Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 12. 2009)

16. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na zajímavý program pro správu galerie obrázků a fotek, jednoúčelový stahovač filmů, ukážeme si, jak jednoduše zachytit desktop a také si uděláme benchmark našeho oblíbeného souborového systému.

Fotoxx

Fotoxx je otevřený editor fotek a nástroj pro správu galerií. Umí dělat náhledy (thumbnails), editovat soubory ve formátu RAW a funkce, které má každý editor (ořezávání, otáčení, úpravy barev, odstranění jevu červených očí, atd). Doporučuji kouknout na přehled včetně náhledu na upravené fotky.

fotoxx

kornelix.squa­respace.com/fo­toxx, 9.0, GPLv2

Movgrab

Movgrab je CLI nástroj pro stahování médii z YouTube, Google Video a asi 20 dalších. Nemá žádné závislosti, na druhou stranu umí pracovat například s proxy. Zajímavou vlastností je výstup do roury, můžete si tedy stahovaný film „pajpnout“ do libovolného přehrávače.

sites.google.com/si­te/columscode/, 1.0, GPL

Qx11grab

Pokud občas zatoužíte zachytit dění na desktopu, podívejte se na qx11grab. Šikovný nástroj spící v liště vám připraví příkazovou řádku pro ffmpeg s parametry okna včetně formátu a ffmpeg už se postará o zbytek.

qx11grab.hjcms­.de, 0.1.8, nezjištěno

CS24_early

Fio

Fio je nástroj pro benchmarkování souborových systémů. Má 13 různých modulů (sync, mmap, libaio, posixaio, SG v3, splice, null, network, syslet, guasi, solarisaio a další) pro testování, I/O priority, forkované a práci ve vláknech. Umí pracovat jak s blokovým zařízením, tak se souborem. Fio spustíte na Linuxu, FreeBSD a OpenSolarisu.

git.kernel.dk/?p=fi­o.git;a=summa­ry, 1.36, GPL

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.