Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 5. 2000)

17. 5. 2000
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.
Úterý 16. 5.

Když jste kdysi chtěli upravit vzhled her, jako byl Doom, bylo to jednoduché, protože stačilo vyměnit pár bitmap. Vývoj ale pokročil a na toho, kdo chce vytvářet nové světy v hrách, jako je Tomb Raider, Quake nebo Hexen 2, čeká výlet do 3D světa. A právě modely pro zmíněné hry a jejich textury můžete upravovat s pomocí 3D editoru GooseEgg. Mnoho nadšenců jistě rádo obětuje svůj čas, aby mohli rozstřílet (shodit ze skály, přejet autem, anihilovat, ukřižovat, atd.) svého šéfa, učitele nebo tchýni. Kromě zmíněných her přibude časem také podpora Jedi Knight a Quake III.
Balík Netpbm obsahuje množství utilitek, které poslouží zejména při konverzi obrázků, případně k jednoduché manipulaci (změna velikosti, překlopení, atp.) s nimi. V podstatě jde o něco, co se velice podobá ImageMagicu.

Pondělí 15. 5.
Čas od času se v konferencích objeví dotaz na vytvoření vlastní záchranné linuxové diskety. Někdo by na ní rád měl oblíbený editor, další zase potřebuje jiné jádro kvůli nějakému ovladači a tak dále. Yard je soubor perlových skriptů, které vytváření takových disket značně usnadňují. Trošku zjednodušeně řečeno stačí vytvořit seznam požadovaných aplikací (seznam podporuje i shellové speciální znaky a sekvence). Yard automaticky přidá na disketu všechny potřebné knihovny, odstraní z programů ladící informace kvůli úspoře místa, vygeneruje soubor ld.so.cache pro dynamické linkování, zkontroluje nefunkční symbolické odkazy, obvyklé chyby v některých konfiguračních souborech, zjistí případné chybějící programy volané ze startovacích skriptů a nakonec to všechno zapakuje a nakopíruje na disketu. Volitelně podporuje i dvoudiskové „minidistribuce“.
Firewall snadno a rychle, to je jednodisketová distribuce floppyfw, zaměřená zejména na provoz maškarády nad ethernet rozhraním (ADSL, kabelové modemy), ale funguje i s PPP připojením. Distribuce využívá jádro 2.2.15, umožňuje tedy plně používat ipchains, případně ipmasqadm a kromě statické IP adresy podporuje také DHCP. Obsahuje i jednoduchý systém pro správu balíčků(!). Autor slibuje velice jednoduchou instalaci, konfigurace se provádí editací jediného souboru. K provozu budete potřebovat cokoliv od i386SX výše, minimálně s 8MB RAM, doporučeno je spíše 16 MB.
S kontrolou sémantické správnosti HTML stránek či zdrojových kódů v mnoha programovacích jazycích jsem se už samozřejmě setkal, ale kontrola MP3 souborů, to je pro mě novinka. Program mp3_check prohlédne vaše empétrojky a odhalí vadné hlavičky rámců či chybějící rámce a nakonec z toho všeho vygeneruje přehlednou statistiku. A oblast použití? Prý hlavně když chcete budovat archív a nesnesete v něm nic, co není ve špičkové kvalitě.

