Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22. 3. 2011)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se společně podíváme na zajímavý bitmapový editor specializovaný na opravu chyb, textový editor pro vývojáře, mocný audio rekordér a také na nástroj pro správu podcastů. Nakonec samozřejmě nebude chybět oblíbená veselá blbinka.
Petr Němec 23. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Photivo

Photivo je bitmapový editor, možný je import fotografie i ve formátu RAW. Tento editor se zaměřuje především na funkce odstraňující neduhy fotografií, popřípadě mírné úpravy. Mezi funkcemi tak lze nalézt především algoritmy pro zostření fotografie, odstranění šumu, zlepšení kontrastu, barev a podobně. Neočekávejte tedy editor typu GIMP, Photivo ale jistě pomůže s čerstvě vyfocenými fotografiemi a odstraněním nejčastějších neduhů (vyvážení bílé atd.). Photivo si spustíte na všech nejpoužívanějších operačních systémech.

photivo.org/pho­tivo, rev f2ee609788d5, GPLv3

SciTE

SciTE je velice povedený textový editor založený na Scintilla  především pro „kódaře“. SciTE tvoří spíše grafickou nadstavbu, a to jak pro uživatele Linuxu, tak i Windows. Samozřejmostí u takového editoru je zvýrazňování syntaxe, chybový ukazatel, dokončování a další. Své využití najde především u hledání chyb v kódu a samozřejmě samotné tvorbě. Podpora jazyků je ze strany editoru opravdu široká a na své si přijde asi každý. U licence jsem nenašel konkrétní pojmenování, nejspíš se bude shodovat s některou z GPL verzí.

www.scintilla­.org/SciTE.html, 2.25, licence

Audio Recorder

Název tohoto programu už nemůže být výstižnější, nejedná se o nic jiného než o program pro záznam zvuku. Zaznamenávat lze nejen z vestavěného/ex­terního mikrofonu, ale také ze samotného systému nebo jednotlivých programů (např. hudební přehrávač nebo Skype). Mimo manuálního ovládání lze nahrávání automatizovat na základě hlasitosti vstupního zvuku, přičemž lze nastavit citlivost a zpoždění. Funguje to tedy tak, že v případě hluku se nahrávání spustí, a naopak, v případě ticha vypne. Nahrávání lze také vypnout po nastaveném datovém limitu. Výstupní soubor lze uložit v několika formátech (OGG, Flac, MP3 a WAV).

launchpad.net/au­dio-recorder, 0.4.4, GPLv3

Juice

Vytvořte si vlastní online rádio s programem Juice, nezáleží na jakém operačním systému, je totiž multiplatformní. Hlavním účelem Juice je správa podcastů, tyto podcasty je pak možné posílat dále a vytvořit tak vlastní rádio složené z jiných. Využití už je na každém uživateli, jestli bude podcasty stahovat jen pro svou potřebu, nebo bude vytvářet veřejný proud. 

MIF aplikace

juicereceiver­.sourceforge.net/in­dex.php, 2.1, GPL

Blbinka

Obchod plný geekovin…