Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (20. 10. 2010)

Petr Němec

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Ve sklizni se budeme zabývat nástrojem pro automatické stažení titulků k filmům/seriálům, ukážeme si, jak vylepšit Rhythmbox, představíme si zcela nový přehrávač a popustíme uzdu spisovatelským schopnostem. V závěru čeká oblíbená blbinka.

Periscope

Periscope je velmi užitečný pomocník při hledání titulků. Je napsán v pythonu, proto se nabízí integrace do různých souborových prohlížečů, přehrávačů apod. Titulky jsou hledány na webových stránkách Open­Subtitles.org, SubtitleSource­.org, Subscene.comSub­titulos.esAd­dic7ed.com, TheSubDB.com, z toho důvodu je velice pravděpodobné, že titulky Periscope najde k velkému množství filmů a seriálů. K čemu by to ale bylo, kdyby nevyhledával titulky jiných jazyků. Na tuto skutečnost autor nezapomněl a jazykové mutace lze nastavit v konfiguračním souboru, který je k nalezení pod  ~/.config/pe­riscope/config, parametr lang stačí změnit na cs. Hledání jsem zkoušel především na seriálech, kde byla úspěšnost poměrně vysoká, samozřejmě záleží na názvu souboru, doporučuje se ponechat název nepozměněný, Periscope pak vyhledá a stáhne správné titulky i se správným načasováním. Instalaci budou mít ulehčenou uživatelé Ubuntu a jiných distribucí založených na Debianu, pro ty je připraven repozitář. Periscope je připraven také jako zásuvný modul pro Nautilus, na požadovaný film/seriál potom stačí kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Find subtitles for this video.

code.google.com/p/pe­riscope/, 0.1.13, LGPL

Simple Rhythmbox Plugins

Jak napovídá název, jedná se o balík pluginů pro Rhythmbox, z názvu už ale nelze poznat, o co se tyto pluginy starají – o správu obrázků pro alba. Rhythmbox tuto správu bohužel nemá vyřešenou zrovna nejlépe, nějaké obrázky alb vůbec nenajde a když ano, schová si je jen pro sebe ve vlastní složce, což není zrovna praktické řešení. Tento balík nejenže stáhne obrázek alba z Google obrázků (větší pravděpodobnost nálezu), ale také ho uloží přímo do složky s albem a zároveň přidá k metadatům jednotlivých písní. Navíc se dokáže napojit na Wikipedii a ukázat album přímo odtamtud. Plugin, který se stará o přiřazení obrázku k albu, vyžaduje balík python-mutagen.

sites.google.com/si­te/undo13/home/sim­ple-rhythmbox-plugins, 3, GPL

CometSound

CometSound je velice mladý (pouze pár dní) hudební přehrávač předurčený spíš do prostředí Gnome napsaný v pythonu. Hudební fajnšmekry asi ničím neoslní, je určen pouze pro hudební formáty mp3, wma, ogg, umí číst tagy a vytvářet jednoduché playlisty. Samotné grafické rozhraní je taky velice strohé, svůj účel ale samozřejmě splní. Knihovna je poněkud nezvykle řazena ve stromové struktuře tak, jak se nachází na disku, nikoli podle tagů. Možnosti nastavení žádné. Spousta lidí ovšem se o svou knihovnu příliš nestará a hudbu spouští stále způsobem – najdi v souborovém manažeru a přehraj, těm by mohl tento přístup vyhovovat. Jelikož jde o velice mladý projekt, lze očekávat prudký vývoj a doplňování funkcí. 

launchpad.net/co­metsound, 0.1.1, GPLv2

TextRoom

TextRoom je jednoduchý program pro, bojím se napsat spisovatele, pisálky. Úkony se provádí přes klávesové zkratky, proto je provedení velice čisté a při psaní nic neruší, nejlépe se píše v režimu na celou obrazovku. Barvy jsou přizpůsobeny tak, aby z nich i po delším psaní nebyly oči unavené, vše lze samozřejmě přizpůsobit. Program zvládá základní formátování textu, tedy samotné písmo, barvy, velikost apod. V panelu lze zobrazit užitečné informace jako čas, počet slov a stran či kolik času zbývá do „uzávěrky“ nebo odpočítávání potřebných slov v dokumentu. Užitečné může být také automatické ukládání nebo zvuk při psaní textu (není rušivý, ale dá se vypnout) . Výstup je ukládán ve formátu txr, nespornou výhodou je možnost získání programu jak pro linuxové operační systémy, tak ty z dílny Microsoftu.

textroom.source­forge.net/index­.html#, 0.6.4, GPL

Blbinka

Těžká rozhodnutí číhají všude…

Blbinku poskytl čtenář Tomáš Kučera.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru