Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 10. 2013)

Jiří Sluka

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si uložíme televizní titulky do souboru, vyzkoušíme relativně nový Markdown editor, otestujeme funkcionalitu správce souborů Rodent Filemanager a pomocí nástroje Tintii pak upravíme barvy v digitálních fotografiích. Jako vždy nesmí chybět blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

CCExtractor

Ač uživatelsky méně přívětivý nástroj v shellu, po funkční stránce určitě překvapí. Jeho zaměření se týká extrakce televizních a DVD titulků do souboru ve formátu SRT. Na rozdíl od běžných DVD titulků nevyžadují k identifikaci textu OCR technologii. Jedná se tedy o prostý text, který lze snadným způsobem editovat a později jej například přidat k modifikované verzi stejného videa. Vydání pro Windows je vybaveno GUI.

ccextractor.sourceforge.net/, 0.67

CuteMarkEd

Hromádka MarkDown editorů se zhruba před půl rokem rozrostla také o projekt jménem CuteMarkEd, který se kromě mnoha stěžejních funkcí chlubí i svou multiplatformitou. V nabídce možností vypisuje „živý“ HTML náhled, export do souboru ve výchozím nebo PDF formátu, zobrazení statistik (např. počet slov), zvýraznění syntaxe nebo kontrolu proti překlepům a gramatickým chybám.

cloose.github.io/CuteMarkEd/, 0.7.2

Rodent Filemanager

Správce souborů, který lze specifikovat také jako grafický shell. Zbytečně neplýtvá prostorem s nabídkou ani funkčními tlačítky. Naopak velké množství funkcí skrývá v kontextovém menu nebo za klávesami. S programem budou mít menší problémy začátečníci, které vývojáři označují jako negramotné uživatele. Program tedy spíše cílí na uživatele, již se nějakou dobu ve světě Linuxu pohybují.

xffm.foo-projects.org/, 5.1.3

Tintii

Pro Mac OS a Windows distribuovaný jako placený software, pro příznivce Linuxu zdarma pod licencí GPLv2. Vhodný ke komplexním úpravám barev na digitálních fotografiích. Umožňuje pracovat se selektivní barvou, saturací i barevnými odstíny. Tintii v některých případech nenechá uživatele přizpůsobit nastavení dle svého, ale kroky k vylepšení fotek provádí automaticky pro rychlejší a, s malou nadsázkou, přesnější výsledky.

indii.org/software/tintii, 2.8.0

Blbinka

Server BestMedicalDegrees nedávno zveřejnil infografiku, která poukazuje na devět nejčastějších zdravotních problémů, které vycházejí z typického životního stylu geeka. Zamyslet se, nebo raději nevidět?