Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 2. 2012)

15. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednoduchý grafický editor, představíme si jeden z dotaženějších groupware projektů, textového klienta pro síť Direct Connect a knihovnu pro získávání informací o vytížení systému. Pochopitelně nemůže chybět ani blbinka.

XPaint

XPaint je jednoduchý grafický editor ne nepodobný Malování v „oknech“, chcete-li Kolorpaint ve světě svobodného softwaru. Má jen základní funkce pro kreslení a vybarvování, na druhou stranu pokud vše, co potřebujete, je zakroužkovat oblast na snímku obrazovky – oceníte rychlost startu a oproti Gimpu i intuitivnost. Projekt byl 7 let v podstatě mrtvý, poslední vydání ale přidávají podporu pro nové formáty, TrueType fonty a také UTF-8 kódování textu. Vzhledem k stáří pravděpodobně XPaint najdete v repozitářích vaší oblíbené distribuce.

sourceforge.net/pro­jects/sf-xpaint/, 2.9.9, BSD Original / GPL

Sogo

Sogo je webový (HTML + AJAX) groupware. Na jednom místě nabízí poštu, kalendář, úkoly i kontakty. Komunikace (krom webového rozhraní) probíhá standardními protokoly a formáty (IMAP, CalDAV, CarDAV, iCal, SyncML). Nechybí ani podpora MS Outlooku. Balík zdrojáků má jen necelých 5 Mb, což mimo jiné značí, že oproti Zimbře s sebou netahá vše vlastní, ale využívá distribuční balíky. Když jsem nakousnul distribuci, na domovských stránkách najdete i předpřipravené balíčky pro Red Hat Enterprise Linux 5 / 6 a klony, Debianí a Ubuntu balíčky a také modul pro Webmin. Vše si můžete vyzkoušet na tomto demu (uživatelé sogo1, sogo2, sogo3 – heslo vždy stejné jako login).

www.sogo.nu/en­glish.html, 1.3.12, GPL

Ncdc

Ncdc je textový klient sítě Direct Connect. Napsaný je v NCurses, rozhraní mi přijde velice podobné IRC kecálku irssi. Ovládání klávesovými zkratkami je nesporně inspirováno Vimem. Za to Ncdc chválím, najde se dost projektů, kde autoři bohužel pětkrát a pokaždé jinak objevují kolo. Direct Connect jsem sice už nějaký čas nepoužil, subjektivně mi však z funkcí v Ncdc nic nechybělo. Chválím Ncdc i za předpřipravené balíčky pro vybrané distribuce a obsáhlý manuál na domovských stránkách projektu. Vývoj jde relativně rychlým tempem dopředu, každý měsíc alespoň jedno vydání. A co vy, používáte ještě Direct Connect, nebo je to jen další dinosaurus čekající na svůj meteorit?

dev.yorhel.nl/ncdc, 1.8, MIT

Libstatgrab

Libstatgrab je multiplatformní knihovna napsaná v jazyce C k usnadnění sběru informací o vytížení systému. Konkrétně vytížení procesoru, využití paměti, disků, počet procesů, síťové přenosy a I/O operace. Součástí balení je i jednoduchý TUI nástroj napsaný v NCurses k zobrazení dostupných informací a také CLI varianta vhodná do skriptů. S minimem práce můžete mít generované grafy pomocí MRTG.

skoleni

www.i-scream.org/lib­statgrab/, 0.17, GPL

Blbinka

Valentýn

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.