Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 6. 2011)

15. 6. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Nejprve bude představen příjemný download manager, pak program pro synchronizaci souborů se vzdáleným úložištěm, dále plánovač pro automatické ovládání OS a automatický přejmenovávač souborů a složek. Pro odlehčení samozřejmě nebude chybět blbinka.

Uget

Uget je download manager jak pro Linux, tak pro Windows. Svou funkční výbavou asi nepřekvapí, kromě pozastavení/znovu-spuštění stahování umí např. sám přidávat linky na soubory typu soubor1, soubor2, stačí nastavit měnící se znak a Uget by si s tím měl poradit. Řadu uživatelů jistě potěší i možnost manažer ovládat z příkazové řádky. Autor vyzdvihuje jednoduchost a nenáročnost tohoto manažeru s příslibem brzkého přibývání nových funkcí. Podrobný seznam funkcí tohoto manažeru naleznete na domovských stránkách v sekci Features.

urlget.source­forge.net/, 1.8.0, LGPL

Syncany

Asi nemusím dlouze vysvětlovat, jak je záloha souborů v některých případech důležitá. Existuje mnoho nástrojů pro synchronizaci souborů, za zmínku stojí např. DropboxSynca­ny je open source synchronizační nástroj, jde na to ale trochu jinak. Se Syncany nedostanete zdarma úložiště někde v cloudu, ale jen nástroj, jak tyto soubory synchronizovat s některým z cloudových úložišť. V tuto chvíli je podporováno ukládání na FTP, IMAP, Google Storage, Amazon S3, Rackspace, WebDAV, Picasa Web Albums, Box.net, Windows Share (NetBIOS/CIFS), SFTP/SSH nebo jakákoli lokální složka zahrnující připojené NFS a jiné FUSE based systémy. Syncany má podporu pluginů, proto by neměl být problém další služby doplnit. Synchronizované soubory se na lokální straně šifrují, o data tak nemusíte mít strach. Změny v jednotlivých souborech lze zpětně vracet přímo ze souborového manažeru (toto lze nejspíš zatím pouze v Nautilusu). Zatím je vše ve vývoji a nebyla vydána stabilní verze, je možné si ale samozřejmě stáhnout zdrojové kódy. První bude vydána verze pro Linux, následovat bude vydání i pro další platformy.

www.syncany.org/, 0.1-alpha, GPLv3

ComplexShutdown

ComplexShutdown je jednoduchá aplikace pro vykonání libovolného příkazu po uplynuté době. Předdefinováno je vypnutí, uspání na disk/paměť a odhlášení. Dále pak příkazy dle vlastních potřeb. Výhodou tohoto programu je úhledné a přehledné grafické rozhraní zahrnující integrovaný kalendář. Za zmínku pak stojí možnost před vykonáním úkonu upozornit, pro možnost stornování, např. notifikací nebo libovolným zvukem. Tím výčet funkcí končí. 

launchpad.net/com­plexshutdown, 0.5, GPLv3

GPRename

GPRename pomůže s přejmenováváním nejen souborů, ale i složek. Program si poradí se změnou velikosti písem (VŠE VELKÉ, vše malé, nebo První Velké), nahrazení části názvu, smazání části názvu, nebo vložení textu do názvu, samozřejmostí je pak vložení číslování. Přejmenování nebere žádný ohled na tagy obsažené v souboru (fotografie, hudební soubory), snad bude tato funkcionalita časem doplněna. Prozatím lze pořadí při číslování automaticky přehazovat jen na základě názvů souborů/složek, autor ale přislíbil brzké přidání řazení pomocí velikosti a data. Není třeba se obávat nechtěného přejmenování, implementována je funkce náhled, ve které si lze předem ověřit výsledek přejmenování. Program je napsán v Perlu a není problém jej spustit na kterémkoli Unix-like operačním systému.

gprename.source­forge.net/, 2.6.5, GPLv3

Blbinka

Začarovaný kruh.

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.