Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 5. 2010)

19. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Společně se podíváme na zajímavé alternativy a pokusíme se jimi nahradit aplikace zbytečně náročné na systémové prostředky, nahradíme tak i jednu MONO aplikaci a naučíme se lépe prezentovat. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Kupfer

Kupfer je aplikace urychlující práci se spouštěním programů, otevírání dokumentů apod. Většina zná např. Gnome Do, které funguje obdobně. Pokud se vám Gnome Do z jakýchkoli důvodů nezamlouvá, vyzkoušejte Kupfer, napovím, je napsán v Pythonu. Pro ty, co tento druh programů nezná: program běží na pozadí a vyvolá se klávesovou zkratkou, po napsání prvních písmen si program domyslí co chceme udělat (popřípadě nabídne jiné možnosti) a nebude tak zapotřebí se proklikávat přes různé nabídky aplikací. Kupfer je možné rozšířit pluginy, popřípadě si vlastní plugin napsat. Přidanou hodnotou může být i dostupná česká lokalizace. Pro instalaci jsou k dispozici zdrojové kódy i předpřipravené repozitáře.

kaizer.se/wiki/kup­fer/, 2.0.0, GPL v3

DeaDBeeF

Jistě už dávno neplatí, že není dostatek kvalitních přehrávačů s otevřeným kódem. Většina přehrávačů je však k systému poměrně nemilosrdná a ukousne si velkou část jeho paměti. Přes poměrně kontroverzní název přehrávače DeaDBeeF, je to komplexní nástroj pro přehrávání hudby s malými systémovými nároky. DeaDBeeF přehraje většinu známých i neznámých hudebních formátů jako  jsou mp3, ogg vorbis, flac, ape, wv, wav, m4a, mpc, cd audio a další. Má většinu funkcí jaké bychom od přehrávače očekávali, např. nástroj pro editaci metadat, equalizer a jiné. I když má GTK rozhraní, není závislý na KDE ani Gnome.

deadbeef.source­forge.net/, 0.4, GPL v2

Turpial

Konkurenčních/al­ternativních programů není nikdy dost, Turpial je alternativní španělský Twitter klient. Jedním z hlavních cílů vývojářů Turpialu je jeho systémová nenáročnost při zachování funkcí. Očekávat tak lze odpovědi na tweety, přímé zprávy, zkracování odkazů a velice užitečné přímé posílání obrázků na img.ly, Yfrog, twitgoo a mobypicture. Tento klient byl donedávna dostupný pouze ve španělském jazyce, nyní je na výběr jazyků více, čeština bohužel zatím chybí.

turpial.org.ve/, 1.0, GPL v3

 Sun Presentation Minimizer

Tento šikovný zásuvný modul pro OpenOffice.org optimalizuje velikost prezentace. Když píšu optimalizuje, tak to tak taky myslím, můžeme vybrat jestli se má optimalizovat s ohledem na projektor, monitor, nebo tisk. Zmenšují se pak velikosti (rozlišení) obrázků, mažou se pro samotnou prezentaci nepotřebné objekty jako komentáře apod. Nakonec máme na výběr, jestli se změny aplikují na stávající prezentaci, nebo se vytvoří prezentace nová. Vliv to má především na velikost souboru, ale v některých případech také na výkon.

CS24_early

extensions.ser­vices.openoffi­ce.org/en/dow­nload/959, 1.0.1, GPL

Blbinka

Geekoviny od koupelny až do hrobu…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.