- KTorrent (stahování / torrent)
- Resara Server (active directory)
- JDone (diář / todo manager / emacs plugin)
- GNU Recutils (databáze)
- Blbinka (blbinka)
KTorrent
Před pár dny vyšel KTorrent 4.2rc1. Obsahuje hlavně opravy drobných chyb, najdeme nicméně i pár novinek, např. kontrolu integrity u jednotlivých souborů v torrentu, vylepšení rozhraní k plánování stahování. Shutdown plugin lze nyní nastavit, aby čekal na více událostí. Vylepšení se dočkalo také streamování. Domovská stránka je na informace stále skoupá, detaily hledejte v changelogu v zdrojových kódech.
ktorrent.org, 4.2rc1,
Resara Server
Resara Server je doménový řadič postavený nad Sambou verze 4. Zaměřený je převážně na menší až střední nasazení. Součástí je pochopitelně administrativní rozhraní, nechybí ale ani webový přístup k souborům, sdílení souborů, zálohy a přihlašovací skripty. Dodává se hned v několika variantách – ISO image, image předinstalovaného systému (VirtualBox) a varianta v dodání přímo s hardwarem (appliance). Část pokročilé funkcionality je k dispozici pouze v komerční verzi, více v srovnání verzí.
www.resara.org, 1.1, GPLv2 / BSD Revised, komerční podpora
JDone
JDone je jednoúčelovka pro automatické sledování toho, co člověk za den udělal. Integruje se do emacsu (ano, pokud čucháte Lisp – správně!), umožňuje uploadovat log na server resp. vygenerovat jednoduchý report. Bohužel pro JDone, pořádná dokumentace zatím chybí.
jdone.sourceforge.net, 0.5, Public Domain
GnuRecutils
GNU Recutils je textová relační databáze, která má data v jednoduchých textových souborech. Oproti XML, které je taky „human readable“ (pro návrat z teorie do reality doporučuji pokusit se editovat XMLko LibreOfficu), jsou data uložená v strukturovaném formátu pomocí tagů volně připomínajících RPM specfile či YAML.
GNU Recutils překvapí podporou datových typů, referenční integritou a také šifrováním. Zvládne se poprat s větším množstvím dat i uživatelsky definovanými datovými typy. Trochu pak zamrzí, že krom API pro jazyk C nejsou k dispozici žádné další bindingy, hlavně pro vyšší programovací jazyky. Alespoň trojici Python / Perl / Ruby bych ocenil. Mírnou útěchou jsou alespoň binárky, které lze pouštět v shellu.
www.gnu.org/software/recutils/, 1.5, GPLv3
Blbinka
Tabulkový procesor pro pravé nadšence.
Počítače nejsou ještě ve hrách tak dobré, jak si myslíme.