Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 10. 2009)

21. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak jednoduše a graficky nastavit DHCP server, ukážeme si, jak pracovat s WebDAV nástroji, na které jsme zvyklí, a představíme si také jednoduchý adresář pro malé a střední firmy. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Config-dhcpd

Config-dhcpd je graficky nástroj pro konfiguraci DHCP serveru. Pokud vás u nastavení domácí sítě přepadne lenost nebo snad dokonce potřeba mít na serveru grafické prostředí – možná vám přijde vhod.

www.bravegnuworld.com/…config-dhcpd, 0.8.2, GPL

DAVfs2

V Linuxovém jádře najdete pěknou řádku podporovaných souborových systémů. Další jsou implementovány v uživatelském prostoru pomocí FUSE. Možná vám v tomto seznamu chyběl WebDAV. V tom případě se podívejte na DAVfs2. Nemusíte se učit nic nového – připojení/odpojení pomocí mount/umount, samozřejmostí je i kešování, podpora SSL a také schopnost vypořádat se s pomalým internetovým připojením. Dokumentace trošku pokulhává, nicméně alespoň v soubory FAQ a README v zdrojových kódech obsahují řešení nejčastějších problémům.

savannah.nongnu­.org/projects/dav­fs2, 1.4.3, GPL

OpenBSD

V neděli nám vyšlo OpenBSD 4.6. Více najdete v zprávičce tady na Rootu.

ConTagged

ConTagged je webový adresář pro malé a střední firmy. Kromě soukromého adresáře má každý zaměstnanec přístup k firemnímu adresáři, který může také editovat. Skupiny, tagy, import a export a pochopitelně vyhledávání nemůžou chybět. Zajímavá funkce je integrace adres s Google Maps. Jediným kliknutím se vám adresa ukáže na mapách. Veškerá data, stejně jako autentizační informace, jsou uloženy v LDAPu. Na závěr dodám, že ConTagged je napsaný v PHP a v případě zájmu k němu můžete mít také komerční podporu. Otázka do diskuse – jaký nástroj používáte vy pro správu kontaktů?

skolení ELK

ConTagged

www.cosmocode.de/…ce/contagged, 0.7.1, GPL

Blbinka

Pár zajímavých hlášek o počítačích, které si můžete dát třeba na tričko.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.