Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22. 9. 2010)

22. 9. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se společně podíváme na lehký mediální přehrávač, trošku se zorientujeme v jednotkách různých veličin, poté si zkrášlíme systém a nakonec si zazálohujeme jeho kompletní nastavení. Pochopitelně nebude chybět ani oblíbená středeční blbinka.

Parole

Parole je mediální přehrávač založený na knihovně GStre­amer se zaměřením především na prostředí Xfce. Může být tedy použit jako přehrávač hudby i videa v různých formátech včetně DVD. Je zaměřen na lehkost a použitelnost při zachování dostatku potřebných funkcí, očekávat tak můžete možnost instalování různých pluginů, mezi které patří zamezení uspání při přehrávání, ikonu pro oznamovací oblast a další (tyto jsou v přehrávači obsaženy).

goodies.xfce.or­g/projects/ap­plications/pa­role, 0.2.2, GPL

qMetrics

QMetrics je převaděč nejrůznějších jednotek, škála je opravdu velká, najdete zde veličiny délek, objemu, ale třeba i radioaktivity. Aplikaci není moc co vytknout, je jednoduchá a přehledná. Jednotky jsou řazeny do skupin, tyto skupiny lze skrýt nebo okno se skupinami oddělit od okna. Aplikace je napsaná v C++ a je jak pro linuxové systémy, tak pro ty z rodiny ms Windows.

launchpad.net/qme­trics, 0.1.0, GPLv3

Eclip-X

Rádi si svůj systém přizpůsobujete svým potřebám a představám? Mohl by se vám hodit Eclip-X, jde o nástroj pro přizpůsobení – úpravu ikon. Otevřete si již existující set ikon a pěkně jednu po druhé je můžete editovat. Ikony lze nejen zaměňovat za jiné (z jiné sbírky, či vlastní png/svg), ale i přebarvovat již stávající ikony. V případě editování ikon si je lze uložit v různých podobách a později se k nim vrátit. Pro kutily, co se nudí a chtějí mít svůj systém opravdu na míru, je Eclip-X ideální hračka na dlouhé zimní večery.

gnome-look.org/, 0.7.2, GPL

Bakonf

Bakonf je malý skript, který dělá velkou službu. Zálohuje nastavení systému plus pár informací o stroji, na jakém běží, jedná se o skript napsaný v Pythonu. Nezálohuje data, pouze vybrané konfigurační soubory. Pokud se vám něco stane se systémem, pomocí archivu, který skript vytvoří, je možnost systém uvést do původního stavu rychleji. Autor doporučuje nastavit cron pro denní zálohu. Zálohovaný archiv dosahuje velikosti jednotek MB, což není problém kamkoli uložit.

CS24_early

www.nongnu.or­g/bakonf/, 0.6.6, GPLv

Blbinka

Rozumíte tomu? Proti gustu…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.