Neděle 14. 5.
Matrix, Matrix, Matrix. Mnoha lidem asi nedá spát, protože jinak nelze vysvětlit fakt, že mu jich tolik věnuje svůj čas, ať už při tvorbě témat pro různé window manažery či programování jeho simulací. Do druhé ze zmíněných oblastí patří program KMatrix. Je určen pro KDE a zobrazuje v pozadí pohybující se symboly podobné (pokud nejsou úplně shodné) těm z filmu. Navíc může být efekt vyšperkován obrázkem – samozřejmě preferovány jsou fotografie z filmu, pár jich najdete přímo u programu.
oe2mbx je dalším programem, který dokáže konvertovat složky Outlook Expressu do standardního un*xového mailboxu, se kterým pracuje většina běžných emailových klientů (Pine, Mutt, Netscape Messenger a mnoho dalších).
Dalším z appletů, které zobrazují povětrnostní situaci je E-Forecast pro Enlightenment. Narozdíl od většiny konkurenčních utilitek však používá jako zdroj server www.weather.com. Patřičnou stránku pro vaše město naleznete pomocí tohoto vyhledávače.
Nedávná aféra s virem I LOVE YOU spustila smršť všemožných ochranných opatření, které by měly podobným potvorám zatrhnout tipec. Zajímavý přístup k problému pojal autor programu vbs (odkud pak asi pochází ten název :). Funguje totiž jako wrapper doručovacího agenta (MDA) a než mu zprávu postoupí, nahradí ve jménech příloh s kritickými koncovkami tečku za tildu. Program iloveyou~vbs pak už tak snadno nespustíte. Na druhou stranu, je otázka, jestli tím nezkomplikujete uživateli práci s přílohami, které opravdu potřebuje – to už je na každém správci, jak si tohle dilema rozhodne.

Sobota 13. 5.
Juice je front-end k MP3 přehrávači mpg123, který umožní i vyznavačům textové konzole naplno využít vymoženosti, jako jsou playlisty, náhodné přehrávání, id3 tagy (případně jakési speciální popisné soubory ve formátu 4DOS description file format) a další. To vše je zahaleno do praktického ncurses hávu a program navíc obsahuje nápovědu i plně dialogovou konfiguraci. Co se přehrávání týká, nejste omezeni na jediný přehrávač. Juice sice nativně podporuje tzv. remote protocol pro ovládání mpeg123, ale také obsahuje univerzální rozhraní, které umožňuje použít téměř libovolný program a tak rozšířit funkčnost programu třeba i o jiné formáty.
Komplexní informace o vašem linuxovém počítači vytvoří program System Information Viewer. Jeho výstup obsahuje převážně informace získané z /proc, takže to není nic objevného, ale máte vše pěkně pohromadě od informací o procesorech, přes DMA kanály, IO porty, přerušení, diskové jednotky až po běžící procesy. Podobný log může být například nápomocný autorovi programu při hledání příčiny nefunkčnosti programu na vašem počítači :)
Smunge je šikovný program, který dokáže pěkné triky s POP3 protokolem. Může fungovat jako jednoduchá proxy předávající příkazy nadřazenému serveru, ale mnohem zajímavější je transparentní práce s více účty (Smunge prostě předá povely dvěma či více serverům) či naopak přeposílání požadavků na různé servery podle uživatelských jmen (lze snadno nastavit, aby program přesměroval spojení pro uživatele se jménem začínajícím na písmeno „a“ až „m“ na server mail1 a zbytek na server mail2). Kromě toho je podporována také autentifikace proti LDAP serveru a rovněž lze podle uživatelského jména přes LDAP zjišťovat jméno POP3 serveru.
Objevila se nultá verze projektu dynamického routovacího démona BIRD, která zvládá routovat IPv4 i IPv6, podporuje protokoly BGP, RIP a částečně OSPF a obsahuje i jazyk pro definice filtrů. Kromě jeho funkcí je také zajímavé, že projekt má na svědomí Martin Mareš (mimo jiné třeba PCI subsystém v linuxovém jádře) a podílejí se na něm také Pavel Machek a Ondřej Filip a všemu šéfuje RNDr. Libor Forst.

Pátek 12. 5.
Linux se těší velké oblibě u vývojářů aplikací pro všemožné „speciální“ platformy, jako je třeba PalmOS či Sony Playstation. A nebo také Nintendo Gameboy – pokud se rozhodnete napsat nějakou tu aplikaci pro tuhle herní minikonzoli, můžete si stáhnout Gameboy Development Kit a kromě knihoven a hlavičkových souborů získáte také nějakou tu dokumentaci a vzorové programy.
ViewCVS je soubor CGI skriptů napsaných v Pythonu, které umožňují pracovat s CVS přes webového rozhraní. Kromě procházení adresářové struktury s ním lze také prohlížet logy či generovat diffy.
Tak, jako se objevují HTML editory, které slouží uživatelům se znalostí HTML, existují také podobné program pro jiné jazyky, třeba pro manuálové stránky. Jedním takovým editorem je i Gmanedit, který je určen pro všechny, kdo manuálové stránky psát umějí, ale chtějí si to usnadnit.
Pro převod všech možných i nemožných jednotek je určen program KUnit. Poradí si s jednotkami z mnoha oborů lidské činnosti, od těch nejběžnějších, jako je délka, hmotnost či objem, přes proud, napětí či náboj až po viskozitu, svítivost či hlasitost.

