Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 2. 2012)

David Kovalský 15. 2. 2012

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednoduchý grafický editor, představíme si jeden z dotaženějších groupware projektů, textového klienta pro síť Direct Connect a knihovnu pro získávání informací o vytížení systému. Pochopitelně nemůže chybět ani blbinka.

XPaint

XPaint je jednoduchý grafický editor ne nepodobný Malování v „oknech“, chcete-li Kolorpaint ve světě svobodného softwaru. Má jen základní funkce pro kreslení a vybarvování, na druhou stranu pokud vše, co potřebujete, je zakroužkovat oblast na snímku obrazovky – oceníte rychlost startu a oproti Gimpu i intuitivnost. Projekt byl 7 let v podstatě mrtvý, poslední vydání ale přidávají podporu pro nové formáty, TrueType fonty a také UTF-8 kódování textu. Vzhledem k stáří pravděpodobně XPaint najdete v repozitářích vaší oblíbené distribuce.

sourceforge.net/pro­jects/sf-xpaint/, 2.9.9, BSD Original / GPL

Sogo

Sogo je webový (HTML + AJAX) groupware. Na jednom místě nabízí poštu, kalendář, úkoly i kontakty. Komunikace (krom webového rozhraní) probíhá standardními protokoly a formáty (IMAP, CalDAV, CarDAV, iCal, SyncML). Nechybí ani podpora MS Outlooku. Balík zdrojáků má jen necelých 5 Mb, což mimo jiné značí, že oproti Zimbře s sebou netahá vše vlastní, ale využívá distribuční balíky. Když jsem nakousnul distribuci, na domovských stránkách najdete i předpřipravené balíčky pro Red Hat Enterprise Linux 5 / 6 a klony, Debianí a Ubuntu balíčky a také modul pro Webmin. Vše si můžete vyzkoušet na tomto demu (uživatelé sogo1, sogo2, sogo3 – heslo vždy stejné jako login).

www.sogo.nu/en­glish.html, 1.3.12, GPL

Ncdc

Ncdc je textový klient sítě Direct Connect. Napsaný je v NCurses, rozhraní mi přijde velice podobné IRC kecálku irssi. Ovládání klávesovými zkratkami je nesporně inspirováno Vimem. Za to Ncdc chválím, najde se dost projektů, kde autoři bohužel pětkrát a pokaždé jinak objevují kolo. Direct Connect jsem sice už nějaký čas nepoužil, subjektivně mi však z funkcí v Ncdc nic nechybělo. Chválím Ncdc i za předpřipravené balíčky pro vybrané distribuce a obsáhlý manuál na domovských stránkách projektu. Vývoj jde relativně rychlým tempem dopředu, každý měsíc alespoň jedno vydání. A co vy, používáte ještě Direct Connect, nebo je to jen další dinosaurus čekající na svůj meteorit?

dev.yorhel.nl/ncdc, 1.8, MIT

Libstatgrab

Libstatgrab je multiplatformní knihovna napsaná v jazyce C k usnadnění sběru informací o vytížení systému. Konkrétně vytížení procesoru, využití paměti, disků, počet procesů, síťové přenosy a I/O operace. Součástí balení je i jednoduchý TUI nástroj napsaný v NCurses k zobrazení dostupných informací a také CLI varianta vhodná do skriptů. S minimem práce můžete mít generované grafy pomocí MRTG.

www.i-scream.org/lib­statgrab/, 0.17, GPL

Blbinka

Valentýn

Našli jste v článku chybu?

15. 2. 2012 9:19

Nebylo by možné k programům psát aspoň ty nejdůležitější závislosti? Konkrétně teď myslím na SOGo a obecně webové aplikace. Bohužel v drtivé většině případů to i autoři uvádějí zastrčené na nějaké desáté stránce, nebo dokonce musíte stáhnout zdrojáky a podívat se. Přitom mi to připadá jako zásadní informace – když mám na webovém serveru Apache s PHP, budu asi shánět webové aplikace napsané v PHP, když tam mám Python nebo Javu, PHP rovnu přeskočím… Pochybuju, že když někdo vidí nějakou aplikaci, …

18. 2. 2012 21:32

Myslím, že u SOGo by stačilo napsat, že je napsané v Objective-C. Z toho už by bylo zřejmé, že je to něco speciálního a jen tak nasadit na webový server vedle dalších dvaceti aplikací v PHP to asi nepůjde. Tu informaci o připravených obrazech bych v tomto případě taky ocenil v článku. Ale díky i za ten komentář, nakonec tu aplikaci možná přeci jen vyzkouším.

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není