Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 11. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se dostane na nástroj pro práci se schránkou, natáčení populárních video návodů, úpravu grafického správce GDM a převod celé palety (nejen) multimediálních formátů mezi sebou. Na konci článku nemůže chybět tradiční blbinka.
Petr Němec 14. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

GPaste

Občas jedna schránka (clipboard) jednoduše nestačí a práce se stává zbytečně zdlouhavá. GPaste  a jiné jeho související části tvoří ucelený balík pro práci se schránkou a to nejen textovou, ale i souborovou. Součástí balíku je samotný CLI klient, grafická nadstavba pro nastavení a applety (včetně rozšíření pro GNOME Shell). V nastavení lze ovlivnit maximální délku historie, klávesové zkratky a další vlastnosti.

github.com/Keruspe/GPaste, 2.2.1, GPLv3

Kazam

Takzvaný screencasting, chcete-li video návody, se staly velice populární s čímž souvisí také poptávka po nástrojích pro tvorbu. Kazam je jednoduchý nástroj, který dokáže nahrávat do webm a od verze 1.3.2 také snímat statické obrázky obrazovky. Vlastnosti asi nikoho nepřekvapí, je možné snímat celou obrazovku, okno, oblast, nastavit zpoždění nebo zda bude zachycen i kurzor myši. Kvalitu/velikost videa lze ovlivnit nastavením počtu snímků za sekundu.

www.twm-kd.com/category/linux/kazam/, 1.3.4, GPLv3

GDM3Setup

GDM3Setup je jednoduché „klikátko“ pro nastavení grafického správce přihlášení pro prostředí GNOME. Je tak konečně možné, alespoň v omezené míře, jednoduše měnit základní parametry, patří mezi ně tapeta, ikony, témata, písmo apod. Nepřizpůsobivým se se tak dostává jednoduchého ohýbacího nástroje. Balíčky jsou předpřipraveny pro Fedoru, Open Suse, Debian a Ubuntu. Autor se bohužel neobtěžoval definovat licenci.

github.com/Nano77/gdm3setup, 20121023–2

Format Junkie

Po internetu se povaluje široká škála více či méně rozšířených formátů videa, obrázků, zvuku, obrazů disků apod. Format Junkie je jednoduchý a přehledný nástroj pro převod formátů v dané kategorii, jeho „formátová výbava“ ostatně mluví za vše.

  • mp3, mp2, wav, ogg, wma, flac, m4r, m4a, aac
  • avi, ogv, vob, mp4, vob, flv, 3gp, mpg, mkv, wmv
  • jpg, png, ico, bmp, svg, tif, pcx, pdf, tga, pnm

Tím výčet nekončí, řadí se zde také převod mezi některými obrazy disku a v této kategorii programů méně očekávaná funkce vložení titulků do videa. U většiny formátů lze nastavit pokročilé parametry týkající se hlavně kvality převodu. Po dokončení úlohy umí Format Junkie, dle nastavení, počítač vypnout/uspat/restartovat/zamknout, případně spustit libovolný program.

 

sourceforge.net/projects/format-junkie/, 1.0, GPLv3

Blbinka

Print screen…