Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 11. 2009)

25. 11. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se společně podíváme, jak vypočítat zisky solárních elektráren a jak zálohovat na pomalé USB disky. Také budeme ovládat topení, ventilaci i klimatizaci a nakonec se podíváme na stařičký Readline wrapper. Blbinka je přiložena.

Solarcalc

Solarcalc je program na výpočet zisků slunečního záření ve fotovoltalických panelech. Stačí zadat GPS souřadnice vaší lokace a program vám vypočte, kolik MJ/m2 je možné v dané oblasti získat. Přitom je počítáno s velmi mnoha veličinami. Včetně indexu lomu vzduchu nebo oblačnosti (bohužel celosvětové údaje z NASA mají granularitu 100×100 km) až po velmi specifické údaje. Např. je možné zadat několik souborů s popisy vrhaných stínů blízkých objektů (jako např. topol nebo sousední dům). Samozřejmě že zadáváte i typ a způsob uchycení panelu. A na základě všech těchto údajů vám program spočítá, kolik kW/m2 v jednotlivých obdobích asi získáte. Pokud uvažujete o solárních panelech, tak je to super věcička. Bohužel tento program, respektive jeho autor, má i své stinné stránky. A to hned několik. 1) Zatímco Windows verze je již ve verzi 3.0, tak ta linuxová je zatím stále k dispozici jen ve verzi 2.4. 2) Odkaz na linuxovou verzi navíc na stránce ani není. Naštěstí lze URL uhodnout. A abych nezapomněl, nejprve je třeba se registrovat. A stažením to nekončí, protože 3) pak musíte v src/src.pro vyeditovat cesty a změnit z autorových specifických na normální, pak už jenom preložit překlady v QTLinguistovi a stáhnout nejnovější knihovny Qwt a to, už myslím, bylo všechno. Takové malé puzzle.

sklizen-2009-11-25

www.studioiacovoni.org/solarc_en.php,

2.4.5 (3.0),

Free

Bigsync

Bigsync je program, který se soustředí na zálohování velkých souborů na pomalé médium. Ve své podstatě to samé co dělá rsync. Tj. přečte blok dat, udělá kontrolní součet a porovná s kontrolním součtem stejného bloku na cílovém médiu. Pokud se liší, tak blok přenese. V případě shody blok přeskočí. Odlišnost oproti rsyncu je tu jenom drobná, ale je. Rsync čte jak zdrojový soubor, tak cílový. Bigsync ovšem předpokládá, že cílový soubor je na pomalém médiu, a tak se nečte. Pouze se přečte soubor s příponou .bigsync, kde jsou uloženy kontrolní součty všech bloků a ty se eventuálně přenesou. Takže z cílového zařízení se prakticky nečte a pouze se tam zapíšou případné rozdíly. Může se hodit zejména při zálohování na pomalý externí USB disk.

code.google.com/p/big­sync/,

0.0.5,

GPLv3

DIY Zoning

DIY Zoning je sada programů na ovládání HVAC (Heat, Ventilation, Air Conditioning) systémů. Nová verze je první po pěti letech vývoje a obsahuje mj. pasivní režim. Což je režim kdy ovládáte pouze větráky a ventilaci, tj. neovládáte žádný termostat ani klimatizaci, což je sice suboptimální, ale zase vám jejich dodavatelé nemůžou říct, že to přestalo fungovat, protože jste se v tom vrtali. Samozřejmě po skončení záruky můžete využít všech výhod a ovládat kompletně všechno. Chtěl bych říct, že program je možná jenom polovinou celého systému. Druhou polovinou je plno návodů a zkušeností jak co nastavit a jaké termostaty koupit apod.

sklizen-2009-11-25

diy-zoning.source­forge.net/index­.html,

0.5,

GPLv3

Rlwrap

Tento program tady sice už jednou byl, ale jelikož i takový matador jako je Pavel Tišnovský mě na to upozornil jako na novinku, tak to asi bude opravu pravěk. Rlwrap je program, který dá schopnosti readline (tj. velmi inteligentní editování příkazové řádky) téměř libovolnému programu. Například oraclovský sqlplus je uživatelsky vyloženě až nepřátelský. Dokonce tam nefunguje ani pohyb kurzorem po řádce. Ale pokud spustíte program jako „rlwrap sqlplus“, tak se rázem můžete pohybovat kurzorem po řádce, získáte historii použítých příkazů, automatické doplňovaní. Poslední verze doplňuje mj. i filtry. To znamená, že si můžete napsat nahrazovací pravidla a zvolený text může být před odesláním nahrazen jiným řetězcem.

utopia.knoware­.nl/~hlub/rlwrap/,

CS24_early

0.32,

GPLv2

Blbinka

BugzillaTube aneb když slova nestačí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.