Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 1. 2013)

23. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Stahujte soubory ještě rychleji se správcem flareGet, ovládněte internetový prohlížeč klávesnicí, nahrajte videocast rychle a jednoduše a ušetřete si problémy s citlivými daty díky KWipe. Na závěr nelze nezařadit tolik oblíbenou blbinku.

flareGet

FlareGet je klasický správce stahování, který se snaží maximalizovat rychlost stahování. Mezi použité metody patří http pipelining nebo dynamické segmentování stahovaného souboru. Užitečné může být také automatické třídění souborů na základě přípony. S flareGet lze stahovat videa z většiny videoportálů. Nechybí ani plánované stahování v určitý čas, stanovení limitu pro souběžné stahování několika souborů apod. Tohoto správce je možné stáhnout v podobě pro Windows, OS X a většinu linuxových distribucí založených na deb nebo rpm balíčkovacím systému.

www.flareget.net16.net/, 1.2.3, CC Attribution Non-Commercial License V3.0

dwb

Pokud patříte do skupiny, která dá přednost myši před klávesnicí, není nutné číst dále, dwb je internetový prohlížeč s jádrem WebKit silně upřednostňující práci s klávesnicí. Díky využití ovládání prohlížeče přes klávesnici je rozhraní čisté a minimalistické, zároveň jsou však zachovány široké možnosti přizpůsobení. Pokud znáte textový editor Vim a jeho specifické ovládání, zcela jistě se neztratíte ani v dwb, protože se nechal Vimem, respektive projektem Vimperator inspirovat. Nechybí ani, pro některé klíčové, rozšíření pro blokování reklam, flashe a javascriptu s možností zařadit výjimky na tzv. whitelist.

portix.bitbucket.org/dwb/,  2012­.12.03, GPLv3

vokoscreen

Poptávka většinou určuje nabídku a protože má pomalu každý Pepík vlastní videocast, ani nástrojů pro tuto činnost není zrovna pomálu. Vokoscreen je nástroj pro zaznamenávání dění na obrazovce, který zaujme možností jednoduše přidat video z web kamery do videa plochy. Další vlastnosti už jsou v rodině screencasterů poměrně běžné a patří sem například nastavení nahrávané části obrazovky (fullscreen, okno, oblast) nebo změna dílčích vlastností ukládaného videa/audia včetně jejich kvalit. Svým rozhraním a možnostmi spadá spíše do kategorie méně vybavených nástrojů pro nahrávání obrazovky s jednoduchým ovládáním vhodným i pro začínající uživatele.

www.kohaupt-online.de/hp/, 1.4.5, GPLv2

KWipe

KWipe je software vhodný k mazání citlivých dat, respektive celých oddílů/disků na kterých jsou data umístěna. Není (Prozatím?) možné přepsat jednotlivé soubory. K přepisu dat je možné prostřednictvím rozbalovací nabídky zvolit z několika algoritmů: Zero, DOD, DOD-E, VSITR, Gutman, Bruce Schneier Algorithm, Britisch HMG Standard 5, Russian Ghost p50739–95, NSA 130–2 a Canadian OPS II. Mezi podporované jazyky patří i čeština.

CS24_early

kde-apps.org/, 1.3.2, GPL

Blbinka

I takhle může vypadat uživatelské rozhraní…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.