Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (2. 2. 2011)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Začneme nástrojem pro kontrolu konzistence, ukážeme si jednu z možností, jak efektivně aktualizovat více systémů, nakoukneme do kryptografie v Pythonu a také desktopový klient pro prohlížení map. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digup

Se stále větším objemem dat uložených v počítači vyvstává otázka, zda jsou data v pořádku. Může to být nechtěná změna nepozorností, překlepem, chybou aplikace či tichou korupcí dat, které si člověk ani nevšimne. Část kontroly by se měl vzít na starost řadič diskového pole a souborový systém. V aplikační vrstvě může pomoct jednoduchá konzolovka Digup. Využívá známých nástrojů md5sum a sha1sum z balíků coreutils, ke kterým přikládá informace o souboru. Ty pak využívá při inkrementálním běhu k doplnění změn nebo při verifikaci dat. Napsaná je v jazyce C a podporovány by měly být hlavní platformy a operační systémy.

idlebox.net/2009/di­gup/, 0.6.40, GPL

Pycryptopp

Pycryptopp je Python wrapper C++ knihovny Crypto++. Na domovské stránce se dočteme, že Pycryptopp nabízí pythonovské rozhraní ke všem algoritmům, co byste kdy mohli chtít. To ovšem pouze za předpokladu, že chcete pouze SHA-256, AES, RSA a Elliptic Curve DSA digitální podpisy. Nepovedlo se mi dopátrat nějakého jednoduchého HelloWorld příkladu, na chvalitebnou poslouží alespoň unit testy ve zdrojácích.

tahoe-lafs.org/trac/py­cryptopp, 0.5.29, GPL

Apt-dater

Apt-dater je nástroj pro efektivní aktualizaci většího množství Linuxových počítačů z jednoho místa. Klient se připojí přes SSH k definovaným serverům a během chvilky vidíte v ncurses rozhraní stav ve stromové struktuře. Dle názvu by se dalo soudit, že Apt-dater umí spravovat jenom instalace založené na Debianu. Naštěstí to není pravda – mezi podporovanými aplikacemi je i Yum (Red Hat Enterprise Linux a klony jako CentOS) a Rug (OpenSuse). Na domovské stránce projektu kromě ukázky praktického použití (video) najdete i jednoduchý manuál, jak systémy nastavit.

www.ibh.de/apt-dater/, 0.8.5, GPLv2

Gallivant

Gallivant je jednoduchý prohlížeč map. Pro poklady používá OpenStreetMap. Další funkce jsou sledování polohy pomocí GPS démona a body zájmu (POI). Pokud hledáte jednoduchý prohlížeč bez dlouhého seznamu funkcí, určitě na Gallivant koukněte. A co vy? Používáte desktopové / mobilní klienty pro navigaci / práci s mapami, nebo vám stačí ty webové? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!


sourceforge.net/pro­jects/gallivan­t/, 0.3.0, GPL

Blbinka

Život byl jiný před příchodem počítačů.