Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 3. 2011)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednoduchý hudební přehrávač, dále bude následovat kecálek pro stále populárnější síť a nakousneme trochu jiný způsob přístupu k databázi. Ukážeme si, jak dynamicky měnit pozadí pracovní plochy a k tomu jednoduchý textový editor.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

MPFC

MPFC je malý konzolový přehrávač hudby napsaný v C-čku. Různé formáty jsou řešeny pomocí pluginů. Uživatelské rozhraní je v NCurses a v podstatě ničím nevybočuje z toho, co znáte. I zde najdete playlist a ovládání přehrávání. Pokud jsou pro vás desktopové molochy prostě moc na pouhé přehrávání hudby do sluchátek, určitě se na MPFC podívejte.

sourceforge.net/pro­jects/mpfc/, 1.3.8, GPL

JFBChat

Pokud jste ještě nepřesvědčili své přátelé k přechodu na Jabber, možná vám přijde vhod JFBChat. Pomocí toho kecálka si totiž můžete psát s přáteli na Facebooku (Facebook Chat), aniž byste museli mít otevřený prohlížeč. Napsaný je v Javě, spustíte jej tedy prakticky na každé platformě.


www.digisoftwa­re.org, 0.1.0, GPL

oRestE

oRestE je způsob, jak prezentovat databázi uživatelům pomocí REST rozhraní. A jak to vše funguje? Demonstrace lepší sta vět – teoretický příklad a praktický příklad.

code.google.com/p/o­reste/, r36, GPLv3

Aura

Aura je inteligentní nástroj pro změnu pozadí pracovní plochy. Vybírá obrázky z vybraných adresářů souborového systému. Automaticky přitom přeskakuje ty s nesprávnou velikostí či poměrem stran. To vše dělá buď automaticky na základě času nebo manuálně – pomocí CLI aplikace.

desktop-aura.sourcefor­ge.net, 1.1, Public Domain

Ne

Ne je jednoduchý textový editor. Má jenom minimum funkcí, výhodou jsou „obvyklé“ klávesové zkratky, podpora maker a UTF-8. Kód je POSIX kompatibilní a jednoduše přenosný – ne bez problémů dostanete na kde jakou platformu. Mimochodem, všimli jste si někdy, že většina textových editorů má velice krátký název? Ne, Vi[m], [S]ed, Pico, Nano, Kate, Joe – snad jen Gedit a Emacs to trošku kazí. :-)

ne.dsi.unimi.it, 2.2, GPLv3

Blbinka

Jak obstojí nejrozšířenější operační systém v testu aktualizací?