Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 7. 2013)

17. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyčistíme počítač s Linux Proformance Boosterem, poslechneme si internetové rádio, označíme fotku, s ne moc povedeným aPhotem a vytvoříme elegantně zástupce na ploše k nějaké oblíbené aplikaci. Jako vždy nesmí chybět ani blbinka.

Linux Proformance Booster

Jednoduché a elegantní. Tak by šel popsat prográmek, no – spíš bych řekl skript, který pomůže trochu zrychlit váš zasekaný počítač. Vše se odehrává v několika krocích pouze v terminálu. Nejdříve si zvolíte, zda vezmete „úklid“ pěkně z gruntu i s administrátorskými právy, nebo si vystačíte pouze s těmi uživatelskými. Pak stačí jen mačkat jednu klávesu a váš koš i dočasná data bleskově zmizí. Nic víc nehledejte. Snad jen linuxový nováček by se mohl zaleknout textového rozhraní.

Softwarová sklizeň (17. 7. 2013) - obrázky k článku

sourceforge.net/projects/li­nuxproformanc/, 0.3

Rdio

Díky všudypřítomnému internetu a ne ještě vychytaných autorských právech si můžete poslechnout hudbu na internetu, aniž byste ji fyzicky stahovali na svůj harddisk, a museli platit za jednotlivé tracky. Rdio je jedna z novějších a dynamicky se rozvíjejících služeb. Může si díky ní přehrávat hudbu téměř na čemkoliv a dokonce má i nativního klienta pro Linux. Ten sice připomíná osekaný internetový prohlížeč, ale s Ubuntu velmi dobře spolupracuje. Vždy vám vyskočí hláška, jakou písničku posloucháte, a ani to moc nežere výkon vašeho elektronického miláčka.

Softwarová sklizeň (17. 7. 2013) - obrázky k článku

github.com/sgringwe/rdio, 1.0

aPhoto

Ve sklizni občas omylem sklidíme i poněkud nahnilé plody. Mezi ně patří právě aPhoto. Tenhle jednoduchý kus softwaru vám přidá nápis či datum na jakýkoliv obrázek, a to pár kliky. Pokud hledáte něco víc, asi vás zklamu. Na druhou stranu se v jeho uživatelském prostředí bude dobře orientovat i slepý jeskynní člověk.

Softwarová sklizeň (17. 7. 2013) - obrázky k článku

acein.cn/p/aphoto/, 1.10

Create Launcher

Trochu příjemněji můžete tvořit zástupce na ploše s Create Launcherem. Stačí vyplnit několik řádků nebo si cestu k souborům rovnou proklikat a máte vyhráno. Docenění najde tenhle program spíš u začátečníků nebo líných uživatelů, to nic ale nemění na tom, že je to užitečný pomocník.

skolení ELK

Softwarová sklizeň (17. 7. 2013) - obrázky k článku

www.mlux.at, 1.3

Blbinka

Hamburg potřeboval zvukové logo a filharmoniky nenapadlo nic lepšího, než město „hudebně obkreslit“. Na záznam tvorby zvukového loga pro Hamburg se můžete podívat.