Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22. 3. 2011)

23. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se společně podíváme na zajímavý bitmapový editor specializovaný na opravu chyb, textový editor pro vývojáře, mocný audio rekordér a také na nástroj pro správu podcastů. Nakonec samozřejmě nebude chybět oblíbená veselá blbinka.

Photivo

Photivo je bitmapový editor, možný je import fotografie i ve formátu RAW. Tento editor se zaměřuje především na funkce odstraňující neduhy fotografií, popřípadě mírné úpravy. Mezi funkcemi tak lze nalézt především algoritmy pro zostření fotografie, odstranění šumu, zlepšení kontrastu, barev a podobně. Neočekávejte tedy editor typu GIMP, Photivo ale jistě pomůže s čerstvě vyfocenými fotografiemi a odstraněním nejčastějších neduhů (vyvážení bílé atd.). Photivo si spustíte na všech nejpoužívanějších operačních systémech.

photivo.org/pho­tivo, rev f2ee609788d5, GPLv3

SciTE

SciTE je velice povedený textový editor založený na Scintilla  především pro „kódaře“. SciTE tvoří spíše grafickou nadstavbu, a to jak pro uživatele Linuxu, tak i Windows. Samozřejmostí u takového editoru je zvýrazňování syntaxe, chybový ukazatel, dokončování a další. Své využití najde především u hledání chyb v kódu a samozřejmě samotné tvorbě. Podpora jazyků je ze strany editoru opravdu široká a na své si přijde asi každý. U licence jsem nenašel konkrétní pojmenování, nejspíš se bude shodovat s některou z GPL verzí.

www.scintilla­.org/SciTE.html, 2.25, licence

Audio Recorder

Název tohoto programu už nemůže být výstižnější, nejedná se o nic jiného než o program pro záznam zvuku. Zaznamenávat lze nejen z vestavěného/ex­terního mikrofonu, ale také ze samotného systému nebo jednotlivých programů (např. hudební přehrávač nebo Skype). Mimo manuálního ovládání lze nahrávání automatizovat na základě hlasitosti vstupního zvuku, přičemž lze nastavit citlivost a zpoždění. Funguje to tedy tak, že v případě hluku se nahrávání spustí, a naopak, v případě ticha vypne. Nahrávání lze také vypnout po nastaveném datovém limitu. Výstupní soubor lze uložit v několika formátech (OGG, Flac, MP3 a WAV).

launchpad.net/au­dio-recorder, 0.4.4, GPLv3

Juice

Vytvořte si vlastní online rádio s programem Juice, nezáleží na jakém operačním systému, je totiž multiplatformní. Hlavním účelem Juice je správa podcastů, tyto podcasty je pak možné posílat dále a vytvořit tak vlastní rádio složené z jiných. Využití už je na každém uživateli, jestli bude podcasty stahovat jen pro svou potřebu, nebo bude vytvářet veřejný proud. 

cyber23

juicereceiver­.sourceforge.net/in­dex.php, 2.1, GPL

Blbinka

Obchod plný geekovin…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.