Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 8. 2014)

Jiří Sluka

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme programovací prostředí pro JVM, rozchodíme linuxovou distribuci na smartphonu, otestujeme pokročilý textový editor pro vývojáře a s programem GDataCopier pak budeme spravovat dokumenty uložené na Google Document Service.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ScalaLab

ScalaLab poskytuje programovací prostředí pro Java Virtual Machine. Skriptovací jazyk je založen na programovacím jazyce Scala, obohaceném o vědecké operátory a integrované prostředí poskytující podobný styl používání jako MATLAB. Matematický, doménově specifický jazyk (DSL) ScalaLabu je ScalaSci. Byl vyvinut jako interní DSL a využívá dobrou rozšiřitelnost jazyka Scala. Software nabízí mnoho možností konfigurace a obohacení o panely nástrojů. V neposlední řadě využívá i nativní C/C++ kód pro některé důležité numerické operace.

code.google.com/p/scalalab/, 2.11

Linux on Android

Jedná se o projekt, který si klade za cíl nabídnout spuštění řady linuxových distribucí na zařízení se systémem Android, a to prostřednictvím metody známé jako ‚chroot‘. Využitím virtuálního stroje můžete rozběhnout na svém mobilním zařízení jednu z vašich oblíbených distribucí, aniž by docházelo k přepisování dat v paměti telefonu nebo jeho softwarovému poškození.

linuxonandroid.org/, 2.8

Notepas

Přenosný textový editor zaměřený na vývojáře, který disponuje filtrováním pro zvýraznění řádků s hledaným řetězcem nebo regulérním výrazem, sadou nástrojů pro použití pokročilých pravidel formátování, zarovnáváním více řádků na základě tokenů nalezených v aktuálním výběru nebo pokročilými pravidly pro zvýrazněním syntaxe.

sourceforge.net/projects/notepas/, 0.9.38

GDataCopier

GDataCopier integruje komplexní sadu nástrojů pro správu, zálohování a synchronizaci dokumentů uložených na Google Document Service, a to v rámci prostředí příkazové řádky. Z hlavních vlastností nelze vynechat syntaxi pro Secure Copy (scp), filtrování dokumentů, podporu hostovaných a Gmail účtů, upozornění na přepsání a trojici funkcí pro přesouvání, mazání nebo vytváření složek.

Root obecný tip

code.google.com/p/gdatacopier/, 2.1.2

Blbinka

Zahraniční magazín MakeUseOf během včerejšího dne zveřejnil zajímavý článek ohledně pěti nejohranějších lží, které slýcháváme z úst haterů Linuxu. Překvapivě mezi nimi nechybí ani „fakt“, že Linux je prostě těžký na pochopení.