Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (20. 2. 2013)

20. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Postavte si vlastní synchronizaci s cloudem a podporou práce ve skupině, ověřte si základní parametry počítače a systému s I-Nex, nenechte se zdržovat dlouhými úlohami v terminálu a objevte nenáročný, přesto vybavený správce souborů, to vše ve sklizni.

Seafile

Seafile je multiplatformní synchronizační nástroj. V zásadě se jedná o kombinaci klient/server bez nutnosti zakládat novou službu. Serverovou část je možné stáhnout pro linuxové distribuce včetně serveru postaveném na Raspberry Pi. Klient je pak dostupný i pro mobilní operační systémy iOS a Android. Zdarma je možné si zaregistrovat stejnojmennou službu s 5GB úložným prostorem. Krom samotné synchronizace je Seafile rozšířen o kooperační vlastnosti v podobě práce na jednom souboru ve skupinách, možnost přidávání poznámek apod. Samozřejmě nechybí ani verzování souborů nebo přístup z internetového prohlížeče.

seafile.com/, 1.4, GPLv3

I-Nex

I-Nex je utilita pro vypsání důležitých informací o hardwaru a systému na jednom místě. Položky jsou seřazeny přehledně do kategorií. Vyčerpávající informace lze získat o CPU, GPU, RAM, základní desce, zvukovce, pevném disku, ale také systémové informace o verzi jádra, Xorg, názvu distribuce a mnoho dalších. Vítanou vlastností je i přímý přístup k tisku vypsaných informací. Překážkou může být závislost na poměrně nové verzi jazyka Gambas.

sourceforge.net/projects/i-nex/, 0.5.2, GPLv3

undistract-me

Určitě znáte situaci, kdy je příkaz v terminálu vykonáván poměrně dlouho a čekat na jeho dokončení je neefektivní. Undistract-me je užitečná utilita, která upozorní na vykonané příkazy trvající déle než 10 sekund a vy se tak můžete bez problému věnovat jiné práci. V upozornění je samotný příkaz a celková doba trvání.

mumak.net/undistract-me/, 0.1.0, Expat license

qtFM

Pokud hledáte nenáročného a přesto vybaveného souborového správce, qtFM stojí minimálně za vyzkoušení. Rozhraní lze značně přizpůsobit, nechybí stromová struktura, náhledy ani detailní pohled na soubory a složky. Lze upravovat, respektive vytvářet záložky a klávesové zkratky. Nechybí podpora  drag&drop nebo karet. QtFM je prakticky nezávislý na dalších knihovnách.

CS24_early

www.qtfm.org/, 5.5, GPLv2

Blbinka

Zkuste trasování na adresu 216.81.59.173, vyzkoušejte i jiné. Za tip děkuji Davidu Kovalskému.

$ traceroute 216.81.59.173

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.