Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 3. 2011)

16. 3. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednoduchý hudební přehrávač, dále bude následovat kecálek pro stále populárnější síť a nakousneme trochu jiný způsob přístupu k databázi. Ukážeme si, jak dynamicky měnit pozadí pracovní plochy a k tomu jednoduchý textový editor.

MPFC

MPFC je malý konzolový přehrávač hudby napsaný v C-čku. Různé formáty jsou řešeny pomocí pluginů. Uživatelské rozhraní je v NCurses a v podstatě ničím nevybočuje z toho, co znáte. I zde najdete playlist a ovládání přehrávání. Pokud jsou pro vás desktopové molochy prostě moc na pouhé přehrávání hudby do sluchátek, určitě se na MPFC podívejte.

sourceforge.net/pro­jects/mpfc/, 1.3.8, GPL

JFBChat

Pokud jste ještě nepřesvědčili své přátelé k přechodu na Jabber, možná vám přijde vhod JFBChat. Pomocí toho kecálka si totiž můžete psát s přáteli na Facebooku (Facebook Chat), aniž byste museli mít otevřený prohlížeč. Napsaný je v Javě, spustíte jej tedy prakticky na každé platformě.


www.digisoftwa­re.org, 0.1.0, GPL

oRestE

oRestE je způsob, jak prezentovat databázi uživatelům pomocí REST rozhraní. A jak to vše funguje? Demonstrace lepší sta vět – teoretický příklad a praktický příklad.

code.google.com/p/o­reste/, r36, GPLv3

Aura

Aura je inteligentní nástroj pro změnu pozadí pracovní plochy. Vybírá obrázky z vybraných adresářů souborového systému. Automaticky přitom přeskakuje ty s nesprávnou velikostí či poměrem stran. To vše dělá buď automaticky na základě času nebo manuálně – pomocí CLI aplikace.

desktop-aura.sourcefor­ge.net, 1.1, Public Domain

Ne

Ne je jednoduchý textový editor. Má jenom minimum funkcí, výhodou jsou „obvyklé“ klávesové zkratky, podpora maker a UTF-8. Kód je POSIX kompatibilní a jednoduše přenosný – ne bez problémů dostanete na kde jakou platformu. Mimochodem, všimli jste si někdy, že většina textových editorů má velice krátký název? Ne, Vi[m], [S]ed, Pico, Nano, Kate, Joe – snad jen Gedit a Emacs to trošku kazí. :-)

CS24_early

ne.dsi.unimi.it, 2.2, GPLv3

Blbinka

Jak obstojí nejrozšířenější operační systém v testu aktualizací?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.