Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 2. 2012)

15. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednoduchý grafický editor, představíme si jeden z dotaženějších groupware projektů, textového klienta pro síť Direct Connect a knihovnu pro získávání informací o vytížení systému. Pochopitelně nemůže chybět ani blbinka.

XPaint

XPaint je jednoduchý grafický editor ne nepodobný Malování v „oknech“, chcete-li Kolorpaint ve světě svobodného softwaru. Má jen základní funkce pro kreslení a vybarvování, na druhou stranu pokud vše, co potřebujete, je zakroužkovat oblast na snímku obrazovky – oceníte rychlost startu a oproti Gimpu i intuitivnost. Projekt byl 7 let v podstatě mrtvý, poslední vydání ale přidávají podporu pro nové formáty, TrueType fonty a také UTF-8 kódování textu. Vzhledem k stáří pravděpodobně XPaint najdete v repozitářích vaší oblíbené distribuce.

sourceforge.net/pro­jects/sf-xpaint/, 2.9.9, BSD Original / GPL

Sogo

Sogo je webový (HTML + AJAX) groupware. Na jednom místě nabízí poštu, kalendář, úkoly i kontakty. Komunikace (krom webového rozhraní) probíhá standardními protokoly a formáty (IMAP, CalDAV, CarDAV, iCal, SyncML). Nechybí ani podpora MS Outlooku. Balík zdrojáků má jen necelých 5 Mb, což mimo jiné značí, že oproti Zimbře s sebou netahá vše vlastní, ale využívá distribuční balíky. Když jsem nakousnul distribuci, na domovských stránkách najdete i předpřipravené balíčky pro Red Hat Enterprise Linux 5 / 6 a klony, Debianí a Ubuntu balíčky a také modul pro Webmin. Vše si můžete vyzkoušet na tomto demu (uživatelé sogo1, sogo2, sogo3 – heslo vždy stejné jako login).

www.sogo.nu/en­glish.html, 1.3.12, GPL

Ncdc

Ncdc je textový klient sítě Direct Connect. Napsaný je v NCurses, rozhraní mi přijde velice podobné IRC kecálku irssi. Ovládání klávesovými zkratkami je nesporně inspirováno Vimem. Za to Ncdc chválím, najde se dost projektů, kde autoři bohužel pětkrát a pokaždé jinak objevují kolo. Direct Connect jsem sice už nějaký čas nepoužil, subjektivně mi však z funkcí v Ncdc nic nechybělo. Chválím Ncdc i za předpřipravené balíčky pro vybrané distribuce a obsáhlý manuál na domovských stránkách projektu. Vývoj jde relativně rychlým tempem dopředu, každý měsíc alespoň jedno vydání. A co vy, používáte ještě Direct Connect, nebo je to jen další dinosaurus čekající na svůj meteorit?

dev.yorhel.nl/ncdc, 1.8, MIT

Libstatgrab

Libstatgrab je multiplatformní knihovna napsaná v jazyce C k usnadnění sběru informací o vytížení systému. Konkrétně vytížení procesoru, využití paměti, disků, počet procesů, síťové přenosy a I/O operace. Součástí balení je i jednoduchý TUI nástroj napsaný v NCurses k zobrazení dostupných informací a také CLI varianta vhodná do skriptů. S minimem práce můžete mít generované grafy pomocí MRTG.

CS24_early

www.i-scream.org/lib­statgrab/, 0.17, GPL

Blbinka

Valentýn

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.