Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (2. 5. 2012)

2. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak jednoduše spouštět Perlové skripty v Javě, představíme si nový nástroj pro statickou analýzu kódu v Bashi, webového správce Subversion repozitářů a platformu pro vícefázovou autentizaci. Nebude chybět ani blbinka.

Jerl

Jerl nabízí jednoduchý způsob, jak v Javě spouštět kód napsaný v Perlu bez toho, abyste potřebovali externí interpret jazyka Perl. Na domovské stránce žádné informace nenajdete, což je pravděpodobně dáno tím, že Jerlu kape ještě mléko po bradě. Jednoduché how-to je ale k dispozici v projektové wiki. Implementačním jazykem je tentokrát Java.

code.google.com/p/jer­l/, 1.0, LGPL / Perl

Shanal

Shanal je framework pro statickou analýzu kódu v Bashi. Napsaný je v C++ a není to zrovna cvrček – komprimovaný archív zdrojového kódu má přes 2 MB. Obsahuje i několik pluginů, např. pro kontrolu mrtvého kódu a položky ze seznamu nejčastějších chyb v Bashi. Podobně jako u Jerlu, i zde je kvůli mládí projektu domovská stránka v podstatě prázdná a jako zdroj dokumentace musí posloužit kód. I pokud Shanal nevyzkoušíte, alespoň odkazovaný seznam nejčastějších chyb stojí za přečtení.

www.vonsit.cz/ot­hers/shanal/in­dex.php, 0.1, GPL

SVN Access Manager

Pokud jste se někdy museli starat o větší množství projektů, resp. repozitářů, dokážete si představit, kolik práce dá údržba systému oprávnění. Subversion sám o sobě nemá žádný nástroj, který by pomohl se správou uživatelů a přístupů. SVN Access Manager zvládá tento úkol výborně. Umí dokonce oprávnění (čtení / zápis) na úrovni adresářů a souborů, dobře se integruje se s LDAP serverem a zvládne z prostředí webového rozhraní i jednoduché úkoly jako vytvoření nového repozitáře. Na domovské stránce najdete i rozsáhlý manuál cílený převážně na instalaci a konfiguraci. Na závěr jen dodám, že napsaný je v PHP.

LinOTP

LinOTP je server a sada nástrojů pro správu databáze uživatelů a vícefázovou autentizaci např. pomocí hardwarových tokenů či SMS. Administrativní rozhraní je buď webové, nebo desktopová aplikace (GTK+). LinOTP podporuje slušný počet tokenů i autentizačních backendů – záleží ale, zda sáhnete po komunitní verzi distribuované pod svobodnou licencí, nebo si připlatíte za podporu a dostanete za své peníze mnohem více modulů, dokumentaci a distribuční balíčky.

skoleni

LinOTP je napsaný v Pythonu a závisí pochopitelně na mnoha modulech dle konfigurace. Méně zdatní administrátoři mohou sáhnout po image virtuálního stroje, ten je ale bohužel jen v placené verzi. K dispozici je také online demo, nicméně vyžaduje registraci svázanou s e-mailem a telefonem.

linotp.org, 2.4.3, GPL, AGPLv3

Blbinka

Buďte opatrní při telefonování v tramvaji. Pokud neznáte Bang Bang, dostudujte.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.