Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22. 2. 2012)

22. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na minimalistický hudební přehrávač, konzolový nástroj pro stahování audiovizuálního obsahu, program pro automatickou změnu pozadí plochy napříč všemi počítači a nástroj pro šifrování volání DNS. Na závěr nemůže chybět tradiční blbinka.

Musique

Musique je poměrně inovativní hudební přehrávač dříve známý jako Minitunes. Zaujme minimalistickým vzhledem, který sleduje  trend hudebních přehrávačů a klade důraz na přebaly alb. Hudbu je také poměrně nezvykle možné prohledávat pomocí fotografií umělce. S nedávno přidanou podporou pro Last.FM „scrobbling“ se pojí také automatické opravy metadat. Mnohé jistě potěší také česká lokalizace. Kvalitu přehrávače už jen podtrhují nepostradatelné „maličkosti“ jako kontextové vyhledávání, možnost zamíchat stopy, opakování přehrávání a další. Naopak se Musique naprosto vyhýbá pokročilým funkcím jako jsou podcasty, internetová rádia nebo správa externích zařízení.  

Musique využívá Qt knihovny a je dostupný pro Windows, Mac OS XLinux. Zdrojové kódy jsou pod GPL licencí, binárky pro Windows i OS X jsou pod proprietární licencí a po roce podpory je nutné přehrávač zakoupit. Binární soubory pro Linux pak nejsou nijak omezeny a je připraven i repozitář.

flavio.tordini­.org/musique, 1.1, GPL

Movgrab

Pomocí Movgrab lze stáhnout video snad z kterékoli služby. Jedná se sice o čistě konzolový nástroj, ale v žádném případě to neubírá na komfortu nebo možnostech. Video lze stáhnout pouhým napsáním movgrab ‚URL‘, naopak lze také určit parametry stahovaného videa, od kvality a formátu až po možnost jej bez uložení pouze přehrát v externím přehrávači. Movgrab je napsán kompletně v jazyku C a nenese si s sebou žádné závislosti.

sites.google.com/si­te/columscode/ho­me/movgrab, 1.1.8, GPLv3

SyncWall

SyncWall je miniaplikace pro správu pozadí nejen na lokální úrovni, dokáže se synchronizovat s více stroji. Pro „hračičky“, co občas mimo práci svou plochu i vidí, se tak může hodit automatická změna pozadí v určeném intervalu nebo fixní denní době hned na všech spravovaných počítačích, mohou tak vyklouznout ze stereotypu. SyncWall má základní podporu pro více monitorů a obrázkům lze přiřazovat několik efektů (což nepovažuji za příliš užitečné). Aktuálně je mezi podporovanými operačními systémy Windows a Linux, v plánu je však i Mac OS X. Pokud myšlenka pohodlné synchronizace a změny pozadí zaujala, na domovských stránkách je možné najít poměrně vyčerpávající informace.

thehive.xbee.net/, 1.0.0, GPL

DNSCrypt

DNSCrypt je nástroj pro šifrování mezi klientem a DNS poskytovatelem díky kterému je možné bránit se tzv. „man-in-the-middle“ útoku. Není nutné nijak zasahovat do názvu domény nebo její funkčnosti. Projekt vznikl pod záštitou OpenDNS, kterou asi není třeba nijak zvlášť představovat, hodí se především pro filtrování internetu ve školách, firmách, ale třeba i v domácích podmínkách, kde mají přístup k internetu děti. Proč využít DNSCrypt a jak zhruba funguje, je v článku na OpenDNS.

CS24_early

github.com/open­dns/dnscrypt-proxy, Preview Release, BSD

Blbinka

Vývojáři v Google pracovali na algoritmu, který by vybral nejvtipnější videa na YouTube a povedlo se, o těch nejlepších lze hlasovat. Tajný algoritmus byl však záhy odhalen.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.