Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 9. 2012)

19. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Sklizeň dnes nabídne zajímavý multiplatformní programovací jazyk, ucelený výukový balíček, aplikaci pro editaci a vkládání poznámek do PDF a nástroj pro namapování Wii ovladače. Přirozeně nemůže chybět ani blbinka.

HAXE

Haxe je multiplatformní open-source programovací jazyk ne nepodobný JavaScriptu. Projekt obsahuje kompilátor díky kterému je možné kód zkompilovat také do samotného JavaScriptu, Flashe, NekoVM, PHP, C++, C# nebo Javy. Tento programovací jazyk má již poměrně dlouhou historii a dobře zvládnutou dokumentaci s řadou nejen komunitních tutoriálů. Jak upozorňuje text na stránkách projektu, pakliže chcete svůj potenciál soustředit na jeden programovací jazyk, je Haxe dost možná tou správnou volbou, díky které je možné se dostat na všechny populární platformy.

haxe.org/, 2.10, GPLv2

Hot Potatoes

Pomocí sady nástrojů, které tento ucelený balíček jménem Hot Potatoes obsahuje, je možné vytvářet různé typy testů, kvízů a křížovek. Výukových a testovacích možností je opravdu celá řada, od standardních testů až po tzv. „vyplňovačky“ a „spojovačky“. V poměrně jednoduchém rozhraní lze sestavit potřebný projekt a díky přítomnému exportu do HTML jej následně uveřejnit na webu. Samotné testy sice nehýří nejmodernějšími technologiemi a po vzhledové stránce jsou jen málo přizpůsobitelné, svůj účel však splní na jedničku a není potřeba být programátorem. Balík je dostupný pod freeware licencí nejen pro Windows, ale díky Javě také pro další podporované platformy. Ke stažení je i samostatná verze pro Linux, bohužel se jedná však jen o archiv obsahující již předinstalovaný balík pro Windows určený pro běh pod Wine.

hotpot.uvic.ca/, 6.3, freeware

uPdf

Asi nejrozšířenějším formátem pro různá skripta a jiné výukové materiály se stal PDF. Přestože je to formát široce rozšířený a proto lehce přenositelný, je s ním spojen jeden neduh v případě výukových materiálů klíčový, a tím je jeho editace. Proto vznikají různé editační nástroje, ve kterých je možné s jistými omezeními do pdf zasahovat, uPdf je čerstvým přírůstkem do této skupiny. Do dokumentu lze vkládat nové strany, jiné mazat a především přidávat již na stávající strany různé poznámky, geometrické tvary, zvýrazňovat text apod. Ostatně jako v tištěných skriptech, kde je občas také potřeba něco podtrhnout nebo doplnit.

launchpad.net/updf, 0.0.2.1, GPLv3

Wiimap

Hráče vlastnící konzoli Nintendo Wii, nebo spíše její již legendární ovladač, potěší nástroj Wiimap prostřednictvím kterého lze Wii Remote použít k ovládání počítače, ale hlavně her v různých emulátorech apod. Namapovat lze jakákoli klávesa, využití se meze tedy rozhodně nekladou. Krom ovládaných her se může jednat např. o ovládání video přehrávače, prezentací a mnohých dalších běžných operacích na počítači. K nastavení postačí zorientovat se v přehledném grafickém rozhraní.

skoleni

launchpad.net/~nathanseal/+ar­chive/wiimap, 12.07.7, GPLv3

Blbinka

Proč nebrat Linux příliš vážně…

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.