Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 12. 2011)

Petr Němec

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si představíme nástroj pro lokální fulltextové vyhledávání, jednoduchý správce hesel, nástroj pro tvorbu multimediálního pozlátka a grafický nástroj pro jednoduché připojení přes proxy. Na závěr nebude ani tentokrát chybět blbinka.

DocFetcher

DocFetcher je nástroj pro lokální fulltextové vyhledávání. Stačí označit složku, ve které se bude vyhledávat, DocFetcher obsah naindexuje a zpřístupní rychlé vyhledávání v celé složce. Je možné nastavit, zda program naindexované informace po svém ukončení zahodí, nebo ponechá pro další vyhledávání. Není problém nechat DocFetcher nechat soubory indexovat automaticky. Na pozadí běží nenáročný Daemon, který zaznamenává pozměněné soubory a při následujícím spuštění se znovu naindexují. Seznam podporovaných formátů je poměrně široký (pdf, doc, xls, ppt, docx, xlsx, pptx, odt, ods, odg, odp, rtf, abw, abw.gz, zabw, chm, vsd, svg). Dalším plusovým bodem připsaným tomuto nástroji je nesporně jeho multiplatfomnost, v současné době jsou k dispozici soubory jak pro linuxové distribuce, tak pro Ms Windows a připravují se i balíky pro jablečný operační systém, ty jsou prozatím ve fázi beta3. Pro některé by pak mohla být morální překážka závislost na Javě.

docfetcher.sou­rceforge.net/, 1.0.3, Eclipse Public License

Pasaffe

Správce hesel už nemůže být jednodušší, pasaffe nabízí základní funkce pro shromažďování hesel. Základním kamenem je passwordsave, databázový formát pro uchovávání hesel. Tato databáze byla zvolena z důvodu již mnoha existujících projektů stavějících na formátu passwordsave, byla tak s předstihem zajištěna přenositelnost na mnoho zařízení s různorodými OS. Jedná se o velice jednoduché GUI pro GNOME, které zahrnuje nastavení vlastního hesla, uživatelského jména, URL adresy, případně poznámky. Správce funguje na běžném principu, kdy je databáze chráněna hlavním heslem. Malinkou výtku bych směřoval k chybějící podpoře vyhledávání, ve větší databázi se tak jednoduše ztratíte.

launchpad.net/pa­saffe, 0,11, GPLv3

gTimelapse

Mezi čtenáři se jistě najdou kreativní „umělci“, kteří se občas pokusí něco vytvořit, nafotit nebo natočit. Mezi oblíbené disciplíny tohoto žánru nepochybně patří tzv. timelapse. Pro nezasvěcené, jedná se o video vytvořené zpravidla spojením mnoha fotografií jdoucích chronologicky, avšak značně zrychleně. Několikahodinový děj se pak zkrátí třeba do minutového videa a výsledek bývá mnohdy úžasný. Pro představu stačí na youtube stránkách zadat timelapse. S automatickým nafocením snímků v Linuxu ve většině případů pomůže gTimelap­se, jednoduché „klikátko“ pro konfiguraci intervalu focení a nastavení fotoaparátu. Seznam podporovaných zařízeni najdete na gphoto (gTimelape je postaven na knihovnách gphoto). Další užitečné informace najdete v blogovém zápisku o gTimelapse a komentářích pod ním. Nezbývá než popřát zdárnou kompilaci a příjemnou zábavu.

sourceforge.net/pro­jects/gtimelap­se/, 0.1, GPL

ProxFetch

Pokud se často potřebujete připojovat přes proxy, ProxFetch vám značně ulehčí práci. Vyhledá veřejné proxy z různých stránek a nabídne k připojení. To vše v přehledném GUI se základními parametry. Nabízí  podporu pro web, http i socks4/5. Na domovských stránkách jsou k nalezení binární soubory pro linuxové distribuce i Ms Windows, případně zdrojové kódy.

machinized.com/pro­ducts.php?page=prox­fetch, 3.7, LGPL

Blbinka

Strojové překlady jsou nevysychající studnou zábavy. Program s takovýmto překladem, obzvlášť v podání velké firmy, pak působí nepatřičným dojmem.

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 2011 10:38

aaaaaaaaaaaa (neregistrovaný)

Myslim, ze je realny dovod nieco take spravit. Niektore statne institucie napriklad maju predpis, ze ak sa vybera medzi open-source a proprietarnym, pricom je vysledok tak narovnako, tak ma vyhrat open-source. Niekde je open-source zvyhodnovany aj ked dostacuje na vec, na ktoru ho je treba (nech si existuje 1000x silnejsi proprietarny & plateny soft, tak ten ma sutaz prehrat).

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák