Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 3. 2010)

17. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes dojdeme od analýzy provozu na síti až k jedné trošku jiné distribuci. Podíváme se, co nás čeka v nové verzi Bugzilly, otestujeme odolnost webového prohlížeče a na závěr mám připravený manažer multimediální galerie a blbinku.

Netdude

Netdude je analyzátor logů vytvořených nástrojem tcpdump. Byť pro prezentaci dat používá grafické rozhraní, nečekejte okno plné animací a vlastní svět ikon. Naopak působí velice stroze a účelně. Jednoduše tak nahlédnete do obsahu packetů. Netdude efektivně pracuje i s relativně velkými soubory a potěší také možnost analyzovat více souborů dat najednou. Pokud je pro vás Wireshark prostě moc, dejte šanci Netdude s tcpdumpem.

netdude

netdude.source­forge.net, 0.5.1, BSD Original/BSD Revised

Kevux

Když se ve světe otevřeného softwaru objeví nová distribuce založená na GNU/Linux, většinou to není nic zvláštního. Jedna distribuce je upravená pro práci na desktopu, jiná pro to, aby byla spustitelná přímo z DVD. Chování a příslušnost k standardům zaručuje dost velkou podobnost.

Mimo hlavní proud najdeme Kevux. Projekt, který vznikl z pokusů s Linux From Scrach!, dnes otevřeně hlásí nekompatibilitu s FHS a LSB. Dle slov autora to dává Kevuxu svobodu dělat věci jinak. Základní myšlenkou projektu je implementovat „Featureless Library“, tedy jakousi knihovnu bez zbytečných nových vlastností, které by systému postupně kradly výkon a zdroje. Teď vás asi nepřekvapí, že v systému najdete uclibc místo glibc. Náhled do toho, jak je Kevux jiný, dává dokumentace. Názor na to, zda „jiný“ zde je „přínosný“ nechám na laskavém čtenáři. Otázka do diskuse – máte ještě dnes důvod hledat novou, lepší distribuci a dokonalejší systém? Nebo vám přijde, že již dnes distribuce hlavního proudu nabízejí vše potřebné?

kevux.org/index­.html, 0.9.0, GPL/LGPL

IExploder

Na domovské stránce projektu jsem pro IExploder našel přesný popis – „… připomíná požární hydrant plný špatného HTML a CSS. Tím pomocí CGI skriptu nebo samostatně stojícího serveru krmí webový prohlížeč a testujete odolnost a bezpečnost.“ Projekt má původ v dílně Mozilly, dnes jej najdete například i v repozitářích WebKitu.

iexploder

code.google.com/p/i­exploder/, 1.5, Apache 2.0

Bugzilla 3.6 RC1

Ve světě jednoho z nejoblíbenějších bug trackerů Bugzilla se schyluje k vydání ostré verze 3.6. V prvním Release Candidate vydání sí můžete prohlídnout novinky jako vylepšený quicksearch, JSON-RPC rozhraní a hlavně zpřehlednění a zjednodušení celého webového rozhraní v návaznosti na studii použitelnosti provedenou na univerzitě Carnegie-Mellon. Kompletní seznam novinek najdete na odkazovaném changelogu.

www.bugzilla.or­g/releases/3.6/, 3.6 RC1, MPL

FX Movie Manager

FX Movie Manager je souborový manažer specializovaný na správu video souborů. Práce ve dvou panelech je intuitivní hlavně díky screenshotům/náh­ledům. Jako bonus nabízí FX Movie Manager schopnost spravovat playlisty a dělat frontend pro MPlayer pro přehrávání videí.

MIFtip2

FX Movie Manager

stagione.inter­free.it/index­.html, 4.0, Public Domain

Blbinka

Kdo by tušil, že celý UNIX a jazyk C je jen jeden velký žert?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.