Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 1. 2012)

25. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na zajímavý IRC klient, správce úkolů pro širokou škálu platforem, nástroj pro vytvoření Live USB z Windows a čerstvý přírůstek do rodiny pošťáků. Tradičně nebude chybět ani blbinka.

Smuxi

Když si vypůjčím slova autora programu, jedná se o flexibilní, uživatelsky přátelský a multi-platformní IRC klient inspirovaný irssi klientem. Smuxi je postaven na modelu server – klient, tzn. že se „Smuxi server“ pustí na stroji s internetovým připojením a k němu lze připojit jednu či více grafických nadstaveb samotného klienta. Server tak běží i tehdy, kdy jsou všechny grafické nadstavby zavřeny. Tento model však není nijak vynucován a program lze využívat i jako běžný IRC klient v rámci jedné aplikace na jednom stroji. Jak se se Smuxi pracuje, lze vypozorovat v tomto krátkém screencastu.

www.smuxi.org/, .8.9, GPLv3

Wunderlist

Wunderlist je úkolníček, tzv. to-do manažer pro správu úkolů. Jeho síla tkví především v jeho dostupnosti pro širokou škálu nejen „velkých“ operačních systémů a s tím spojená možnost pohodlné synchronizace. Jmenovitě pak pro Mac OS X, Windows, v podobě zdrojových kódů také Linux, nebylo zapomenuto ani na mobilní OS, zde je zastoupen iOSAndroid v tes­tování je už i verze pro BlackBerryOS. Ku potěše jistě bude také přítomnost lokalizace.

www.6wunderkin­der.com/wunder­list/, 1.2.4, Apache Public License, version 2

WinUSB

Není již pravidlem, že u notebooku najdete optickou mechaniku, tím spíš, pokud se jedná a netbook nebo ultrabook. V případě, že si chcete nainstalovat Windows běžným způsobem, máte smůlu. První co každého asi napadne je sáhnout po USB klíčence, Windows ale bohužel tuto možnost instalace prozatím neumožňuje a je potřeba sáhnout po aplikacích třetích stran. WinUSB je jednou z nich, instalační USB lze vytvořit jak z obrazu disku, tak z DVD. Při konfiguraci a kopírování na USB klíčenku lze využít jednoduchého grafického rozhraní, k dispozici je však i příkazová řádka.

en.congelli.e­u/prog_info_wi­nusb.html, 1.0.3, GPLv3

Geary

Trend dnešních aplikací jde směrem k jednoduchosti grafického rozhraní ve znamení „méně znamená více“. Zda je to správně nebo naopak ponechám na vás, pravdou je, že se rodí další e-mailový klient hlásající svou uživatelskou strohost jménem Geary. Klient je prozatím prakticky nepoužitelný, pakliže se najdou uživatelé vzývající minimalismus, má ale skvělé vyhlídky. Za projektem stojí autoři známého manažeru pro správu fotografií Shotwell a je psán v jazyce Vala. Mezi plánované vlastnosti patří plná podpora pro IMAP, integrace pro známé e-mailové služby (Gmail, Yahoo!, Mail, Mobile Me), rychlé vyhledávání, e-maily řazené do konverzace, offline mód a další.

cyber23

redmine.yorba­.org/projects/ge­ary/wiki, pre-alpha, GPLv2.1

Blbinka

Technologie prostě přicházejí a odcházejí

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.