilus-extension1a a python-pypdf. Návod k instalaci je přímo ve scriptu. Archiv se scriptem nebude fungovat ve starších verzích Nautiluse. Někteří si cestu můžou zjednodušit přidáním předpřipraveného repozitáře, více na webupd8.

http://webupd8­.googlecode.com/, 0.3.2

Maid

Maid je jednoduchý nástroj pro líné jedince. Možná znáte situaci, kdy stahujete soubory do jedné nadefinované složky, ale už nedojde k jejich roztřídění a složka nabývá na nepřehlednosti. Maid podle nadefinovaných pravidel tyto soubory roztřídí za uživatele sám. Pravidla jsou definována v Ruby, takže slovy autora: „jednoduchá pravidla jsou jednoduchá pro zapsání, složitá pravidla jsou možná“. Na githubu je také pár příkladů využití, počáteční nastavení si vezme nějaký čas, ale následně ho hojnou dávkou ušetří. 

https://github­.com/benjamino­akes/maid, 0.1.0, GPLv2

Flowblade

Flowblade není tolik známým, avšak velice výkonným nelineárním editorem videa. Pokouší se, aby práce s ním byla co možná nejjednodušší a nejrychlejší, což ovšem není v rozporu s obsaženým množstvím dovedností. Lze očekávat celou řadu filtrů, přechodů, možností stříhání a podpory široké škály formátů včetně vektorové grafiky. Na stránkách projektu jsou kompletní možnosti editoru spolu s několika videotutoriály.

http://code.go­ogle.com/p/flow­blade/, 0.6, GPLv3

apt-fast

Dalo by se říci, že apt-fast je vylepšenou verzí apt-get, vylepšení spočívá v paralelním stahování balíků a s tím související mnohanásobný nárůst rychlosti stahování. S apt-fast zároveň ale nepřicházíte o žádné z výhod apt-get ve formě automatického doplňování, aktualizace balíků apod. Nedávno vydaná verze 1.6 přináší mimo oprav a vylepšení také dostupnost z oficiálního repozitáře.  

https://github­.com/ilikenwf/apt-fast, 1.6, GPLv3

Blbinka

Jak fungují Windows.

Našli jste v článku chybu?