Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22. 8. 2012)

22. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Coquillo otaguje neotagované, s RecordItNow lze natočit linuxový návod, QWinFF převede každý hudební soubor a MenuLibre zamete ve sbírce nainstalovaných programů. V závěru sklizně pochopitelně nebude scházet ani trochu lascivní blbinka.

Coquillo

Coquillo je šikovný nástroj pro opravu nebo doplnění chybějících popisků hudebních souborů. Mezi podporované formáty patří MP3, Ogg/Vorbis, FLAC a mnoho dalších. Krom manuální práce s tagy nabízí také hromadné doplňování z CDDB, úpravu obalu alba nebo přejmenování názvu souborů právě na základě popisků. Ke stažení je na qt-apps.org pro velkou část linuxových distribucí v podobě balíku, pro Windows nebo ve zdrojových kódech.

univerge.no-ip.org/?q=coquillo, 1.12, GPL

RecordItNow

Portály pro sdílení videa jsou plné různých návodů a recenzí, tato disciplína se stala velice populární. Pomocí RecordItNow, primárně určené pro prostředí KDE, lze jednoduše a efektivně nahrávat dění na pracovní ploše. Krom očekávaného nahrávání v sobě také integruje velice důležitou funkci pro některá odvětví screencastingu a to monitorování tlačítka myši a akčních kláves. Z dalších funkcí je přítomna například možnost výběru z několika výstupních formátů, zoom nebo nahrávání na portál YouTube.

recorditnow.sourceforge.net/, 0.8.1, GPL

QWinFF

Jedná se o grafickou nadstavbu nad ffmpeg knihovnou určený k převodu mezi multimediálními formáty. Seznam podporovaných formátů je dlouhý, vychází ostatně z ffmpeg. Cílem je co nejsnazší cestou podat uživateli nástroj pro převod různých formátů, prakticky stačí vybrat výstupní formát souboru. Jednotlivé převody se řadí do fronty, proto není problém „naklikat“ převodů libovolné množství. Autoři volají po pomoci s překladem, aktuálně je QWinFF lokalizován do angličtiny, italštiny, japonštiny a čínštiny.

code.google.com/p/qwinff/, 0.1.5, GPL

MenuLibre

MenuLibre je správce spouštěčů určený pro prostředí Gnome, LXDE, XFCE nebo Unity. Lze v něm přehledně editovat nebo vytvářet spouštěče a upravovat jeho hlavní vlastnosti jako ikonu, název a doplňující popisek. Dále možnost spouštět daný program v terminálu, skrýt jej v menu aplikací, zvolit kategorie, kde se bude vyskytovat a v neposlední řadě upravit quicklisty. Rychlou práci navíc usnadňuje kontextový vyhledávač.

skoleni

www.smdavis.us/projects/menulibre/, 12.08.9, GPLv3

Blbinka

Jak sedíte u počítače? The Data Sutra…

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.