Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 9. 2011)

21. 9. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tentokrát se podíváme na příjemný textový editor, program pro jednoduchou manipulaci s multimédii a vytvoření video prezentace, užitečného správce času a minimalistický hudební přehrávač. Blbinka je pak již samozřejmostí.

Textadept

Vzhledem k názvu asi nebude překvapením, že Textadept je textový editor. Zájem by mohl vzbudit především v programátorech, co nesetrvají u jednoho operačního systému, ale střídají hned ony tři nejrozšířenější, Text adept totiž nabídne přenositelnost jak na Linux, Ms Windows, tak na jablečný MacOS X. Funkční výbavou asi nepřekvapí, zvýraznění syntaxe, automatické dokončování nebo podpora 80 programovacích jazyků už je dnes téměř standardem. Tento editor se však vyznačuje svou rychlostí a nezaskočí jej ani soubor s milionem řádků kódu. Další nezanedbatelnou výhodou je podpora témat, každý si tak může vybrat ze tří předvytvořených nebo navrhnout vlastní a ulevit tak očím od kontrastních barev. 

code.google.com/p/tex­tadept/, 4.0, MIT License

ffDiaporama

FfDiaporama je poměrně mladý projekt pro vytváření videosekvencí nebo prezentací ať už z video snímků nebo fotografií. K dispozici jsou přechodové efekty, řada filtrů, ale i různé animace. Dále lze do sekvence vkládat textové poznámky, nadpisy apod. Samozřejmostí je pak vložení hudebního doprovodu. Na stránkách projektu je malá video ukázka toho, co prozatím ffDi­aporama nabízí. Video-prezentaci je možné vytvořit na linuxových i Windows systémech.

ffdiaporama.tux­family.org/en/in­dex.php, 1.0 Beta 4, GPLv2

Kapow

Kapow je zajímavý správce času, do kterého lze zaznamenávat strávené hodiny u projektů. Zjednodušeně se jedná o „píchačku“ pro osobní kontrolu odpracovaných hodin. K projektům lze zadat základní poznámky jako jméno, telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Program disponuje také jednoduchou „kalkulačkou“ pro výpočet mzdy nebo možnost spravovat proplacené hodiny. Třešničkou je pak možnost vytisknout jakousi jednoduchou účtenku. Opět se jedná o projekt multiplatformní, mimo linuxové systémy lze tak pohlídat pracovní hodiny také na MS Windows. 

gottcode.org/ka­pow/, 1.3.3, GPLv3

Eina

Do kategorie programů o které není ve světě Linuxu nouze by určitě spadaly hudební přehrávače. Eina je hudební přehrávač, který na to jde trochu jinak. Dnešní přehrávače organizují hudbu podle různých kritérií, spolupracují s internetem atd. Eina na tohle všechno nebere moc ohled, je minimalistická, jde jen o to hudbu spustit a o nic víc se nestarat. Asi za vše mluví snímek okna, mezi ovládacími prvky lze nalézt pouze ty nezbytné, maximálně lze rozbalit velice zjednodušený playlist.

skoleni

eina.sourcefor­ge.net/, 0.12.0, GPL

Blbinka

Důvod, proč lidi nepovažují Linux za uživatelsky přívětivý…

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.