Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (2. 2. 2011)

2. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Začneme nástrojem pro kontrolu konzistence, ukážeme si jednu z možností, jak efektivně aktualizovat více systémů, nakoukneme do kryptografie v Pythonu a také desktopový klient pro prohlížení map. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

Digup

Se stále větším objemem dat uložených v počítači vyvstává otázka, zda jsou data v pořádku. Může to být nechtěná změna nepozorností, překlepem, chybou aplikace či tichou korupcí dat, které si člověk ani nevšimne. Část kontroly by se měl vzít na starost řadič diskového pole a souborový systém. V aplikační vrstvě může pomoct jednoduchá konzolovka Digup. Využívá známých nástrojů md5sum a sha1sum z balíků coreutils, ke kterým přikládá informace o souboru. Ty pak využívá při inkrementálním běhu k doplnění změn nebo při verifikaci dat. Napsaná je v jazyce C a podporovány by měly být hlavní platformy a operační systémy.

idlebox.net/2009/di­gup/, 0.6.40, GPL

Pycryptopp

Pycryptopp je Python wrapper C++ knihovny Crypto++. Na domovské stránce se dočteme, že Pycryptopp nabízí pythonovské rozhraní ke všem algoritmům, co byste kdy mohli chtít. To ovšem pouze za předpokladu, že chcete pouze SHA-256, AES, RSA a Elliptic Curve DSA digitální podpisy. Nepovedlo se mi dopátrat nějakého jednoduchého HelloWorld příkladu, na chvalitebnou poslouží alespoň unit testy ve zdrojácích.

tahoe-lafs.org/trac/py­cryptopp, 0.5.29, GPL

Apt-dater

Apt-dater je nástroj pro efektivní aktualizaci většího množství Linuxových počítačů z jednoho místa. Klient se připojí přes SSH k definovaným serverům a během chvilky vidíte v ncurses rozhraní stav ve stromové struktuře. Dle názvu by se dalo soudit, že Apt-dater umí spravovat jenom instalace založené na Debianu. Naštěstí to není pravda – mezi podporovanými aplikacemi je i Yum (Red Hat Enterprise Linux a klony jako CentOS) a Rug (OpenSuse). Na domovské stránce projektu kromě ukázky praktického použití (video) najdete i jednoduchý manuál, jak systémy nastavit.

www.ibh.de/apt-dater/, 0.8.5, GPLv2

Gallivant

Gallivant je jednoduchý prohlížeč map. Pro poklady používá OpenStreetMap. Další funkce jsou sledování polohy pomocí GPS démona a body zájmu (POI). Pokud hledáte jednoduchý prohlížeč bez dlouhého seznamu funkcí, určitě na Gallivant koukněte. A co vy? Používáte desktopové / mobilní klienty pro navigaci / práci s mapami, nebo vám stačí ty webové? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

cyber23


sourceforge.net/pro­jects/gallivan­t/, 0.3.0, GPL

Blbinka

Život byl jiný před příchodem počítačů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.