Čtvrtek 11. 5.
Obrovsky úspěšný aplikační server Zope už dávno není jediným Open Source produktem pro rychlý vývoj výkonných webových aplikací. Celkem brzy následovaly projekty Midgard, Mason, Jellybean či Blade a teď se k nim přidal také nový hráč jménem Nope. Ten je podobně jako Midgard založen na jazyku PHP a nepracuje s nativní objektovou databází, jako třeba Zope, datovou platformou je zde MySQL. Nope by měla být poněkud lehčí váha, cílem je robustnost a jednoduchost. Tak uvidíme, jak se nám tenhle závod vyvrbí, v každém případě konkurence nikdy neškodí.
Přesun do webového prohlížeče, to je určitě jeden z možných směrů, kterým se bude vývoj aplikací ubírat. Příznivci této filosofie jistě uvítají nový projekt nazvaný WebAccountant, který si klade za cíl vytvořit špičkové otevřené webově orientované účetnictví. Otázkou je, jestli bude systém navržen s ohledem na použití v různých zemích nebo jestli bude orientován jenom na některý konkrétní stát, ale minimálně komponenty typu evidence faktur, dodavatelů a odběratelů či přehledy a reporty budou použitelné všude.
Vyšel PostgreSQL verze 7.0. Další zajímavou novinkou, která se tohoto produktu bezprostředně týká, je aktivita společnosti Landmark Communications (weather.com). Ta vytvořila divizi nazvanou Great Bridge, jejímž jediným úkolem bude podílet se na vývoji Postgresu.
Expresso Framework je dalším systémem pro vývoj webových aplikací. Narozdíl od většiny výše zmíněných nevsadili jeho autoři na žádný skriptovací jazyk, ale (jak už možná mnozí podle názvu uhodli) na Javu. Systém je modulární a mimo jiné v něm najdeme i podporu XML/XSL.

CS24_early

Středa 10. 5.
Už delší dobu jsem nepsal o žádné OpenGL hře, tak to musím teď napravit. TORCS je 3D automobilový simulátor, který vznikl jako pokus o implementaci uměle inteligentních řidičů, kteří by závodili proti sobě. Ovšem nic vám nebrání připojit tyčinku radosti (to jako joystick :), vybrat si jeden z automobilů a vrhnout se do závodění. Grafika je obstojná, ovšem bez akcelerované 3D karty si moc nezajezdíte. To už ale pravidelní čtenáři Sklizně jistě vědí.
Pro všechny, kdo si občas smažou konfigurační soubor pro kompilaci jádra (tak jako já) je určen modul Proconfig. Pokud je zaveden, můžete získat aktuální konfiguraci jádra přes proc filesystém – stačí zavolat cat /proc/config a ztracená konfigurace je zase na světě.
Window manažer Sawmill se objevil celkem nenápadně, ovšem velice rychle (skoro až překvapivě) si získal velkou oblibu. Ovšem pokud se budete chtít přidat k jeho uživatelům, musíte jej od nynějška hledat pod novým jménem. Sawmill je mrtev, ať žije Sawfish.
Vždy, když slyším něco o Cobolu, vzpomenu si na vtípek, že „počítač bez Fortranu a Cobolu je jako šlehačkový dort bez kečupu a hořčice“ :) Ovšem takhle to zřejmě nevidí autor projektu tiny cobol, který si klade za cíl přinést na otevřené platformy volně šiřitelný kompiler tohoto kdysi populárního jazyka. Takže pokud potřebujete trochu hořčice na váš dortík, neváhejte. A příznivce Cobolu prosím, aby mi neposílali výhružné dopisy :)

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku