Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 12. 2011)

14. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si představíme nástroj pro lokální fulltextové vyhledávání, jednoduchý správce hesel, nástroj pro tvorbu multimediálního pozlátka a grafický nástroj pro jednoduché připojení přes proxy. Na závěr nebude ani tentokrát chybět blbinka.

DocFetcher

DocFetcher je nástroj pro lokální fulltextové vyhledávání. Stačí označit složku, ve které se bude vyhledávat, DocFetcher obsah naindexuje a zpřístupní rychlé vyhledávání v celé složce. Je možné nastavit, zda program naindexované informace po svém ukončení zahodí, nebo ponechá pro další vyhledávání. Není problém nechat DocFetcher nechat soubory indexovat automaticky. Na pozadí běží nenáročný Daemon, který zaznamenává pozměněné soubory a při následujícím spuštění se znovu naindexují. Seznam podporovaných formátů je poměrně široký (pdf, doc, xls, ppt, docx, xlsx, pptx, odt, ods, odg, odp, rtf, abw, abw.gz, zabw, chm, vsd, svg). Dalším plusovým bodem připsaným tomuto nástroji je nesporně jeho multiplatfomnost, v současné době jsou k dispozici soubory jak pro linuxové distribuce, tak pro Ms Windows a připravují se i balíky pro jablečný operační systém, ty jsou prozatím ve fázi beta3. Pro některé by pak mohla být morální překážka závislost na Javě.

docfetcher.sou­rceforge.net/, 1.0.3, Eclipse Public License

Pasaffe

Správce hesel už nemůže být jednodušší, pasaffe nabízí základní funkce pro shromažďování hesel. Základním kamenem je passwordsave, databázový formát pro uchovávání hesel. Tato databáze byla zvolena z důvodu již mnoha existujících projektů stavějících na formátu passwordsave, byla tak s předstihem zajištěna přenositelnost na mnoho zařízení s různorodými OS. Jedná se o velice jednoduché GUI pro GNOME, které zahrnuje nastavení vlastního hesla, uživatelského jména, URL adresy, případně poznámky. Správce funguje na běžném principu, kdy je databáze chráněna hlavním heslem. Malinkou výtku bych směřoval k chybějící podpoře vyhledávání, ve větší databázi se tak jednoduše ztratíte.

launchpad.net/pa­saffe, 0,11, GPLv3

gTimelapse

Mezi čtenáři se jistě najdou kreativní „umělci“, kteří se občas pokusí něco vytvořit, nafotit nebo natočit. Mezi oblíbené disciplíny tohoto žánru nepochybně patří tzv. timelapse. Pro nezasvěcené, jedná se o video vytvořené zpravidla spojením mnoha fotografií jdoucích chronologicky, avšak značně zrychleně. Několikahodinový děj se pak zkrátí třeba do minutového videa a výsledek bývá mnohdy úžasný. Pro představu stačí na youtube stránkách zadat timelapse. S automatickým nafocením snímků v Linuxu ve většině případů pomůže gTimelap­se, jednoduché „klikátko“ pro konfiguraci intervalu focení a nastavení fotoaparátu. Seznam podporovaných zařízeni najdete na gphoto (gTimelape je postaven na knihovnách gphoto). Další užitečné informace najdete v blogovém zápisku o gTimelapse a komentářích pod ním. Nezbývá než popřát zdárnou kompilaci a příjemnou zábavu.

sourceforge.net/pro­jects/gtimelap­se/, 0.1, GPL

ProxFetch

Pokud se často potřebujete připojovat přes proxy, ProxFetch vám značně ulehčí práci. Vyhledá veřejné proxy z různých stránek a nabídne k připojení. To vše v přehledném GUI se základními parametry. Nabízí  podporu pro web, http i socks4/5. Na domovských stránkách jsou k nalezení binární soubory pro linuxové distribuce i Ms Windows, případně zdrojové kódy.

skoleni

machinized.com/pro­ducts.php?page=prox­fetch, 3.7, LGPL

Blbinka

Strojové překlady jsou nevysychající studnou zábavy. Program s takovýmto překladem, obzvlášť v podání velké firmy, pak působí nepatřičným dojmem.

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.