Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 11. 2011)

16. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Udělejte si pořádek v poznámkách s UniTree, uvolněte místo na disku a odstraňte duplicitní soubory, převeďte obrázek na text nebo nechte Dropbox, aby se sám aktualizoval. To vše, i s blbinkou, v dnešní sklizni.

UniTree

UniTree je aplikace pro poznámky, její dominantou je řazení poznámek do stromové struktury a tím zajištění přehlednosti vztahu k ostatním tématům. Na jednotlivé větve poznámek se lze odkazovat a vyhnout se tak duplicitám. Poznámky lze importovat/ex­portovat pomocí xml a stávají se tak lépe přenositelné. Samozřejmostí je pak možnost v poznámkách pohodlně vyhledávat. Potěší i maličkosti v podobě funkčního drag&drop ve stromové struktuře nebo barevné odlišení větví. Přichystán je také dialog pro vytištění poznámek, ať už na papír nebo do formátu pdf. Domovská stránka je v němčině, na Launchpadu však najdete základní informace v anglickém jazyce.

www.rum3ber.ch/in­dex.php/projek­te/42-unitree, 0.88, GPLv3

fdupes

Fdupes je jednoúčelová aplikace pro vyhledání, případně odstranění duplicitních souborů. Pokud překousnete příkazovou řádku, fdupes se může odvděčit uvolněním pěkného kusu místa na disku. Duplicity se nevyhodnocují na základě shodného jména souboru, ale porovnáním MD5 hashe. V případě více hardlinků na jeden soubor fdupes tyto soubory nevyhodnotí jako duplicity a jsou zachovány (toto chování lze změnit). Konkrétní pojmenování licence jsem nenašel, dle slovního popisu by se však dala označit za GPL (možná modifikace a redistribuce).

premium.caribe­.net/~adrian2/fdu­pes.html, 1.4, GPL

KBookOCR

Vzhledem k názvu asi nebude překvapením, že se jedná o program pro rozpoznání písma. KBookOCR je postaven nad Cuneiform en­ginem, ve verzi 2.2 je plánováno přidání podpory pro Tessaract a tak bude možné použít ten, který bude v konkrétním případě vracet lepší výsledky.  Vstupním formátem může být pdf, djvu nebo obrázek třeba ze scanneru. Výstup lze uložit do formátu txt nebo otevřít v OpenOffice. Výsledek bude samozřejmě úměrný kvalitě naskenovaného dokumentu. 

kbookocr.blog­spot.com/, 2.1, GPL

dbupdate

Službu Dropbox asi nemusím dlouze představovat, jedná se o jedno z nejznámějších vzdálených úložišť možných použít pro synchronizaci mezi více zařízeními. Pokud chcete mít stále aktuálního klienta pro dropbox, pomůže tento malý skript. Mimo automatických aktualizací se skript postará o to, aby se nepřepsaly upravené ikony pro tray. Řada distribucí a desktopových prostředí již používá monochromatické ikony, které dropbox bohužel ignoruje, najde se tak řada uživatelů, kteří si nahrají své vlastní ikony lépe zapadající do systému. Při každé aktualizaci si je ovšem tento klient přepíše, což je dosti otravné.

Cloud23

forums.dropbox­.com/topic.php?id=1215­3&replies=113, 0­.2.23, LGPL

Blbinka

Čas utlačování Geeků fyzicky zdatnějšími jedinci je u konce

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.