Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 5. 2013)

Petr Němec

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Prvním programem zamíříme do české vývojářské kotliny, podíváme se na schopný program pro vyplnění chybějících popisků hudebních souborů, zvýšíme produktivitu a nezapomeneme ani na zábavu s jednoduchým twitter klientem. Součástí sklizně je samozřejmě i blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dumon

Dumon je jednoduchý správce monitorů od českého vývojáře Václava Sýkory. Prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti lze nastavit základní vlastnosti monitorů, tedy rozlišení, režim (zrcadlení) a vzájemnou polohu monitorů. Hlavní výhoda tohoto nástroje tkví v rychlosti nastavení přes pár klepnutí do oznamovací oblasti. Hodit se bude proto uživatelům, kteří často připojují sekundární zobrazovací zařízení a to i díky možnosti ukládání profilů. Prozatím je podporována správa pouze dvou displejů. Mezi závislosti patří Ruby a xrandr.

github.com/veny/dumon, 0.2.7, Apache License, Version 2.0

Ex Falso

Ex Falso je multiplatformní program pro hromadnou, případně i automatickou úpravu popisků hudebních souborů. Přestože je Ex Falso vyvíjen společně s hudebním přehrávačem quotlibet a mají společný backend, oba projekty jsou oddělené a nemusíte tak instalovat jiný hudební přehrávač. Oba využívají Mutagen pro práci s ID3 popisky, z čehož vyplývá široký záběr podporovaných formátů. Díky řadě pluginů je možné práci s hudebními soubory značně ulehčit, jmenovitě například automaticky vyplnit popisky díky podpoře MusicBrainz a CDDB nebo vymazat (přenastavit) hodnocení písniček na požadovaný počet hvězdiček. Samozřejmostí je přejmenování souborů podle popisků a naopak, očíslování apod. Více najdete na Wikipedii.

code.google.com/p/quodlibet/, 2.5, GPLv2

arbtt

Automatic Rule-Base Time Tracker je minimalistická utilita hlídající aktivitu pracovní plochy, může se tak hodit pro kontrolu, případně zvýšení, produktivity. Utilita běží na pozadí a zaznamenává spuštěné programy, aktivní program a titulek okna. Výstupem je jednoduchý textový log včetně shrnující statistiky (podle nastavení). Sledovat lze i aktivity pouze v rámci skupiny nebo jednoho programu, vše je jednoduše konfigurovatelné. Autor připravil příklady použití, kde je možné odkoukat jazyk tohoto tohoto nástroje.

www.joachim-breitner.de/projects#arbtt, 0.7, GPLv2

Birdie

Pokud stále hledáte ideální twitter klient a dáváte přednost jednoduchému rozhraní před aplikací nabitou funkcemi, možná jste ho našli. Birdie spadá do projektu Elementary, což dává tušit, že jeho hlavním cílem bude jednoduchost v přehledném grafickém rozhraní. Nepřijdete ale ani o většinu běžných funkcí jako retweetování, přímé zprávy, nativní podporu obrázků apod. Uživatelé Unity navíc dostanou integraci v podobě quicklistů v launcheru nebo připravený repozitář pro poslední verze Ubuntu.

launchpad.net/birdie, 0.2.1, GPLv3

Blbinka

Kdo si hraje, nezlobí…