Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (20. 4. 2011)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Představíme si nástroj, který nám ušetří čas, aplikaci pro správu RSS spolupracující s Google Readerem, jednoduchý nástroj pro rozmisťování oken a aplikaci pro tvorbu QR kódů. Na závěr samozřejmě zajímavá blbinka.
Petr Němec
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sentinella

Se Sentinellou lze zautomatizovat některé činnosti, které by jinak vyžadovaly uživatelovu přítomnost nebo alespoň pozornost. Nástroj můžete například nastavit tak, aby se počítač vypnul/restartoval v případě ukončení (pádu) zvoleného programu, upozornil v případě překročení nastavené hranice vytížení procesoru apod. Jednodušeji řečeno sleduje aktivitu počítače a na základě nastavené podmínky vykoná příslušný příkaz. Přiložený snímek programu určitě prozradí více. Sentinella je napsána s pomocí knihoven Qt, ale využít ji lze na většině unixových systémů.

sentinella.sou­rceforge.net/, 0.8.1, GPL

Read-me

Kdo by neznal RSS čtečku Google Reader, zdaleka ne všichni ale rádi používají její webové rozhraní, pro ty je tu Read-me. Spolupracuje s Google Reader, potřeba je jen nastavit údaje účtu. Read-me si bere většinu dovedností z Google Reader, je tak možné záznamy sdílet nebo je přidat do oblíbených apod. Čtečku lze jednoduše ovládat pomocí klávesových zkratek, o těch a mnohém dalším včetně ukázkového videa se dozvíte z domovských stránek autora.

www.atareao.es/, 0.1.4, GPLv3

Azulejo

Azulejo je malý pomocník pro správu oken v rané fázi vývoje. Nástroj umí změnit velikost a přesunout okno bez zbytečných animací což mu jde dobře. Ovládá se pomocí jednoduchých klávesových zkratek, popsány jsou na blogu autora. Rozmisťovacích variací není moc, většina uživatelů ale s nimi nejspíš vystačí, poradí si s jedním až čtyřmi okny. Rozmisťovat lze na poloviny (pravá/levá)  a čtvrtiny (do rohů), přičemž není nutné ovládat každé okno zvlášť, ale pomocí jedné klávesové kombinace rozmístit všechny okna. Licenci jsem bohužel nevypátral.

lamehacks.net/blog/ta­g/azulejo/, 0.1

QR Code Creator

Název aplikace mluví za vše, nejde o nic jiného, než jednoduchou aplikaci pro vytváření 2D QR kódu. Tato problematika je tím žhavější, že ji hojně využívají majitelé chytrých telefonů a proto zažívá především v posledních letech velký „bum“. V aplikaci lze nastavit šířku jednoho pixelu, vkládaný text, a tím výčet možností končí. Vše je ostatně vidět na snímku.

launchpad.net/qr-code-creator/, 1.0, GPLv3

Blbinka

Trošku drahý chat, kam se hrabe ICQ s reklamou. Všimněte si sekce Top contributors.

Na blbinku upozornil ko7llo, díky.