Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (24. 6. 2009)

24. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se poladíme distribuci, představíme si nástroj pro vytváření obalů pro CD a ukážeme si, jak na skrytá nastavení v oblíbeném emailovém klientovi. Nakonec tady mám jednu vyladěnou serverovou distribuci a generátor bezpečných hesel.

Ubuntu Tweak

Tento týden vyšel nový Ubuntu Tweak ve verzi 0.4.7.2. Již dle názvu vám asi bude jasné k čemu slouží. Šikovný desktopový konfigurátor funguje jako agregátor nejobvyklejších nastavení systémů založených na Ubuntu (třeba i Linux Mint). Jednoduše tak upravíte vzhled window manažeru, nastavení 3D efektů (Compiz), nautilus, správu napájení či záležitosti kolem bezpečnosti. Nová verze opravuje přidává podporu pro Linux Mint 7 a kromě toho opravuje pěknou řádku (často i starších) chyb. Autor se na domovské stránce chlubí úspěšným ukončením univerzitních studií a slibuje častější vydání. Máme se tedy do budoucnosti na co těšit. Na závěr jen dodám, že Ubuntu Tweak je napsaný v Pythonu a budete také potřebovat GTK+ knihovny minimálně ve verzi 2.12.

Ubuntu tweak

ubuntu-tweak.com/2009/06­/21/ubuntu-tweak-0472-released.html, 0.4.7.2, GPL

Disc Wrapper

Disc Wrapper je nástroj pro tvorbu tisknutelných CD/DVD obalů. Kromě obvyklé práce s textem umí také pracovat s grafikou. Obrázky lze otáček a škálovat. Obsah odstavce umí automaticky vygenerovat dle obsahu adresáře, což vám může přijít vhod při vytváření obalů hudebních alb. Výsledný design lze vyexportovat jako obrázek, nebo rovnou vytisknout. Pokud jste příznivcem technologie LightScribe a máte kompatibilní vypalovačku, potěší vás možnost zapsat výsledný obraz pomocí LaCie's Lighscribe Laberer. Pokud se rozhodnete Disc Wrapper vyzkoušet a nenajdete ho v repositářích vaší oblíbené distribuce, vězte, že budete potřebovat C++ kompilátor a wxWidgets knihovny.

Disc wrapper

discwrapper.sou­rceforge.net, 1.2.2, GPL

Clawsker

Již je tomu pár let co jsem zakotvil u poštovníha klienta Claws Mail. Důvodů bylo tenkrát hned několik, ale asi 3 nejdůležitější, které si ještě dnes pamatuji, byly rychlost, velice flexibilní funkce vyhledávání a konfigurovatelnost. I přes to, že „preferences“ v Claws-Mail jsou hned přes několik tabů, najdou se i takové, kvůli kterým musíte sáhnout do textového konfiguráku. Zajímavou alternativou je Clawsker – GTK2 applet zpřístupňující tyto skryté možnosti. Mezi ně patří nastavení SSL vrstvy, potvrzování potenciálně destruktivních akcí jako mazání, kontrast a vzhled obecně a další.

Clawsker

www.claws-mail.org/clawsker, 0.6.0, GPL

IPFire

IPFire je linuxová distribuce speciálně upravená pro nasazení jako firewall/gateway. Výhodou je jednoduchá konfigurovatelnost. Během pár minut nastavíte shapování (QoS), filtrování obsahu, VPN, VoIP bránu či streamování videa. Umí se k tomu chovat jako wireless access point, NAS (Samba, NFS), print server a FTP server v jednom. Všechny akce jsou logovány a útoky sledovány pomocí IDS/IPS subsystému. Konkrétní informace o verzích jednotlivých aplikací najdete na domovských stránkách projektu.

www.ipfire.or­g/en/index, Core 28, GPLv3

Cloud23

KpGen

KpGen je grafická jednoúčelovka, která vám usnadní vygenerování bezpečného hesla, případně ověření síly vašeho stávajícího. Oproti generování od utilitky pwgen(1) je dostatek náhodných dat z pohybů myší. Příjemnou funkcí KpGen je také počítání kontrolních součtů (hashů) libovolného stringu.

KpGen

kpgen.sourcefor­ge.net, 1.2 Beta 2, GPLv3

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.