Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 6. 2012)

13. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes sklidíme užitečné rozšíření pro Nautilus, nástroj pro automatické třídění souborů, výkonný nelineární video editor a zrychleného brášku apt-get, který umí stahovat balíčky paralelně z několika zrcadel. Závěru bude tradičně dominovat blbinka.

Nautilus Columns

Nautilus Columns je užitečné rozšíření pro výchozího správce souborů v prostředí GNOME – Nautilus. Díky tomuto rozšíření je možné přímo v okně se soubory zobrazit dodatečné informace u fotografií a obrázků zaznamenaných v EXIF, informace o hudebních souborech nebo dodatečné informace pdf dokumentů. Nautilus Columns byl upraven pro Nautilus ve verzi  3.4. Mezi závislosti patří python-nautilus, python-mutagen, python-pyexiv2, python-kaa-metadata, libnautilus-extension1a a python-pypdf. Návod k instalaci je přímo ve scriptu. Archiv se scriptem nebude fungovat ve starších verzích Nautiluse. Někteří si cestu můžou zjednodušit přidáním předpřipraveného repozitáře, více na webupd8.

http://webupd8­.googlecode.com/, 0.3.2

Maid

Maid je jednoduchý nástroj pro líné jedince. Možná znáte situaci, kdy stahujete soubory do jedné nadefinované složky, ale už nedojde k jejich roztřídění a složka nabývá na nepřehlednosti. Maid podle nadefinovaných pravidel tyto soubory roztřídí za uživatele sám. Pravidla jsou definována v Ruby, takže slovy autora: „jednoduchá pravidla jsou jednoduchá pro zapsání, složitá pravidla jsou možná“. Na githubu je také pár příkladů využití, počáteční nastavení si vezme nějaký čas, ale následně ho hojnou dávkou ušetří. 

https://github­.com/benjamino­akes/maid, 0.1.0, GPLv2

Flowblade

Flowblade není tolik známým, avšak velice výkonným nelineárním editorem videa. Pokouší se, aby práce s ním byla co možná nejjednodušší a nejrychlejší, což ovšem není v rozporu s obsaženým množstvím dovedností. Lze očekávat celou řadu filtrů, přechodů, možností stříhání a podpory široké škály formátů včetně vektorové grafiky. Na stránkách projektu jsou kompletní možnosti editoru spolu s několika videotutoriály.

http://code.go­ogle.com/p/flow­blade/, 0.6, GPLv3

apt-fast

Dalo by se říci, že apt-fast je vylepšenou verzí apt-get, vylepšení spočívá v paralelním stahování balíků a s tím související mnohanásobný nárůst rychlosti stahování. S apt-fast zároveň ale nepřicházíte o žádné z výhod apt-get ve formě automatického doplňování, aktualizace balíků apod. Nedávno vydaná verze 1.6 přináší mimo oprav a vylepšení také dostupnost z oficiálního repozitáře.  

CS24_early

https://github­.com/ilikenwf/apt-fast, 1.6, GPLv3

Blbinka

Jak fungují Windows.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.