Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 8. 2010)

25. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si představíme nástroj pro organizaci oken, známé zabavíme vlastní foto prezentací, obohatíme naši pracovní plochu a zkusíme urychlit/zjednodušit práci nejen při otevírání programů. Článek samozřejmě završí veselá Blbinka.

PyWO

PyWO není výraz pro pivo v náctileté hantýrce, jak by se mohlo zdát, jedná se o nástroj pro uspořádání oken na pracovní ploše, tedy Python Window Organizer. V důsledku správného a rychlého uspořádání oken s pomocí klávesových zkratek se stává práce efektivnější a celá pracovní plocha dostatečně využitá. Nástroji jsou vlastní tyto dovednosti:

  • přemisťování v libovolném směru a přichytávání se na okraje jiných oken
  • změna velikost v libovolném směru
  • umístění na přednastavené místo
  • přepínat na předdefinovanou velikost
  • tohle vše v režii uživatele, čili nastavitelné

Pro lepší představu se podívejte na PyWO v akci. Po nainstalování naleznete konfigurační soubor v domovském adresáři ~./pyworc, PyWO tedy neobsahuje GUI pro konfiguraci.

code.google.com/p/py­wo/, 0.2, GPLv3

PhotoFilmStrip

Programů pro vytváření prezentací je hodně a PhotoFilmStrip je další z nich. Je velice jednoduchý a neoplývá možnostmi nastavení. Ve třech krocích jednoduše vytvoříte prezentaci ve vámi zvoleném formátu, na výběr je VCD, SVCD, DVD a dokonce FULL-HD. V dohledné době bychom se měli dočkat také podpory pro výstup ve flash video, které už je ve vývojové verzi. Podporovány jsou jen základní efekty a přechody, většinou jsou stejně obtěžující a kýčovité. Program sám rozezná otočení fotografie podle EXIF, umí fotky ořezávat nebo vkládat titulky z přiložených komentářů. Za zmínku snad ještě stojí, že rozpracovaný projekt lze exportovat/im­portovat v jednom velkém balíčku i s fotkami a na své si přijdou jak uživatelé LINUXu, tak WINDOWS.

www.photofilmstrip­.org/, 1.3.5, GPL

Wally

V případě, že máte rádi fotografie a dáváte si je jako tapetu pracovní plochy, možná vás zaujme Wally. Wally je prográmek, který na pozadí mění v určeném intervalu obrázky. O zásobu samotných obrázků se Wally postará sám, k tomu poslouží kompatibilita s více než deseti službami, jakými jsou Picasa, Flickr, deviantART a plno dalších. Je možné nechat program zachovat stažené tapety. Tento program má další nesporné výhody, sice multiplatformnost a českou lokalizaci. 

www.becrux.com/, 2.3.2, GPLv2

Lauf

Gnome-Do, Launchy, KRunner a další, to jsou všechno nástroje ze stejné rodiny jako Lauf. Dávno už to nejsou jen obyčejné spouštěče aplikací, honosí se zásuvnými moduly, Lauf pak dokáže vyhledávat na internetu, spouštět příkazy s Root právem, tweetovat, kontrolovat poštu a mnoho dalšího. To vše navíc zabalené do velice jednoduchého a lehkého uživatelského rozhraní. Autor vyzdvihuje právě nenáročnost tohoto programu při zachování funkčnosti, což by měla být jeho hlavní konkurenční výhoda. 

code.google.com/p/lau­f/, 0.1.0, GPLv3

CS24_early

Blbinka

„Software is like sex“ v podání Microsoftu…

Blbinku poskytl a také vytvořil Vít Šesták.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.