Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (2. 9. 2009)

2. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se společně podíváme na jeden šikovný plugin pro Thunderbird. Následovat bude detektor virtualizace, video přehrávač pro sportovní trenéry a vektorový tabulkový kalkulátor. A přidáme samozřejmě oblíbenou blbinku nakonec.

Attachment reminder

Kolikrát se vám podařilo odeslat e-mail, ve kterém měla být příloha, ovšem tu jste tam zapomněli přiložit? Mně osobně mockrát. Minulý týden jsem objevil plugin pro Thunderbird, který před odesláním zkontroluje e-mail a pokud se v něm vyskytuje vybrané slovo (enclosed, attachment…) a u e-mailu není příloha, tak vám vyskočí varovný text ve smyslu: „Zdá se, že v e-mailu měla být příloha. Přejete si ho odeslat bez příloh? [ Nalezeno klíčové slovo ‚enclosed‘]“. Seznam klíčových slov je uložen jako jeden velký regulární výraz a je možné jej změnit, takže česká lokalizace – potažmo individuální přizpůsobení – je bezproblémové.

reminder

addons.mozilla­.org/en-US/thunderbir­d/addon/5759, 0.3.10, GPLv3

ABR2GBR

Program ABR2GBR umí převést štětce z formátu PhotoShop (.ABR) a Paint Shop Pro (.JBR) do formátů štětců GIMPu (.GBR).

www.sunnyspot.org/gimp/tools.html, 1.0.2, GPLv2

Virt-what

Virt-what je jednoduchý program, který detekuje v jakém virtuálním stroji běží. Detekuje openvzm, kvm, qemu, virtualpc, vmware, xen, xen-dom0, xen-domU a xen-hvm. Pokud skript nic nevypíše, tak běžíte nejspíše na holém železe (nebo na virtualizační technologii, kterou skript nezná).

et.redhat.com/~rjo­nes/virt-what/, 1.1, GPLv2

LongoMatch

LongoMatch je neobvyklý video přehrávač a editor. Jeho primární cílovou skupinou jsou sportovní trenéři. Umí totiž označit příslušnou značkou jednotlivé pasáže v nahrávce a na jeden klik se pak k nim vracet. Můžete si tak třeba v nahrávce fotbalového utkání označit všechny penalty, pak všechny červené karty… a ty si pak jedním klikem vyvolat. Pouštět normálně, zpomaleně. Udělat si z nich playlist nebo z nich vytvořit prezentaci. A to i napříč několika nahrávkami.

longoMatch

www.longomatch.ylatuya.es/, 0.15.1, GPLv2

Matrex

Matrex je tabulkový kalkulátor, který se specializuje na zpracovávání velkého množství dat. Tři základní věci ho odlišují od běžných tabulkových kalkulátorů: Funkce je možné aplikovat na celé matice, nikoliv jenom na jednotlivé buňky. Grafy jsou viditelné jenom když chcete. Kalkulace neblokují aplikaci a jsou navíc prováděny paralelně. Umí pracovat s Matlabem, Scilabem, Octave a R.

matrex

sourceforge.net/pro­jects/matrex/, 1.3.7, GPLv3

cybersecurity22

Blbinka

Návod na command prompt ve tvaru smajlíka, který reaguje na návratovou hodnotu spuštěného příkazu.

Proč se nemůže Linux prosadit. Což je vlastně jedno, když Ubuntu vyrábí Microsoft.

Autor článku

Autor pro Root.cz píše převážně Softwarové sklizně. Je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje projektu Spacewalk.