Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (24. 2. 2010)

24. 2. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tato sklizeň bude ve znamení multiplatformnosti. Podíváme se na ruského kecálka, odlehčený grafický editor, pomůcku pro naše mobilní telefony a zajímavý nástroj pro práci s obrazy médií. Nakonec nebude chybět ani oblíbená blbinka.

qutIM

qutIM je multiprotokolový a multiplatformní IM klient. Je ruského původu, což o něm leccos napovídá, hodně se totiž podobá qipu, který je hojně používán na operačním systému od Microsoftu. Bohužel je dostupný jen pro něj. Hodně z přecházejících uživatelů má posléze problémy si na jiného IM klienta zvyknout. Ulehčit tento přestup může právě qutIM, podporuje nejznámější protokoly, historii a velké množství rozšíření. Potěší česká lokalizace a podpora témat pro Kopete a Adium. Snad ještě nutno doplnit, že je napsán za pomocí knihovny Qt, hodí se ovšem do každého prostředí, což potvrzuje i možnost přidání pluginu libnotify. Pokud vám něco na stávajícím kecálkovi nesedí, neváhejte vyzkoušet tuto alternativu. 

qutIM

www.qutim.org, 0.2, GPL v2

Pinta

Pinta není nástroj pro převod objemových jednotek, jak by se mohlo zdát, jedná se o jednoduchý kreslící nástroj. Není alternativou k mocnému Gimpu, je jeho odlehčeným kolegou. Pintův „velký bratr“ je Paint.NET, o tento editor se opírá, většina kódu je ovšem originál. Zvládá zatím opravdu základní věci jako je štětec, kreslení jednoduchých geometrických tvarů, pár různých výběrových nástrojů nebo gumu. Dostává se ovšem malý prostor i pro pokročilejší funkce jakou jsou vrstvy. Jeho největší plus je jednoduchost a multiplatformnost. Program prochází raným stádiem vývoje a do budoucna by se s ním určitě mělo počítat. 

Pinta

pinta-project.com, 0.1, MIT X11 open source license

Mobile Media Converter

Pokud vlastníte mobil s větším displejem, není k zahození ho na cestách použít jako provizorní přehrávač filmů a seriálů. Většinou je ale potřeba pro vašeho mobilního miláčka film překódovat do správného formátu a rozlišení. Pokud stále hledáte vhodný program, našli jste ho, Mobile Media Converter je pěkně zpracovaný program právě k tomuto účelu. Ale nejen to, pracuje i s hudebními soubory, umí stahovat z YouTube a ořezávat videa. To vše napříč platformami. Program podporuje opravdu velkou spoustu formátů a obsahuje předpřipravené profily pro iPhone či PSP, samozřejmostí je manuální úprava kvality videa.

Mobile_Media_Converter

www.miksoft.net/mo­bileMediaConver­ter.htm, 1.5.0, GPL v2

Furius ISO Mount

Název napovídá, že se jedná o nástroj pro připojení ISO obrazu disku. Program ovšem dokáže připojit nejen ISO, ale většinu známých formátů obrazu. Je začleněn do prostředí GNOME, umí spolupracovat s programem Bra­sero (vypalová­ní) a podporuje funkci táhni a pusť. Kuriozitou je, že program existuje ve dvou verzích, napsané v Pythonu a také v Mono (verze s Mono podporuje českou lokalizaci, naopak nepodporuje funkci táhni a pusť).

Furius_ISO_Mount

CS24_early

www.marcus-furius.com/?pa­ge_id=14, 0.11.1.2, GPL v3

Blbinka

Zlaté čínské hlavičky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.