Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 8. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si představíme nástroj pro organizaci oken, známé zabavíme vlastní foto prezentací, obohatíme naši pracovní plochu a zkusíme urychlit/zjednodušit práci nejen při otevírání programů. Článek samozřejmě završí veselá Blbinka.
Petr Němec
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

PyWO

PyWO není výraz pro pivo v náctileté hantýrce, jak by se mohlo zdát, jedná se o nástroj pro uspořádání oken na pracovní ploše, tedy Python Window Organizer. V důsledku správného a rychlého uspořádání oken s pomocí klávesových zkratek se stává práce efektivnější a celá pracovní plocha dostatečně využitá. Nástroji jsou vlastní tyto dovednosti:

  • přemisťování v libovolném směru a přichytávání se na okraje jiných oken
  • změna velikost v libovolném směru
  • umístění na přednastavené místo
  • přepínat na předdefinovanou velikost
  • tohle vše v režii uživatele, čili nastavitelné

Pro lepší představu se podívejte na PyWO v akci. Po nainstalování naleznete konfigurační soubor v domovském adresáři ~./pyworc, PyWO tedy neobsahuje GUI pro konfiguraci.

code.google.com/p/py­wo/, 0.2, GPLv3

PhotoFilmStrip

Programů pro vytváření prezentací je hodně a PhotoFilmStrip je další z nich. Je velice jednoduchý a neoplývá možnostmi nastavení. Ve třech krocích jednoduše vytvoříte prezentaci ve vámi zvoleném formátu, na výběr je VCD, SVCD, DVD a dokonce FULL-HD. V dohledné době bychom se měli dočkat také podpory pro výstup ve flash video, které už je ve vývojové verzi. Podporovány jsou jen základní efekty a přechody, většinou jsou stejně obtěžující a kýčovité. Program sám rozezná otočení fotografie podle EXIF, umí fotky ořezávat nebo vkládat titulky z přiložených komentářů. Za zmínku snad ještě stojí, že rozpracovaný projekt lze exportovat/im­portovat v jednom velkém balíčku i s fotkami a na své si přijdou jak uživatelé LINUXu, tak WINDOWS.

www.photofilmstrip­.org/, 1.3.5, GPL

Wally

V případě, že máte rádi fotografie a dáváte si je jako tapetu pracovní plochy, možná vás zaujme Wally. Wally je prográmek, který na pozadí mění v určeném intervalu obrázky. O zásobu samotných obrázků se Wally postará sám, k tomu poslouží kompatibilita s více než deseti službami, jakými jsou Picasa, Flickr, deviantART a plno dalších. Je možné nechat program zachovat stažené tapety. Tento program má další nesporné výhody, sice multiplatformnost a českou lokalizaci. 

www.becrux.com/, 2.3.2, GPLv2

Lauf

Gnome-Do, Launchy, KRunner a další, to jsou všechno nástroje ze stejné rodiny jako Lauf. Dávno už to nejsou jen obyčejné spouštěče aplikací, honosí se zásuvnými moduly, Lauf pak dokáže vyhledávat na internetu, spouštět příkazy s Root právem, tweetovat, kontrolovat poštu a mnoho dalšího. To vše navíc zabalené do velice jednoduchého a lehkého uživatelského rozhraní. Autor vyzdvihuje právě nenáročnost tohoto programu při zachování funkčnosti, což by měla být jeho hlavní konkurenční výhoda. 

code.google.com/p/lau­f/, 0.1.0, GPLv3

tip_Ansible

Blbinka

„Software is like sex“ v podání Microsoftu…

Blbinku poskytl a také vytvořil Vít Šesták.